Başkan Ekinci, O hastalara el uzattı

Başkan Ekinci, O hastalara el uzattı
banner206
 Eyyübiye Belediyesi, il genelinde bulunan 95 Fenilketonüri hastasına düşük proteinli glutensiz gıda yardımında bulundu. Her ay düzenli olarak gerçekleşecek gıda yardımında konuşan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci,” Hastalarımızın her zaman yanında olacağız.” Dedi.

Eyyübiye Belediyesi, il genelinde bulunan 95 Fenilketonüri hastasına düşük proteinli glutensiz gıda yardımında bulundu. Sosyal Belediyecilik çalışmalarıyla kamuoyundan takdir toplayan Eyyübiye Belediyesi, zeka ve nörolojik gelişim geriliğine neden Fenilketonüri hastası çocuklara özel gıda yardımıyla farkındalık oluşturmaya devam ediyor. 

Genetik bir hastalık olan Fenilketonuri hastası 95 ailenin çocuğuna ihtiyaç duydukları özel gıda ürünleri, Eyyübiye Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğünde verildi. Gıda dağıtımına Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Şanlıurfa Fenilketonüri Dernek Başkanı Mustafa Çiftçi ile hasta çocuklar ve yakınları katıldı. Kalıtım yolu ile geçen, ilerleyici zeka ve gelişim geriliği yapan bir metabolik hastalık olan Fenilketonüri, doğuşta topuktan kan alınarak tespit ediliyor.

 

Hasta yakınlarıyla bir araya gelen Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, ailelerin hastalık konusunda duyarlı olmaları gerektiğini belirtti. Başkan Ekinci,” Kısa bir süre önce Fenilketonuri Dernek Başkanımız ve hastalarımız bizleri ziyarete gelmişlerdi. Bilindiği gibi Fenilketonuri genetik bir hastalıktır, özellikle doğuşta topuktan kan alınarak hemen tespit edilen ve tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. İlimiz genelinde 95 ailenin çocuğu maalesef bu hastalığa yakalanmış durumda. Bu hastalarımızın özel gıda talepleri Eyyübiye Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından karşılandı. Belediye olarak her ay bu 95 hastamıza özel gıdaları içeren paketlerini kendilerine ulaştırmış olacağız. Bu hatalıkla ilgili bütün ailelerimizi duyarlı olmaya davet ediyorum. Hastalığın tespit edilmesi önemli bir husustur. Biz de belediye olarak bu hastalarımıza her türlü yardımı yapmaya devam edeceğiz. “dedi.

Şanlıurfa Fenilketonüri Dernek Başkanı Mustafa Çiftçi ise,” Bugün Şanlıurfa için çok önemli bir gün. Şanlıurfa ilimizde bir İlçe Belediye Başkanımızı hastalarımıza elini uzattı ve yardım etti. Başkanımıza hastalarımıza aynı zamanda gönlünü de açtı. Ben 95 ailemizin çocukları adına Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu duyarlılığından ötürü sevgi ve saygılarımızı sunuyorum. “şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2018, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142