banner227

ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞUSKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
banner206

İLAN

ŞUSKİ Genel Müdürlüğü’nün 12.12.2014 tarihli Genel Kurul Toplantısında alınan 18  no’lu kararla mevcut ŞUSKİ Hizmet Tarifeleri ve Tarife Hizmetlerindeki  “Cezai Şartlar (Müeyyideler)” bölümü aşağıda belirtildiği şekliyle yeniden düzenlemiştir.

 

CEZAİ ŞARTLAR

                     Kurum elemanlarınca kaçak su kullandıkları tespit edilerek haklarında tutanak düzenlenen kişi veya abonelerden kullandıkları suyun şekline göre aşağıdaki usul ve esaslar dahilinde uygulama yapılır.

1- Yönetmeliğin tüm maddelerinde geçen bir dönem ifadesi 2 ay olarak hesaplanır.

2- Kaçak su kullanılan meskenler işyerleri, resmi daireler, resmi ve özel hastaneler okullar vb. yerlerdeki abonesiz su kullanımlarından sayaç varsa ve çalışıyorsa üzerindeki endeksin fiyatı yukarda adı geçen yerlere ait su fiyat tarifeleri % 37 oranında arttırılarak tutanakların ceza tahakkuku ve tahsilatı yapılır. Eğer sayaç yoksa aşağıdaki abonesiz ve sayaçsız kullanımlarda ilgili maddeler uygulanır.

3- Kaçak su kullanılan inşaatlarda; sayaç varsa ve çalışıyorsa üzerindeki endeksin inşaat tarifesinin % 37’si oranında artırılarak hesaplanır. Sayaç olup; arızalı ise veya sayaç hiç yoksa yapılan inşaat alanı ölçülerek büyüklüğü 250 m² ‘ye kadar olan  inşaatlarda bir dönemde 25m³ su tüketildiği, 250 m² ‘nin  üzerinde olan  inşaatlarda  ise yapılan  inşaat alanın % 10’u kadar 1 dönemde su tükettiği kabul edilerek inşaat tarifesinin 2 katı ile çarpılarak cezası tahsil edilir.

4- Mesken abonesinden, mesken ile birlikte işyerinde de su kullananlardan kullanılan süre içerisinde sayaçtan   geçen endeksler toplamından 2/3 oranında işyeri farkı 1,5 katı olarak iş yeri tarifesi üzerinden alınır.  Ayrıca bir sefere mahsus olmak üzere şebekeye ait bakım-onarım masrafı alınır. Mesken abonesinden, sadece iş yerinde su kullananlardan, su kullanılan  süre içerisinde sayaçtan geçen endeksler toplamından iş yeri farkı 1,5 katı olarak alınır.

5- Aboneli veya abonesiz, kasten sayacı bozanlar veya sayaçsız kaçak su kullananlardan bir dönemde 25m³ su kullanıldığı kabul edilerek, birim fiyatının 2 katı ile çarpılarak değerlendirilir. Ayrıca şebekeye ait bakım-onarım masrafı alınır.

6- Abonesi veya sayacı olduğu  halde birimde sayaçtan önce bağlantı yaparak içme-temizlikte su kullananlardan  kaçak su kullandığı süre içinde endeks dikkate alınmadan her dönemde 25m³ su tükettiği kabul edilerek birim fiyatının  iki katı ile çarpılarak değerlendirilir. Ayrıca sayaca ve şebekeye müdahale ettiğinden dolayı şebekeye ait bakım-onarım masrafı alınır.

7- Bahçe sulamasında sayaçsız  kaçak su kullanımlarında 1 yıl veya süre belirtisiz ise 3 dönem olarak değerlendirilir. Büyüklüğü 250m² ‘ye  kadar olan bahçelerde bir dönemde 25m³ su tüketildiği, 250m² üzerinde olan bahçelerde ise ekili alanın % 10’u kadar su tüketildiği kabul edilerek bahçe suyu tarifesinin 2 katı ile çarpılarak değerlendirilir. Ayrıca şebekeye ait bakım-onarım masrafı alınır.

8- Abonesiz, ticari amaçlı besi yapılan ahırlarda sayaçsız kaçak su kullananlardan büyük baş hayvanlarda bir hayvanın 1 dönemde 2 m³ su tükettiği,  küçük baş hayvanlarda 1 dönemde 1 hayvanın  0,4 m³ su tükettiği kabul edilerek işyeri tarifesi 2 katı ile çarpılarak değerlendirilir. Ayrıca şebekeye ait bakım-onarım masrafı alınır.

9- Abonesiz veya abonesi olduğu halde sayaç takmadan su kullananlardan 1 aya kadar 10m³ ‘den, bir aydan fazla su kullananlar 1 dönem  kabul edilerek,  kullanılan yer hangi abone türüne giriyorsa, o tarifenin iki katı ile çarpılarak değerlendirilir. Ayrıca şebekeye müdahale ettiğinden dolayı şebekeye ait bakım-onarım masrafı alınır.

10- Abonesi olduğu halde kasten sayacı çalıştırmayan  ve sayacı ters çevirerek (takarak), sayaçta veya şebekede tahribat yaparak kaçak su kullananlardan; kullanılan su miktarı 25m³ ’ten az  ise sayaç üzerindeki endeks dikkate alınmadan 1 dönemde 25m³ su tükettiği kabul edilerek birim fiyatının 2 katı ile çarpılarak değerlendirilir. Sayaç üzerindeki endeks 25m³’ ten fazla ise sayaç endeksi toplam  tüketim miktarı olarak kabul edilir ve 2 katı ile çarpılarak ceza tahakkuk ettirilir. Ayrıca şebekeye ait bakım-onarım masrafı alınır.

11- Geçici kapalı veya borcundan dolayı su kapalı iken, mühür ya da aparatı kırarak su kullananlardan sayaç var ise sayaç üzerindeki endeksin tespiti yapılıp yalın olarak hesaplanarak  mühür veya aparat kırma cezası da alınır. Sayaç yok ise bir dönemde 25m³ su tüketildiği kabul edilerek o dönemdeki su fiyatının 2 katı ile çarpılarak değerlendirilir. Ayrıca şebekeye ait bakım-onarım masrafı alınır.

12- Kaçak su kullanılan yer yazın oturulup,  kışın oturulmayan bağ evleri ise 1 yıl, 3 dönem  olarak değerlendirilir. Bir dönem 2 ay olarak hesaplanır.

13- Mahalle,  Mezarlık, Park, Wc, Camii,  Resmi Daire, Lojman ve Okul Çeşmeleri vb. yerlerden amacı dışında su kullanan şahıslar 25m³ su kullanmış kabul edilir. Kaçak su işyerinde kullanılmış ise işyeri tarifesinden,  meskende kullanılmış ise mesken tarifesinden ceza alınır. Şahıs cezayı ödemez  ise, bir dönemde 100m³ su kullanmış kabul edilir. Kaçak su iş yerinde kullanılmış ise işyeri tarifesinden,  meskende kullanılmış ise mesken tarifesinden ceza alınır. Şahıs cezayı ödemez ise,  kullanmakta olduğu abone tespit edilir, cezası abonesine yüklenerek tahsil edilir.

14- İptal abonelerden su kullananlarda sayaç var ise sayaç endeksi iş yeri ise işyeri tarifesinin, mesken ise mesken tarifesinin birim fiyatının % 10 katı olarak alınır.  Sayaç yok ise yukarıdaki hükümler geçerli olur. Ayrıca şebekeye müdahalen dolayı bir kereliğine mahsus şebekeye ait bakım-onarım masrafı alınır.

15- Abonesiz veya abonesi olduğu halde su kullananların binada bulunmaması, kapıyı açmaması veya sayaç yeri kilitli ya da sayacın görülmesine olanak bulunamaması halinde su kullananların sayacını okuyarak 5 gün içinde idareye bildirmesi istenir. Bu şekilde de sayacın üzerindeki tüketim miktarı belirlenemezse önceki tüketimlere göre mahsuben tahakkuk yapılır. Sürenin bir okuma dönemini aşması halinde 20m³ tüketim varsayılarak ait olduğu tarife üzerinden tahakkuk yapılır. Sayacın okunmasında kesin hesaba dönüştürülür.

16- “Belirsiz” ifadesi 3 dönem olarak değerlendirilir, inandırıcı delil ibraz edilir veya süreye itiraz edilirse yeniden  inceleme ve araştırma yapılarak süre belirlenir ve rapor düzenlenir. Belirsiz süre hazırlanan  rapor doğrultusunda değerlendirmede dikkate alınır. Tutanağa itiraz ederek sayacın kontrolünü  İl Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü’nde yaptırıp, sayacın bozuk olduğu raporu getirilirse sayaç üzerindeki sarfiyat dikkate alınmayarak, tutanakta yazılı olan veya komisyonun taktir ettiği süre, tutanağın değerlendirmesinde dikkate alınır. İl Sanayi Ve Ticaret Müdürlüğü’ne yapılan şikâyette sayacın sağlam olduğu ve doğru çalıştığı raporla tevsik edilirse, sayaç üzerindeki endekse göre değerlendirme yapılır.

17- Mühür ve aparatı kıranlardan, idareden izin almadan sayaç ve şebekenin yerini değiştirilerek, sayaç veya şebekeye kasten müdahale edenlerden, mühür ve aparat kırma şebekeye müdahale ücreti alınır.

18- Kaçak su kullananlardan cezaları tahsil edilir. Abone ise kaçak yer iptal edilir. Abone değil ise abone işlemleri gerçekleştirilir.

 

banner191
banner217
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner195

banner142