Güneydoğu'da patlama yapacak!

Güneydoğu'da patlama yapacak!
banner206
 Başbakan'ın ilk turda Köşk'e çıkacağını söyleyen İbrahim Uslu, "Çözüm sürecinin etkisiyle Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu'da oy patlaması yapacak." dedi.
ANAR Araştırma Şirketi Genel Müdürü İbrahim Uslu, 10 Ağustos’ta ilk turu gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Star'a değerlendirdi. Ak Parti adayı Başbakan Erdoğan’ın ilk turda seçilmesinin kesin olduğunu belirten Uslu, bunda Çözüm Süreci’nin Türkiye genelinde oy artışı sağlamasının etkili olacağını söyledi.

OY PATLAMASI YAŞANACAK
Çözüm sürecinin ülke çapında Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak bu süreci yürütmesi için önemli bir oy kaynağı olacağından da söz eden Anar Genel Müdürü Uslu, "Araştırmalardan hareketle söylüyorum. Erdoğan’ın en yüksek oy alacağı bölge Güneydoğu olacak. Şu anda da öyle. Referandumda da öyle oldu. Ben Türkiye rekoru bekliyorum. Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da Erdoğan, oy patlaması yapacak. Sadece orada değil tüm Türkiye’de yapacak." diye konuştu.
GERİLİM SANDIĞA YANSIR

Seçimin tatile gelmesinin katılımı etkileyebileceğini ama Türkiye’de seçimlere katılımı asıl belirleyenin seçim sürecinin atmosferi olduğuna dikkat çekti. Uslu, atmosferin şimdilik yumuşak geçtiğini söyleyerek, "Böyle geçerse, Türkiye ortalamaları seçime katılmada yüzde 75-80. O oranda gerçekleşebilir. Bana soracak olursanız, bu bile yüksek. Avrupa ve ABD’de seçime katılma oranı yüzde 50’lere düştü. Biz, hala çok politik bir toplumuz. Fakat seçim sürecinde gerilim olursa, tıpkı 30 Mart öncesi gibi, insanlar bunu bir siyasal tercihten çok savaş olarak gördükleri için o zaman sandığa katılma oranı çılgın rakamlara yüzde 90’lara çıkabilir" diye konuştu.

"CHP'Lİ SEÇMEN TATİLİNİ YARIDA KESMEZ"

CHP seçmeninden önemli kısmının yaz aylarında tatilini kesip oy vermeye gitmeyeceğini de söyleyen Uslu, "Tatilini kesmesi için de herkesi bu kadar zorlayacak bir gerekçe üretemezsiniz. Çeşitli nedenler devreye girecek. CHP içinde deklare edenler var. Alevi örgütleri ve ulusalcı Aydınlar, İhsanoğlu’nu desteklemeyeceklerini açıkladılar. Onlar bu hassasiyet nedeniyle CHP içinde, sandığa gitmeyecekler. Bir kısmı tatilde olduğu için gitmeyecek, aynı şey MHP için de geçerli olacak. Ve CHP - MHP seçmenin bir bölümü, 'Nasılsa Erdoğan kazanacak. Nasılsa biz kaybedeceğiz' diyerek sandığa gitmeyecek." ifadelerini kullandı.

İLK TUR: YÜZDE 52 İLE 56 ARASINDA

Erdoğan’ın ilk turda kazanmasına kesin gözüyle baktığını, bu oranın yüzde 52 mi 56 mı olduğu konusunda araştırma yaptıklarını anlatan Uslu, "Başbakan Erdoğan, ilk turda kazanacak. Katılım yüzde 90 olsa bile bu değişmeyecek. CHP, MHP seçmeni sandığa gitmeyince aradaki makas açılacak. İkinci tura kalması çok sürpriz olur" dedi. (Kaynak: Star Gazetesi)
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2014, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142