Koalisyon senaryoları havada uçuyor

.

Koalisyon senaryoları havada uçuyor
banner206
Ankara'da siyasetin nabzının attığı çevrelerde, senaryoları yazılmayı başlandı. AK Parti-CHP, AK Parti-MHP koalisyonları konuşulurken HDP'ye kapılar kapalı.

Senaryolar içinde Ak Parti - CHP koalisyonu, Ak Parti – MHP koalisyonu ile seçim hükümeti seçenekleri öne çıkarken, anayasal çerçevede Meclis'te temsil edilen 4 partinin oluşturacağı bir seçim hükümeti ihtimali ise zayıf olarak görülüyor.Hükümeti kurma görevi alan Ahmet Davutoğlu'nun HDP ile ilgili olarak, "HDP daha vahim bir durumda açık söylüyorum" demesi de MHP'ye dolaylı bir mesaj olarak algılandı.

SOYKIRIMI ANMA TÖRENİNE KATILACAK
Davutoğlu, hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı'ndan bugün aldı. Ancak Davutoğlu, koalisyon görüşmeleri turuna hemen başlamayacak. Davutoğlu, Cuma ve cumartesi günü Bosna Hersek'te olacak. Başbakanlık'tan verilen bilgide, "Sayın Başbakanımız, her yıl 11 Temmuz günü düzenlenen ve bu sene 20. yıl dönümüne denk gelmesi dolayısıyla ayrı bir anlam taşıyan Srebrenitsa Soykırımı Anma Töreni'ne katılmak üzere 10-11 Temmuz 2015 tarihlerinde Bosna-Hersek'i ziyaret edecektir" denilmişti.

İLK TUR BAYRAM ÖNCESİ
Davutoğlu'nun görüşme turuna pazartesi günü başlaması bekleniyor. Davutoğlu, farklı bir gelişme olmazsa CHP, MHP ve HDP genel merkezlerine ziyaretlerde bulunacak. İlk tur görüşmeler bayram öncesi tamamlanacak. Eğer ilk turda bir koalisyon uzlaşması sağlanamazsa, bayramda siyasi partilerin birbirine yapacağı ziyaretler psikolojikaçıdan önem kazanacak. Bayram ertesinde koalisyon müzakerelerinin daha ileri bir safhaya geçirilmesi bekleniyor.

ÖNCELİK İKİ SEÇENEKTE
Koalisyon arayışları içinde iki seçenek öne çıkıyor. Birincisi AK Parti -CHP koalisyonu. Bu seçenek çerçevesinde kulislerde konuşulan konulardan biri Davutoğlu'nun grup konuşmasında, CHP kitlesine yönelik ince mesajı. AK Parti'nin koalisyon seçenekleri çerçevesinde CHP konusunda oluşturduğu komisyonun koordinatörü Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik. Çelik'in koordinatörlüğündeki komisyon, CHP ile koalisyonmüzakereleri için çok boyutlu bir dosya hazırlıyor.

CHP TABANINA SESLENDİ
Davutoğlu, bugünkü grup konuşmasında, MHP'li Yusuf Halaçoğlu'nun sözleri çerçevesinde CHP tabanına seslenerek, "Tercihinizi hangi yönde kullanmış olursanız olun size saygımız sonsuzdur. Sizin inancınız, dininiz üzerinde herhangi bir spekülasyon yapacak, karşısında en dik bir şekilde AK Parti'yi bulacaktır. Şu veya bu partiye oy verdiği gerekçesiyle tahkir edilmesine, rencide edilmesine izin vermeyiz. AK Parti bütün bir milletin inanç özgürlüğünün, fikir ve düşünce özgürlüğünün, en önemlisi de onurunun teminatıdır. Bu konudaki ilkeli tutumunu da sürdürmeye devam edecektir" demişti. Bu sözler, CHP tabanına yönelik mesaj olarak yorumlandı.

HDP VAHİM DURUMDA
Davutoğlu'nun HDP ile ilgili olarak, "HDP daha vahim bir durumda açık söylüyorum" demesi de MHP'ye dolaylı bir mesaj olarak algılandı. Davutoğlu'nun HDP'li seçeneklere kapalı olduğunu örtülü olarak ifade ettiği ve bu yolla MHP'ye ince bir mesaj verdiği yorumları yapıldı.

ÇİFTE MESAJ
Kulislerde, "Ak Parti; CHP'ye özgürlüklerin teminatıyız, sizin yaşam tarzınıza saygılıyız, temsil değeri yüksek geniş bir koalisyona açığız; MHP'ye ise HDP'ye tavırlıyız ancak Cumhurbaşkanı'nı tartıştırmayız mesajını daha görüşmeler başlamadan iletti" yorumlarıyapılıyor.Kulislerde, seçim hükümeti olasılıkları da konuşuluyor. Ancak 45 gün içinde hükümetin kurulamaması durumunda anayasa gereği 4 partiden milletvekili sayısı oranında oluşacak bir seçim hükümeti ile seçime gidilmesi ihtimali ise zayıf görülüyor. (Kaynak : Milliyet)Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 13:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142