Ramazan'da yeme içmeye dikkat!
banner206

Ramazan ayıkişilerinkilolarınıkoruyabilmekte en çokzorlandıklarıdönemdir.Oruçtutanlariçinbu durum büyüksıkıntıyaratırken, farkındaolmadanaynıaileniniçerisindeoluporuçtutmayanlar da budurumdannasiplerinialırlar.ŞanlıurfaÖzelMetrolifeHastanesiBeslenmeveDiyetUzmanıSinem GÖÇ, "Zenginiftarsofraları, Ramazanayınıngetirdiğibirliktelikler, düzenlisofralar, akşamgeçsaatlerdevebolmiktarlardayenenyemekler ne yazıkkibir ay içerisindekişilerde kilo artışınasebepolur" diyerekuyarıyor.İşteRamazanayını kilo almadangeçirmenin, hattabusüreçte kilo vermeninyolları:

 

İFTARIN HAYALİ YETER

 Son senelerdeRamazanayınınyazdöneminedenkgelmesi, günlerinçokuzunolması, sahursaatindeniftarvaktinekadargeçenyaklaşık 17 saatliksüre; oruçtutanlarızorlarya da zorlayacağınıdüşündürür. Çokuzunsüreaçkalacağınıdüşünenkişiler, sahurvaktindeolabildiğincefazlayiyebilmeyidüşünerek, günboyuncasadecebuşekildeidareedebilir.

 Fazlaçeşitvemiktardakisahuröğünlerindensonra, tekraruykuyageçilmesi kilo alınmasıiçinbirincisebeptir.Uzunsaatleraçkalındıktansonrayüksekmiktardavekalorilerdetüketilen, çeşidinbololduğuiftarsofraları da; iftarsaatindensonrahareketinsınırlıolmasısebebiileyine kilo artışınanedenolabilir.

 Yazmevsimininolumlutarafıise; tercihedebileceğimizbesinlerin, genellikledahahafif, dahayağsızolmasıdır.Seçeneklerağırlıklıolaraksebzevemeyvelerdir.

 İnanılanınaksine; oruçtutarkenmidemiziağırlıklardanarındırarakdahahafif, dahasağlıklı hale getirebilir, bedenimiziarındırabilir, üstelikfazlakilolarımızdan da rahatlıklakurtulabiliriz.Önemliolandoğruyemedavranışlarıilebiraylıkdönemigeçirebilmektir.

 Ramazan'ısağlıklı, hafifbirşekildegeçirmek, miderahatsızlıklarıyaşamamak, üstelik kilo da kaybetmekistiyorsak; bazıpüfnoktalarınadikkatetmekgerekir.

 

KONTROLÜ KAÇIRMAYIN

 Önceliklebudönemiçerisindedoğrubirbeslenmeplanıoluşturulmasıiçinbirbeslenmevediyetuzmanınabaşvurulmalıdır.En azından 15 günlüksüreçlerilegörüşmeleryaparak, beslenmenizikontrolaltındatutarakdahakolay kilo kaybedebilirsiniz.Eğerbirbeslenmeuzmanıilegörüşmüyorsanız, aşağıdakiönerileredikkatetmenizdefayda var.

 Önceliklesahurdayapacağınızöğünolabildiğincehafifolmalı, fakatsizigünboyuncatoktutabilecekdoğrubesinlerdenoluşmalı.Tahılveliforanıyüksekbesinlertercihedilmeli, basitşekerlerdenuzakdurulmalı (beyazişlenmişşeker, beyazekmek, makarna, pilavçeşitleri, meyveşekeri, meyvesularıvs).Sahurdakahvaltılıkmalzemelerintercihedilmesidahadoğrubirdavranışolur.

 İftarvaktindeise; uzunsüreaçlıksonrasınadenkgeleceğiiçinyinehafif, mideyidolduracakamayormayacak, düşükkalorili, suveliforanıyüksekbesinlertercihedilmeli.

 Bu önerileredikkatedildiğisürecevemiktarlarkontroledilebildiğitaktirde, Ramazanayıboyunca kilo verebilmek de mümkündür; hem de sağlıklıbirşekilde...

 Dikkatedilmesigerekenbirdiğerönemlinokta da; özellikletansiyon, şeker, kalp, böbrekgibibeslenmeyleilişkilirahatsızlıklarıbulunanlarınbudönemdeoruçtutmaktankaçınmalarıveyadoktorkontrolünde, uygunolduğuvesağlıklarınıriskeatmayacaklarıdurumlardaoruçtutmalarıdır.

 

EGZERSİZ

İftardayemeğiyeryemezhementelevizyonbaşınageçmeyin.İftardanikisaatsonrayapacağınız 30 dakikalıkyürüyüş hem iyihissettirir, hem de metabolizmanızınçalışmasınısağlar. Aslaoruçluykensporyapmayınçünküaksitakdirdevücuttayıkımartar, kortisolyükselir, kaslarazalır, yağlarartar, kasgücündeyüzde 3-12 oranındaazalmaolur; yanisporyarardançokzararverir.En iyisporzamanıteravihnamazındansonrakisaatlerdir.Çünküspordanöncebir-ikiöğünbirşeyleryiyipyeterlisıvıalmayayetecekkadarzamanvardır. Bu süredekaslarartarveyağlardaazalmaolur.İftardan 1-1.5 saatsonra 30 dakikalıkhızlıbiregzersizyapılabilir.AyrıcaRamazan'daşubesinleritüketmeyeözengösterin:

 Hurma: Potasyumiçerirvepotasyumsusuzluktandolayıoluşanyorgunluğungiderilmesindeçokönemlidir. Hem kısa, hem de uzundönemlitokluksağlar.

 Organikbal: Enerjiverir. Doğalgıdalariçinde en iyiantioksidandır.Gündebir-ikitatlıkaşığıyenmelidir.

 Balık: Beyinfonksiyonlarınıgeliştirir, kalpsağlığınıkorur.

 İncir: Kalsiyum, demir, magnezyumvepotasyumiçerir. Lifvekanşekerinidengedetutar.

 Zeytinyağı: Omega 9 içerir. HDL seviyesiniyükseltirken, LDL seviyesinidüşürür.Antioksidanözelliğivardır.Pişirilmedentüketilmelidir.

 

ÖRNEK İFTAR MENÜSÜ               

 Orucunuzu 1-2 adetzeytinveyabiradethurmavebirsubardağısuileaçtıktansonrabirkaçdakikabekleyin.

 Birkepçekadar, yağoranıdüşük, azbaharatlıbirçorbaileyemeğebaşladıktansonrayinebirkaçdakikabekleyin.

 

CACIKLA DOYUN

 Günaşırı; birgünetgrubundan (200 gram et/tavuk/balık), birdiğergünsebzegrubundan (sekizkaşıketsizsebzeyemekleri) yemeyitercihedin.

 Ana yemeklerinyanındapilavvemakarnaçeşitleritüketmeyin.

 Yemektesoğukcacıkveayrantercihedin.Bu sayedemidededoygunlukhissiartırılabilir, ayrıcagünboyuncakaybedilenelektrolitleryerinekonabilir.

 Yeşilliklerdenoluşansalatalartüketerekmidedehafifşekildedoygunluksağlayın; fakatsalatalardayağkullanmayın.

 Hazırmeşrubatlardan, meyvesularındanveşerbetlerdenuzakdurun.

 Tatlıihtiyacınızıhamurişiveşerbetlitatlılarladeğil, sütlüsoğuktatlılarlagiderin.

 Tatlıvemeyveyiaynıgüniçindetüketmeyin, ayrıcabunlarıhemenyemektensonradeğil, en az 1.5 saatsonrayiyin.

 Tümakşamboyunca, uykusaatinekadar en azından 1.5 litresuiçmeyeözengösterin.

ÖRNEK SAHUR MENÜSÜ

 1-2 kibritkutusubüyüklüğünde tam yağlıbeyazpeynir

 1 adetyumurta (haşlanmışolmalı)

 Söğüşsebzeler (tuzilaveedilmemeli)

 1 küçük boy meyve (Örneğinşeftaliveyabirincedilimkarpuzgibilifvesuoranıyüksekmeyvelertercihedilmelidir)

 1-2 ceviziçiveya 4-5 adetzeytin

 1-2 fincanşekersiz, açıkçay

 1-2 dilim (50 gr.) tam tahıllıbuğdayveyaçavdarekmeği

 Yarımsubardağıkadar tam yağlısütveyabirsubardağıayran

 En azdörtsubardağısu

banner261
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Hasan 2 yıl önce

Teşekkürler urfastar

banner195

banner142