Tuncel: Barışın anahtarı bizim elimizde

Tuncel: Barışın anahtarı bizim elimizde

Demokratik Bölgeler Partisi Eş Başkanı Sebahat Tuncel, ülkede barışın anahtarının Ak Parti değil, HDP ve DBP'nin elinde olduğunu söyledi.

DBP'li Sabahat Tuncel, Şanlıurfa'ya parti teşkilatlarıyla bir araya geldi. HDP milletvekili Dilek Öcalan'ın da katıldığı toplantıda konuşan Tuncel, Ak Parti hükümeti ile müzakere yapmayacaklarını ve halkın kendi çözümünü yaratacağını söyledi.

Kendilerine çözüm sürecinin yeniden başlama ihtimaline yönelik sorular geldiğini dile getiren Tuncel, "Çözüm sürecini bitiren, masayı devirmekle kalmayıp yakan Kürt halkına topyekun savaş başlatan Ak Parti hükümeti ile Tayyip Erdoğan'la müzakere olmaz. Peki bu savaş hep böyle devam mı edecek? Hayır halklar kendi çözümünü geliştirecek. AKP gidecek yeniden demokratik müzakere süreci için halkların kardeşliği için yeni bir süreç başlayacak. Onun için bileşeni olduğumuz HDP tek alternatiftir, barışın anahtarı bizim elimizdedir, AK Parti'nin elinde değildir" diye konuştu.

Partilerine mensup 21 belediye başkanı ile 92 meclis üyelerinin tutuklu olduğunu dile getiren Tuncel, gündeme gelen belediyelere kayyum atanması düşüncesinin halkın kazanımlarına el koymak anlamına geldiğini vurguladı.

Diyarbakır Lice ilçesi kırsalında terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlara da değinen Tuncel, bu bölgede doğa katliamına gelecek tepkinin önünün uyuşturucu ile mücadele adı altında manipüle edildiğini öne sürerek, "Başka bir algı yaratarak utanmadan 'uyuşturucu ile mücadele ediyoruz' diyorlar. Uyuşturucu ile mücadele bu mudur? Lice'yi havadan bombalamak mıdır? Dağı taşı bombalamak mıdır? Algı yaratmak, orada çevre örgütleri tarafından çıkacak tepkiyi azaltmak için böyle bir manipülasyon yapılıyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2016, 16:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
ŞANLIURFA
ŞANLIURFA - 5 yıl Önce

KATİLLERLE BARIŞ YOK BUNU KAFANA SOK

SIRADAKİ HABER

banner195

banner142