Sağlıklı Beslenmek Sanattır

    Merhabalar, Şanlıurfa Fizyo Hayat Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde diyetisyen olarak, sizler için yer alıyorum. Sağlıklı beslenmenize dair her konuda yardımcı olmaktan keyif alıyorum ve hafiflemek isteyen her bireyin dileğini gerçekleştirmek beni mutlu kılıyor. Sağlıklı beslenmek adına neler yapılabilir, nasıl beslenilmeli, kimlere güvenebilirsiniz bu konuda, hepsini açıklamaya çalıştım.
       Sağlık diyince akla ilk gelen sebze çeşitleri olur, fakat bu pek de doğru sayılmaz. Çünkü öğünlerde tüketilen besinler, tüm besin gruplarını karşılamalıdır. Sağlıklı beslenme tam olarak da budur. Karbonhidrat, protein ve yağ’ın dengeli bir şekilde tüketimi önerilmektedir. Günlük meyve, sebze ve sıvı alımı dikkatli bir şekilde olmalıdır. Vücudun bunların hepsine ihtiyacı vardır. Kısıtlama yapılınca sağlığınızı tehdit edeceğinizi unutmayın. Az az ve sık sık beslenmek en doğru beslenme metodudur.
 En büyük nimet sağlıktır ve bunu korumak kişinin elindedir. Birde şöyle bir gerçek vardır, kilolu olan bireylerin sağlık durumları ideal kiloda olan bireylere göre daha fazla risk taşımaktadır. Yani çeşitli hastalıklara çok daha kolay yakalanabilirler. Obezite, diyabet ve kolesterol bunların başında gelir. Örneğin kilo fazlalığı olan bireyler, bir uzman eşliğinde zayıflamak yerine, kulaktan kulağa gelişi güzel diyetleri daha çok tercih ediyor, bu da kişinin organlarında çeşitli hasarlara sebep oluyor. Mevsimlik diyet işçilerine kulak vermeyin. Aslında kilo kaybı için mucizevi bir besin yoktur, tek sorun düzenli ve dengeli beslenmeyi yaşam tarzı haline getirebilmektir. Biz diyetisyenlerin insanların hayatına dokunurken yaptığı en güzel davranış budur.
 Sadece besinler ile sağlık sorunları ortadan kalkmaz, fiziksel aktivitenizde buna eşlik etmelidir. Son yıllarda sedanter (hareketsiz) yaşam oranı arttı, insanların artık fiziksel aktivite oranı fazlası ile düştü, hazır besine olan ilgi artışı tüketimi de artırdı. Yaşam tarzınızı değiştirmek için her türlü yapılabilecek desteği veriyoruz, siz sadece uygulayacaksınız ve sağlığınıza kavuşacaksınız.  En önemlisi de sağlıklı beslenmeye karar verdiğinizde stresten uzak durmayı bileceksiniz. Bizler siz istediğiniz sürece ağırlığınızı kontrol altına almayı sağlayabiliyoruz.
Unutmayın sağlıklı beslenmek sanattır.
Sağlıkla kalın.
Diyetisyen Berçem ÇINAR
YORUM EKLE

banner195

banner142