Ankara kulislerini sallayan senaryo

.

Ankara kulislerini sallayan senaryo
banner206
Bir yandan seçim ve azınlık hükümeti tartışmaları sürüyor, bir yandan da yeni bir iddia tartışılıyor Ankara'da. İddiaya göre, Meclis olağanüstü toplanacak. "Seçimin yenilenmesi" kararı çıkartılacak. Ardından mevcut hükümetle erken seçime gidilecek. Muhalefet partileri bu formüle tepkili.
Hükümet'le muhalefet bir kez daha karşı karşıya. Tartışmanın nedeni, seçimin yenilenmesi formülü. İddiaya göre, Meclis olağanüstü toplanacak. "Seçimin yenilenmesi" kararı çıkartılacak. Ardından mevcut hükümetle erken seçime gidilecek.Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "taktiksel bir arayışımız yok" dedi. Ancak, CHP ve HDP'den tepki var. CHP'li Engin Altay, "Bunlar yanlış hesaplar bu yanlış hesaplar Bağdat'tan döner. İlla parlamento kararıyla seçime gidilecekse seçim hükümeti formülüyle gidilmelidir" dedi.
HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, "Temel yaklaşım HDP'yi seçim hükümetinin dışında tutmaktır, HDP'ye yönetim erkinde hiçbir şekilde şans tanımamaktır" dedi.MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın da seçimin yenilenmesi formülüne destek vermeyeceklerini söyledi.Muhalefetin tepki gösterdiği bir diğer nokta ise, Meclis'te henüz komisyonların oluşmaması.Muhalefet, Ak Parti'nin olası bir grup önerisinin Anayasa Komisyonuna gelmeden direkt Genel Kurul'da ele alınmasının Anayasa'ya aykırı olduğu görüşünde.Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Anayasa Hukukçusu Burhan Kuzu ise "Fiili ve hukuki bir zorluk varsa erken seçim kararı komisyonda görüşülmeden Genel Kurul kararı olarak alınabilir" dedi. 
Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2015, 08:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142