Bir isim ön plana çıktı...

Bir isim ön plana çıktı...
 Binali Yıldırım istifa edecek! Yeni Meclis Başkanı kim olacak? İşte AK Parti'de öne çıkan isim
31 Mart'ta yapılacak olan yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın bugün istifa etmesi bekleniyor. Yıldırım'ın istifası sonrası yerine seçilecek isim merak edilirken, AK Parti'de Naci Bostancı ismi öne çıktı.

YENİ MECLİS BAŞKANI NE ZAMAN SEÇİLECEK?

Planlanan takvime göre, 24 Şubat Pazar günü yeni TBMM Başkanı'nı seçilecek.

Gizli oyla yapılacak seçimlerde, birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu, yani 400 oy, üçüncü turda ise salt çoğunluk olan 301 oy aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, Başkan seçilecek.

SEÇİME KADAR MHP'Lİ CELAL ADAN

Yeni Meclis Başkanı seçilinceye kadar olan sürede, TBMM başkanvekilleri arasında en yaşlı olan MHP'li Celal Adan, "Başkan Vekili" sıfatıyla TBMM Geçici Başkanı olacak.

NACİ BOSTANCI İSMİ ÖNE ÇIKTI

Yıldırım’ın yerine seçilecek TBMM Başkanı için kulislerde, AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı isminin öne çıktığı konuşuluyor. MHP lideri Devlet Bahçeli de daha önce aday çıkamayacaklarını ve AK Parti'nin aday göstereceği ismi destekleyecelerini açıklamıştı.


Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2019, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142