Şanlıurfa Tanıtım videosu 2018

 İnanç ve kültürlerin toprağında doğduğu, medeniyetlerin kavşağında buluştuğu, ilk buğdayın ovasında ekildiği, mimarinin ve ilahi dinlerin ilk defa tapınaklarında şekillendiği, tarihin başlangıç noktasıdır Şanlıurfa...

İnsanoğlu bu topraklarda Rabbini aramış, inancının peşine düşmüştür. Bu inanç uğruna Göpeklitepe’yi inşa etmiştir. Göbeklitepe insanlığın bilinen ilk tapınağıdır. İnsanlık yerleşim tarihini 12 bin yıl geçmişe götürmüştür.
İbrahim Peygamber bu topraklarda ateşe atılmış, Nemrut'un kızı Ayınzeliha bu topraklarda İbrahim peygambere aşık olmuştur. Allah! Ateşe İbrahim'e karşı serin ve selametli ol emrini bu mekânda vermiştir. Hemşehrilerimiz misafirperverliği ve bereketi yine bu beldede Hz. İbrahim sofrasında öğrenmişlerdir.
Hz.Eyyüp bu topraklarda şifa bulmuş. Dünya sabrı bu makamlarda öğrenmiştir. İnsanlar Hz.Eyyüp’ün sabrına koşar olmuştur.  
Şuayb Peygamber bu topraklarda çobanlık yapmış, Hz. Musa bu topraklara misafir olmuştur.
Harran şehri, bağrında taşıdığı kültür varlıklarının yanı sıra tarihsel misyonu ile din, kültür, sanat edebiyat, felsefe ve astronomi gibi alanlarda dünyanın ilk üniversitesi olarak ilim ve irfan yurdu olmuştur.
İbn-i Teymiye, Sabit bin Kurra, Sinan Bin Sabit, Ümmül Hayr, El Battânî, Cabir Bin Hayyam bu bereketli topraklarda yetişmiş ilime ve bilme yön vermişlerdir.
Bilim, Harran şehrinden Dünyaya ilham olmuştur. 1400 yıl önce atalarımız bu topraklarda ayı, yıldızı, güneşi incelemiş fen, kimya, matematikte dünyaya örnek olmuşlardır.
Tarihi ve kültürel birikimiyle alır Şanlıurfa sokakları götürür sizi geçmişe, Urfa sokaklarında ve evlerinde dolaşırken Nahit taşların serinliğini, şanlı mimarimizin derin manalarını hissedersiniz. 
Mimarı harikası Urfa evlerinde hayat vardır. Urfa evleri geniş avlusu ortasında havuzu, asma, nar, incir, ağaçları ve kuş evleriyle gök yüzüyle buluşan ferah mekânlardır.
Tarihi şehir çarşılarını gezerken sizi bereketli bir geçmişle yüzleştirir. Kendinizi tarihi İpekyolu hanlarında bulursunuz. Burnunuza çarpan isot ve baharat kokuları ile yöresel el işçilikleri tarihi yolculukta size rehberlik eder.
Müzik şehridir Şanlıurfa, Fırat'ın incisi Birecik’te Halk Müziği sahne aldığında, Bozova ve Hilvan'da davul zurnayla halaylar tutulmuştur bile, Akçakale ve Harran'da yüksek ritimde rebbani oynanırken, Siverek'te dengbejler ağıtlar yakmıştır bile
Viranşehir Şiwanperver’in memleketidir. Kürt müziğinin yurdudur. İlçelerimizde hava karardığında Şanlıurfa merkezde sıra geceleri çoktan başlamıştır. Size bir uzun hava, gazel ve hoyratın lezzetini tattırır. Genç kardeşimin kavalı ve neyi ile gönüller mest olmuştur.
Şanlıurfa müziğin yurdudur.Şivan Perver,İbrahim Tatlıses,Kazancı Bedih,Mehmet Özbek ile Türkçe,Kürtçe,Arapça,Osmanlıca müziğe yarenlik etmiştir. Hava karardığında Şanlıurfa merkezde sıra geceleri çoktan başlamıştır. Size bir uzun hava, gazel ve hoyratın lezzetini tattırır. Genç kardeşimin kavalı ve neyi ile gönüller mest olmuştur.
Fırat nehri peygamberler şehri Şanlıurfa'ya hayat verir. Eteklerindeki kelaynakların neslini korur. Tektek Milli Parkı’nda ve Dünyanın en büyük çiftliği Ceylanpınar Çiftliği’nde ceylanlar gezer. Suruç Ovası’nda dünyaca ünlü Arap atları yarışır. Kuşlar insanları peşine takıp, gökyüzünde, hayranlıkla izleyeceğimiz taklalarını çoktan atmıştır.
Cenabı Allah, peygamberler şehrine cömert davranmıştır. Harran, pamuğun yurdudur. Halfeti, sakin ve saklı bir cennet parçasıdır. Siverek’te Takoran kanyonunda bir sefer alır götürür sizi Karacadağ eteklerindeki kayak merkezine, Karaali kaplıcalarında şifa bulursunuz. Ceylanpınar çiftliğinde peynirin, yoğurdun, sade yağın  doyumsuz tadına varırsınız. 
Burası Medeniyetlerin beşiği, insanlığın eşiğidir. 
Burası, yukarı Mezopotamya'nın kalbi Urfa'dır
Burası Edessa’dır, Ruha’dır, Şanlıurfa’dır
Memleketinize hoş geldiniz.

YORUM EKLE

banner195

banner142