banner227

AK Parti'ye kötü haber!
banner206
banner238
AK Parti, CHP ve MHP arasındaki koalisyon görüşmeleri devam ederken araştırmacılar, olası bir erken seçimin tabloyu değiştirmeyeceği görüşü üzerinde birleşti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, koalisyon kurulamazsa azınlık hükümetiyle seçime gidilebileceğini işaret etti. Erdoğan'ın sözlerini değerlendiren kamuoyu araştırmacıları, CHP-AKP görüşmeleri sorunsuz ilerliyor görünse de, bu görüşmelerden sonuç alınmayacağını düşünüyor. Araştırmacılara göre, 'AKP-CHP görüşmeleri prosedürden ibaret. Erken seçim ise tabloyu değiştirmez.'Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Koalisyon görüşmelerinden olumlu sonuç çıkmaması durumunda 'seçime götürmek kaydıyla bir azınlık hükümeti pekâlâ mümkündür." sözlerinin ardından araştırmacılara AKP-CHP koalisyon görüşmeleri, olası bir erken seçimin ortaya çıkaracağı tablo soruldu.

METROPOLL: YÜZDE 44'E GİTTİĞİ GÖRÜLÜRSE...
MetroPOLL Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof.Dr. Özer Sencar, erken seçimin çok büyük bir değişiklik getirmeyeceği görüşünde. Sencar, yapılan ölçümlerde AK Parti'nin oy oranlarının yüzde 44'e gittiği görülürse, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kimse erken seçime gitmekten alıkoyamayacağını söylüyor.

"ERKEN SEÇİM AKP'NİN OYUNU 2.5 PUAN ARTIRIR"
"Seçimden sonra yapılan araştırmalarda AK Parti'nin oy oranı 41,6'yı gördü. Bu bir akıl oyunudur. Erken seçime giderse AK Parti ne kaybedecek? Olmazsa o zaman koalisyon yapılır ya da ortamı hazırlar, PKK'ya yönelik bombardımanlar, IŞİD'e yönelik tavırlar etkiler, oy oranı yüzde 43-44 olursa hükümet kurulacak hale gelir. Bu ihtimaller şansını denemeye yöneltebilir. Erken seçim olursa AKP'nin 2,5 puan MHP'den alacağını düşünüyorum. AK Parti'den 9 puan ayrıldı. Bunun 3 puanı MHP'ye, 4-4,5 puanı HDP'ye gitti. 1-1,5 puanlık da sandığa gitmeyen kesim var. Sandığa gitmeyenler 'dersimizi verdik' deyip geri dönebilir. Ancak Tayyip Bey'in hedefinde başkanlık sistemi yok. Bir milletvekili de fazla olsa hükümet kurmak var. Başkanlık sistemi ihtimali yok. Anayasal başkanlık sistemi öldü. Fiili başkanlık sistemi hâlâ devam ediyor.

"CHP İLE KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ LAF OLSUN DİYE"
CHP ile koalisyon, tercih edeceği son alternatif. Görüşme yapıyorlar, konuşuyorlar ama laf olsun diye. Masayı bıraktık olmasın diye görüşmeler var. Yoksa, Tayyip Bey'in ajandasında CHP-AKP koalisyonu yok. Ajandasında azınlık hükümeti ve seçime kadar tek başına AK Parti hükümeti ile götürmek var. MHP'nin destekleyeceği bir azınlık hükümetini veya MHP koalisyonunu tercih eder. MHP ile koalisyonda AK Parti'den MHP'ye giden oyları da geri alabilir. Birinci tercihi bir azınlık hükümetidir. Bunu MHP ile sağlayabilir. Bence sağlayacak. Kabinede oy vermezlerse, güven oylaması yapıldığında MHP meclise gelmez. AK Parti-MHP koalisyonu fiilen yürüyor. Tayyip Bey MHP'nin en büyük isteği olan çözüm süreci meselesini kapattı. Çözüm süreci bitmiştir diyor. Bu MHP'ye verilen mesajdır.

ANDY-AR: ERKEN SEÇİMDE AK PARTİ'YE YÜZDE 45 OY LAZIM
Andy-Ar Sosyal Araştırmalar Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acar ise erken seçim olursa, AK Parti asgari şartlarda yüzde 45 oy almak zorunda."Kemal Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli ve Davutoğlu'ndan çok, acaba koalisyonu Erdoğan istiyor mu? Asıl mesele bu. İstemiyorsa, ona rağmen koalisyon kurulamayacağını zaten ifade ediyorduk. Bugünkü yaklaşımında da koalisyondan yana tutum sergilemiyor. AK Parti'nin seçmen nezdinde beklentisi MHP ile koalisyon. Şahsi kanaatim, AK Parti ve CHP'nin yaptığı görüşmeler prosedürden ibaret. Erdoğan akıllı ve mantıklı bir siyasetçi. Koalisyonun çıkmayacağının farkında. Kendisinin konu olacağı masayı da zaten devirecektir. Erdoğan'ın açıklamaları kamuoyunu hazırlamak üzere yapılan açıklamalar. Bu tür söylemler başka partiler tarafından da bundan sonra paylaşılacaktır.

"7 HAZİRAN SONRASI AKP YÜZDE 43'LERDE"
Bugün itibariyle, AK Parti'ye mesaj veren seçmenin, MHP'de uzlaşmaya yakın değil diyerek acaba kötü mü oldu dediğini ve AKP'ye dönüş yapan MHP seçmenleri olduğunu gördük. Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi gibi muhafazakar parti seçmenlerinden de AK Parti mesajı almıştır deyip tekrar AK Parti'ye geçti. AK Parti 43'lere doğru ilerleyen bir durum ile karşı karşıya geldi. HDP'ye oy veren Kadıköy, Nişantaşı, Beşiktaş seçmeni kantarın topuzu kaçtı diyerek CHP'ye dönüş yaptı. Bunlar gençler, ilk kez oylarını kullandılar. Bu durum CHP'yi yüzde 27'lere getirdi. MHP'nin uzlaşmaz tutumu ile oyun bozan gibi algılanmış oldu. Kızgın seçmen yüzde 14-15 seviyesine getirdi partiyi. Ancak çözüm sürecinde MHP'nin özüne gelindi algısı MHP'yi yüzde 15-16 dolayında tutuyor. HDP Güneydoğu'da oylarını koruyor. Oy oranı genel olarak yüzde 11'lere tekabül ediyor.

"ERKEN SEÇİM BİR ŞEY DEĞİŞTİRMEZ"
Bu durum 4 partili meclisi gösteriyor. Yüzde 44 ve üzeri olan sonuç alınmadığı sürece tek başına iktidar gözükmüyor. Yüzde 45 oy oranıyla, 285 milletvekili çıkıyor. AK Parti'nin isteyeceği bir çoğunluk değil. Erken seçim olursa asgari şartlarda AK Parti yüzde 45 oy olmak durumunda. Bugün itibariyle böyle bir sonuç karşımıza çıkmış değil. 7 Haziran'ı tekrar eden bir kampanya dönemi ve aynı süreç devam ederse erken seçim bir şeyi değiştirmez. AK Parti oyunu bir iki puan yükseltir sadece. Ancak milletvekili sayısı olarak 275'in altında kalır. Başkanlık sistemine ise hem AK Parti hem de diğer parti seçmenleri mesafesini net bir şekilde gösterdi. Başkanlık sistemi bekleme odasına alındı. Yeniden gündeminin açılması zorlama olur ve AK Parti'ye kaybettirir.

"AK PARTİ YENİLENİRSE TABLO DEĞİŞEBİLİR"
Ancak, AK Parti içinde hem genel başkanlık düzeyinde hem de vitrin yenilenmesi olursa AK Parti tek başına iktidar olabilir. Yıpranmış isimlerin görünmediği, Abdullah Gül liderliğinde Meral Akşener, Rifat Hisarcılıklıoğlu, Haşim Kılıç, Ali Babacan'ın olduğu böyle bir değişim yaşanırsa AK Parti tek başına 300 miletvekiline ulaşabilir. Tabanın yüzde 80 oranında genel başkan beklentisi Abdullah Gül. AK Parti böyle bir arayışta mı, bilmiyorum. AK Parti her zaman ters köşe yapmıştır. Böyle bir konuya da geçilmesi şaşırtmaz beni."

KONDA: ERDOĞAN'IN HEDEFİ HDP
Konda Yönetim Kurulu Başkanı Tarhan Erdem de erken seçimden istenen sonucun çıkmayacağı görüşünde."AK Parti adaylarını şimdikinden daha açık biçimde kendisinin belirleyebileceği ve AK Parti'nin Mecliste değişik oranlarda ama çoğunluk kazandıracak tedbirler uygulamasına imkan vereceği için, Sayın Erdoğan tekrar seçim istemektedir. Başka deyişle, 7 Haziran seçimlerinin çıkardığı Meclis tablosuyla "Erdoğan'a özgü -a la Erdoğan- Cumhurbaşkanlığı" yapamayacağını ilk günden gördüğü için, tekrar seçim istemektedir. Erdoğan kendisinin yönettiği tekrar seçime kadar HDP'yi baraj altına düşürmeyi ve siyasal hayatı baskı altında tutmayı planlamaktadır.Partileri, basını, televizyon kanallarını, seçim kurullarını, Yüksek Seçim Kurulunu, Savcıları, yayınlarını, kararlarını soruşturmalarını günlük, hatta saatlik denetim altında bulundurmak istemektedir. Tekrar seçim planladığı gibi sonuçlanırsa, nasıl bir düzenleme yapacağını benim söylememe gerek yok, herhalde okuyucularınız tahmin ediyordur.Bütün bu planlamaya ve gayri meşru ve gayri ahlaki planın canhıraş uygulama çabasına karşın, sandıklardan istenen sonuç alınamayacaktır. Türkiye'de yaşayanlar, oynanan oyunu ve uygulamaya konulan planı anlamışlardır; buna esir olmayacak, karşı çıkacaklardır."
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner195

banner142