Rusya’ya uyarı

Joe Biden, Ukrayna’nın doğusundaki hükümet binalarını işgal eden maskeli ve rütbesiz güçleri Rusya’nın destelemeyi bırakması gerektiğini söyledi.

Rusya’ya uyarı
banner206
 Ukrayna’nın başkenti Kiev’e ziyaret düzenleyen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ukrayna’nın doğusundaki hükümet binalarını işgal eden maskeli ve rütbesiz güçleri Rusya’nın destelemeyi bırakması gerektiğini söyledi.
Ukrayna’nın doğusundaki Rus yanlılarının ayaklanmasına çözüm üretmek için Ukrayna Başkenti Kiev’e gelen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ukrayna’daki geçici hükümetin başbakanı Arseniy Yatsenyuk ve Cumhurbaşkanı Aleksandr Turçinov ile görüşmeler yaptı. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Kiev’de yaptığı basın toplantısında, “Ukrayna’yı destekliyoruz. Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesini kabul etmiyoruz” diye açıklama yaptı.

“Ukrayna tek ve bütün bir devlet olmalıdır” diyen Biden, “Hiçbir milletin başka bir milletin topraklarını almaya hakkı yoktur” diye açıklamalarına devam etti. Başkan Yardımcısı Biden, “ABD, Rusya’nın Kırım’ı illegal yollarla işgalini asla tanımayacak” dedi. Biden, “Maskeli ve rütbesiz askerlerle Ukrayna’nın doğusundaki ayaklanmayı desteklemeyi bırakın” diyerek Rusya’yı da uyardı.

Ukrayna’nın özgürlüklerini koruması için ABD’nin maddi yardım yapacağını da belirten Biden, Ukrayna’nın Rus enerji kaynaklarına bağımlılığını azaltma konusunda ve güvenlik güçlerinin silah haricinde destekleneceği konusunda yardımcı olacaklarını söyledi.

ABD Başkan Yardımcısı Biden, Ukrayna geçici Başbakanı Arseniy Yatsenyuk’a “Bu yolda yalnız yürümeyeceksiniz. Biz sizinle birlikte yürüyeceğiz” dedi. Biden sözlerine, “Biz sizin partneriniz ve dostunuz olmak, sizi desteklemek istiyoruz. Bütün cevapların bizde olduğunu iddia etmiyoruz. Biz sizin gösterdiğiniz çaba ve uğraşta yanınızda olmak istiyoruz” diye sözlerine ekledi.

Ukrayna’nın Kırım bölgesinin referandum yoluyla Rusya’ya bağlanmasının ardından, doğudaki bir çok bölgede kendi şehirlerinin Rusya’ya bağlanması için ayaklanma başlatmıştı. Kendi bölgelerinin de Rusya’ya bağlanmasını isteyen göstericiler birçok güvenlik ve devlet binasını ele geçirmişti.
Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2014, 17:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner277