Oy torbaları ne zaman dağıtılacak?

 Oy torbaları ne zaman dağıtılacak?
banner206

Şanlıurfa Merkez İlçe Seçim Kurulu, Şanlıurfa’da oy torbalarını 25, 26 ve 27 Mart’ta sandık görevlilerine dağıtacak.

Şanlıurfa Merkez İlçe Seçim Kurulu yetkilileri, 30 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler için Şanlıurfa’da tüm hazırlıklarını tamamladı. Merkez İlçe Seçim Kurulu yetkilileri, oy pusulaları ve seçim torbalarını dağıtacağı tarihleri netleştirdi. Yetkililer, oy torbaları ve oy pusulalarını Haliliye ilçesine bağlı sandıkların görevlilerine 25 Mart, Eyyübiye’ye 26 Mart ve Karaköprü’ye ise 27 Mart’ta dağıtacak.

İçerisinde oy pusulaları ve mühürlerin yer alacağı torbaların açılmasının yasak olduğunu vurgulayan yetkililer, “Bu oy torbalarını alan sandık görevlileri, torbaları ancak seçim günü sabah saatlerinde sandık başında açabilirler ve akdi takdirde bunun cezai işlemi bulunmaktadır” dediler.

Yetkililer, seçim takvimine göre, 20 Mart Perşembe günü sabahından, 29 Mart Cumartesi günü saat 18.00'e kadar olan propaganda serbestliği süresinde denetim ve gözetim yetkisinin ilçe seçim kurullarında olacağını da ifade ederek, “Siyasi partiler, Urfa’da yapacakları miting ve seçim bürosu açılışları için bizlerden izin alacaklar. Bu müracaatları yapmayanlar hakkında da soruşturma başlatılacak” şeklinde konuştular.

 

Seçim yasakları neler?

Yetkililer, yasaklarla ilgili şunları kaydettiler;

“Oy verme gününden önceki on gün içinde (20-29 Mart) yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla, bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın ve herhangi bir surette dağıtım da yapılamayacak. Seçim propaganda serbestliğinin başladığı 20 Mart tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar (açılış ve temel atma dahil) törenler düzenlenmesi, nutuklar söylenmesi, demeçler verilmesi ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulması yasak olacak. Başbakan ve bakanlarla, milletvekilleri yurt içinde yapacakları seçim propagandası ile ilgili gezilerini makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacaklar. Bu maksatla yapacakları gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlamalar ile törenler yapılamayacak. Resmi ziyafet verilemeyecek.”

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner277