Lafla peynir gemisi yürümez!

Tarih 17 Ocak 2013’ü gösteriyordu. Şanlıurfaspor’un olağanüstü kongresi vardı. Şanlıurfaspor’u PTT 1. Lig’e çıkarmayı başaran Kulüp Başkanı Kemal Saraçoğlu, ‘protokol krizi’ nedeniyle araları açılan Bakan Faruk Çelik ve dönemin Valisi şimdiki Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç’in baskısına dayanamayıp görevinden istifa etmişti. Bunun üzerine yönetim kongre kararı alınmıştı. Bakan Çelik ve Güvenç’in ısrarları sonucunda eğitimci olan ve futbolla alakası olmayan İş Adamı Fethi Şimşek başkanlığa aday gösterilmişti. Tek liste halinde gidilen seçimde Şimşek başkanlığa seçildi. Bu listede yer alan yöneticilerin maddi yönden varlıklı olmaları Urfa kamuoyunda sevinçle karşılanırken ancak futboldan yoksul olmaları endişe yaratıyordu. Şimşek ve yönetimi Şanlıurfaspor’u Süpe Lig’e çıkarma sözü, kulübe kalıcı gelir sağlanacağı ve altyapıya büyük önem vereceklerinin müjdesini vermişti. Herkes gibi bizde bu vaatleri takdirle karşılamıştık. Fakat aradan 2 buçuk yıl geçti. Şimşek’in başkanlığındaki yönetim henüz Şanlıurfaspor’u Süper Lig’e çıkarmayı başaramadı, kalıcı gelir de sağlayamadı, altyapıya da önem vermedi çünkü halen A takımda forma giyen bir Urfalı futbolcumuzun olmayışı bunu çok net bir şekilde özetliyor.

Geride kalan 2 buçuk sezonda Urfaspor’un başarıya neden ulaşamadığını hemen hemen herkes çok iyi biliyor. Başarıya ulaşamamanın yolu yanlış transfer politikalarından kaynaklıdır. Çünkü geçtiğimiz sezonlarda gereksiz yere birçok futbolcu transferi yapıldı, paralar çarçur edildi. Zaten bu futbolcuları bu takıma alanlar da futboldan anlamayanlardır. Sen bir futbolcuyu takıma takviye yapmak istiyorsan öncelikle gidip araştıracaksın öyle futbolcunun ismine bakaraktan transfer yapılmaz. Siz ancak aldığınız şöhretli futbolcularla İstanbul’da sözleşme imzalayıp, hatıra fotoğrafı da çekip reklam yapmayı seversiniz. Ama bu işler öyle yürümez! Göreve gelirken taraftarlara verdiğiniz sözleri tutacaksınız yani laf ile peynir gemisinin yürümeyeceğini bilmeniz lazım.

 

Ya o borçlar ne olacak…

Bu arada Şanlıurfaspor’un 30, 40 Milyon TL’yi varan borcu olduğu kamuoyunda konuşuluyor. Ancak Şanlıurfaspor Yönetimi, Şanlıurfa kamuoyunda sık sık dile getirilen borçlarla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmuyor. Kulübün borcunun gizlenmesi kamuoyundaki bu 30, 40 Milyon TL gibi borcu olduğu söylentilerini doğrular nitelikte. Eğer borçlar gerçekten 40 Milyon TL’yi aşmışsa Şanlıurfaspor için gelecek açısından tehlike çanları çalıyor demek ki!

Şanlıurfaspor’da geçtiğimiz yıllarda carcur edilen paralardan dolayı ciddi maddi kriz yaşanıyor. Zaten bunu yeni sezon öncesi herhangi bir adımın atılmamasından dolayı anlamak mümkün görünüyor. Başka takımlar tıkır tıkır transferler yapmaya başlarken, hatta bazıları şimdiden kadrolarını kurarken Urfaspor’da halen hoca sorununun çözülmemesi ve bir futbolcuyla bile anlaşma yapılmaması yeni sezon öncesi taraftarları korkutuyor.

Ben, PTT 1. Lig’de 3 sezonu geride bırakan Şanlıurfaspor’un Süper Lig’e çıkamayışını Bakan Faruk Çelik ile Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç’e bağlıyorum. Çünkü Çelik ile Güvenç, Şanlıurfaspor’u PTT 1. Lig’e yükselten Kemal Saraçoğlu’na deyim yerindeyse darbe yapmamış, kin beslememiş olsalardı ve Saraçoğlu’na destek verselerdi belki de şimdi Şanlıurfaspor Süper Lig’de Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi takımlarla top koşturacaklardı.

 

Çelik ve Güvenç pişman olmuş mudur?

Sahi sözlerimin sonuna yaklaşırken benim en çok merak ettiğim soru şudur;

Çelik ile Güvenç, şuanda Fethi Şimşek başkanlığındaki yönetimin başarısızlıklarını görünce Urfaspor eski Kulüp Başkanı Kemal Saraçoğlu’nu koltuğundan ettiklerine pişman olmuşlar mıdır? Bence olmuşlardır ama son pişmanlık fayda etmez.

            Artık gözümüzü önümüzdeki haftalarda yapılacak kongreye diktik. Şanlıurfaspor’un başarılara ulaşmasını temenni ediyoruz. Bunun için Şanlıurfaspor’a güçlü bir yönetimin gelerek verilen sözlerin yerine getirilmesini istiyoruz. Tek gayemiz Urfaspor’u kalıcı bir şekilde Süper Lig’de görüp, kalıcı geliriyle, önem verilmiş altyapısıyla diğer şehirlere de örnek olmasını sağlamamız. Umarız yeni sezonda her şey istediğimiz gibi olur. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Asr
Asr - 5 yıl Önce

Bu yönetim istifa etmeli bence

banner195

banner142