Tuncel Urfa'da konuştu...

.

Tuncel Urfa'da konuştu...
banner206
 Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, çatışmaların son bulması için yapılacak tek şeyin terör örgütü PKK ve teröristbaşı Öcalan ile müzakere olduğunu iddia ederek, "Devlet PKK ile müzakere yapmalıdır. Kürt halk önderi Sayın Öcalan ile müzakere yapmalıdır” dedi.

Sabahat Tuncel, DBP'nin Şanlıurfa il kongresine katıldı. Türk bayraklarının asılı bulunduğu salonda partililere hitap eden Sebahat Tuncel, Ortadoğu'da Kürtlere dayatıldığını öne sürdüğü inkar, imha ve asimilasyon politikasını kabul etmediklerini ve buna karşı mücadele ettiklerini belirterek, "Bugün Ortadoğu'da devrim yaşanıyorsa bu Kürtlerin sayesindedir. Bunu başaranlar sadece ve sadece zafere kilitlendiler. Kürt halkına karşı dayatılan inkar ve imha politikalarına karşı Kürt halkı her yerde direndi mücadele etti" dedi.

AK Parti’nin Kürt düşmanlığı yaptığını da ileri süren Tuncel konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Devlet bu kazanımları ortadan kaldırmak için darbe yapmıştır. 7 Haziran seçim sonuçlarını yok sayılarak darbe yapılmıştır. 7 Haziran’da Türkiye halkları; 'AK Parti tek başına bu ülkeyi yönetemez, koalisyon olsun' dedi. Kürt halkı siyasi iradesini parlamentoya taşıdı. 80 milletvekili ile saray bu iradeyi yok saydı. İşte asıl o gün darbe dinamiği devreye girdi. OHAL dayatmalarıyla sanki onlar demokrasiden yana, sanki bu süreci Kürtler bozmuş, barış ve özgürlük istemiyor, savaş istiyor gibi bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Bunun gerçek olmadığını kendileri de biliyor. Tayip Erdoğan’ın AK Parti’nin sadece şu an Binali Yıldırım değil, Başbakan Davutoğlu’nun vereceği çok hesap var. Bu ülkeyi bu hale getirenler, bu ülkeyi savaşın ve çatışmanın içerisine sokanlar, asıl onlar bu ölümlerden sorumludur. Savaş suçu işlediler ve bunun hesabını verecekler."

OHAL kapsamında çıkarılan kararnameler ile PKK ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle öğretmenlerin açığa alınmasını da eleştiren Tuncel, "Eğer bu ülkede bu kadar PKK’lı varsa vay devletin haline, çünkü o zaman PKK iktidar. Onlar bunu böyle söylüyor. Böyle şey olabilir mi? PKK yasa dışı bir örgüt onlara göre, ama herkesi PKK’lı yapıyor. Aslında PKK’yı meşrulaştıran şu an devletin yaklaşımıdır. Bu hiçbir kanunda, hiçbir kuralda yok. Bu sorunlar böyle çözülmez. Devlet PKK ile müzakere yapmalıdır. Kürt halk önderi sayın Öcalan ile müzakere yapmalıdır. Sorunun savaş, kaosla çözülmeyeceğini 40 yıllık deneyimle gördük. Aynı şeyi tekrar tekrar söylemek, aslında savaşta ısrar etmek demektir. Şimdi kendi kanunlarını bile yok sayıyorlar. Herkesi PKK’lı olarak görüp bunun üzerinden de işten çıkarıyorlar. Bunun adı uluslararası literatürde de etnik temizliktir" diye konuştu.

Tuncel'in konuşmasının ardından yapılan kongrede DBP il eş başkanlıklarına Celal Babacan ile Yasemin Kılıç seçildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2016, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142