Baydemir, Alevilere söz verdi

 Baydemir, Alevilere söz verdi
banner206

BDP Urfa Büyükşehir Belediyesi Eş başkan adayı Osman Baydemir, Sırrın’daki Alevi toplumunun yaptığı cemevi inşaatını ziyaret ederek, cami nasıl ki Sünniler için lazımsa cem evinin de aleviler için önemli olduğunu söyledi. Baydemir, başkanlığa seçilmesi durumunda cemevi inşaatını tamamlayacağı sözünü verdi.

BDP Urfa Büyükşehir Belediyesi Eş başkan adayları Osman Baydemir ile Leyla Akça seçim çalışmaları kapsamında merkez Haliliye ilçesine bağlı Sırrın Mahallesinde bulunan Cem Evi’ni ziyaret etti. Ziyaretin akabinde Alevi ve Arap yurttaşların yoğunlukta yaşadığı Kısas ve Konuklu beldelerinde bulunan seçim bürolarının açılışına katıldı. Açılış öncesi barışın sembolü olan beyaz güvercin gökyüzüne salıverildi. Açılışa yüzlerce yurttaşın yanı sıra BDP Urfa İl Eş Başkanı Celalettin Erkmen, BDP Haliliye Belediyesi Eş başkan Adayları Sema Aişeoğlu ile Bekir Benek, Kısas Belediye Başkanı Ali Ersöz, BDP Haliliye Belediye Meclis Üyesi Aday Adayları Kemal Atalar, Ahmet Budak, Coşkun Üçbudak ve Dr. Mustafa Gümüş ile birçok partili eşlik etti.

 

‘Sünni için cami ne ise, Alevi için de Cem evi o dur’

Açılışta konuşan Osman Baydemir, “Bütün etnik kimliklerin özgür ve eşit bir şekilde kardeşçe bir arada yaşanmalıdır. Aleviler, Sünniler, Araplar, Kürtler, Türkler ve bütün etnik kimliklerin bir arada yaşadığı bir geleceğin temelini atacağız. Bir inancın fikri, etnik kimliği ne olursa olsun başımızın üstünde yeri vardır. Camii bir Sünni için nasıl bir gereksinim ise, Cem evi de bir Alevi için de zaruri ve en doğal haklarıdır. Birbirimizin inancına saygı göstermeliyiz.  Bu kentte Aleviler de, kızılbaşlar da yaşıyor. Onları kimse görmezden gelemez. Eğer Urfa’da herhangi bir inanç özgür yaşayamıyorsa bir yanımız eksik kalmış demektir” diye konuştu. Diyarbakır’da kendisine “Ali Osman Baydemir” denildiğini hatırlatan Baydemir, burada da cem evi inşaatlarına başlanacağını ve Diyarbakır’da olduğu gibi burada da ihtiyaç olan cem evlerinin açılacağına vurgu yaptı.

 

Baydemir Arapça öğrenecek

Kardeşliğin temelini Urfa’da atacaklarını ifade eden Baydemir, “Kimse kimsenin hakkına, özgürlüğüne, kimliğine, dinine ve diline el uzatamayacak. Bütün Urfa halkı bilsin ki Kürtleşmeyi, Türkleşmeyi, Araplaşmayı kısaca asimilasyona karşı dik duracağız. Kimse artık bizi bir birlerimizden ayrıştıramaz. Ne Araplar Kürtleşsin, ne Türkler Araplaşsın, ne Kürtler Türkleşsin, ne de Araplar Türkleşsin. Herkes kendi ana diliyle konuşsun. Bu farklılıklar bizim rengimizdir. Kardeşçe el ele yaşayıp bu kardeşliğimiz taçlandıracağız. Ortadoğu’ya barışı getireceğiz. Urfa’da hemen hemen her yerde Arapça ve Kürtçe kreşler açılacak ve ben de size söz veriyorum seçimlerden en geç sekiz ay sonra Arapça öğreneceğim” dedi.

Elektriğin yüzde 26’sını üreten Urfa elektriksiz

Türkiye’nin hidroelektrik enerjisinin yüzde 26’sını Urfa’da üretildiğini belirten Baydemir, “Ama Urfa elektriksiz. Böyle bir zulüm olamaz. Niye bu kent sahipsiz? Şu ana kadar Urfa’da seçtikleriniz kendi ceplerinden başka bir şey düşünmediler. Bunun için sizin vereceğiniz her oy onurlu bir barışın teminatı olacaktır. Bu denli zengin bir coğrafyaya sahip bir yer hep Karadeniz’e, Çukurova’ya çalışmaya gidiyor. Yoksulluk artık kaderimiz olmayacak. Yoksulluğun kefenini yırtacağız” diye konuştu.

 

‘Halkın iradesi ile bütünleşeceğiz’

Baydemir’den sonra kısa bir konuşma yapan BDP Urfa Büyükşehir Belediyesi Eş başkan adayı Leyla Akça, yıllardan beri süre gelen asimilasyon, inkâr, ötekileştirme politikalarına maruz kaldıklarını vurgulayarak, bu kirli politikalara karşı hep birlikte aşacaklarını kaydetti. Akça, halkın iradesini yerel seçimlere yansıtarak halkın iradesiyle bütünleşeceklerini ifade etti.

Haliliye Belediyesi Eş başkan Adayı Sema Aişeoğlu ise yaptığı Arapça konuşmasının ardından seçim bürolarının açılışı gerçekleştirildi.

Açılış programlarının ardından kent merkezinde bulunan Mozaik Alışveriş Merkezi’ni ziyaret eden Osman Baydemir, burada esnaf ve alışveriş yapan yurttaşlarla selamlaşarak dayanışma ve desteklerini istedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 13:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner277