Metabolizmayı Hızlandırmak için Ne Yapılmalı?

 

 

    Merhabalar,bu hafta ki yazımızda, kilo vermede zorlanıyorum, diyet yapıyorum yinede zayıflayamıyorum, metabolizma yaşım büyük nasıl düşürebilirim diyen bireylerin mutlaka okuması, bilgilenmesi gereken bir yazıyı sizlerle paylaşıyorum. Kilo veriminin gerçekleşmesi için metabolizmanın çalışması gerektiğini biliyorsunuz? Peki metabolizmanın çalışması veya hızlandırılması için neler yapılabilir.
    En önemlisi sıvı tüketimini artırmak ve sıvı olarak çay, kahve, meyve suyu yerine en çok su’ yu tercih etmek. Su metabolizmanın yanı sıra hem bağırsakların yumuşamasını, hem de doygunluk hissi sağlar. Az az sık sık besin alımı, posalı besinlere ağırlık vermek yani; günde 3-4 porsiyon sebze meyve tüketimi, tam tahıllı besinlere ağırlık verilmesi, beyaz ekmek yerine tam buğday veya çavdar ekmeği tüketilmesi, pirinç yerine bulgur tüketimi bu besinlerin posa (lif) içeriği yüksek olduğundan daha fazla tokluk hissi sağlayacaktır.
    Ara öğünlere meyvelerin yanına eşlik edebilecek sağlıklı yağlı tohumlara yer vermek gerekir bunlar; badem, fındık, ceviz gibi kuruyemişler olabilir fakat porsiyon miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir aksi takdirde vücudun yağlanmasını sağlayabilirsiniz. Gün içerisinde mutlaka 20-30 dakikalık yürüyüş veya egzersiz yapılması, kalsiyumdan zengin olan yoğurt ve süt gibi besinlere mutlaka yer verilmeli hem yağ yakımını hızlandırma, hem de metabolizmanın çalışmasına destek sağlayacaktır. Aynı zamanda tarçın’ da iştah yönetimini baskıladığı gibi, şeker ihtiyacını da karşılayacaktır ve metabolizmanın hızlandırılmasına katkı sağlayacaktır.

                                                                                                                                                                              Sağlıklı günler..

Diyetisyen Berçem ÇINAR

Şanlıurfa FizyoHayat Sağlıklı Yaşam Merkezi

Beslenme Ve Diyet Pol.

 

YORUM EKLE

banner195

banner142