SU İÇMEK ZAYIFLATIR MI?

 SU NEDİR? SU ZAYIFLATIR MI? SUYUN FAYDALARI NELERDİR?

     Sağlığın korunması ve yaşamın sürdürülebilir olması için en faydalı ve gerekli içecek su’ dur. Saymakla bitmeyecek kadar faydaları mevcut, fakat ilk önce şuna değinmek isterim; günümüzde pek fazla duyulan ‘’su içsem yarıyor’’ cümlesini ele alalım. Suyun kilo yapıcı bir etkisi yoktur. Sıfır kalori içeren besinler kilo artışı sağlamaz. Aksine su doygunluk hissi sağladığından dolayı, yeme isteğini azaltır, metabolizmanın çalışmasına destek sağlar, bilindiği gibi böbrek taşı riskini azaltır, ağız kokusunu temizler, unutkanlığı önler, beynin çalışmasında etkilidir, kalp dostudur, cilt sağlığı ve ödem atımında da pek fazla görevi vardır.

SU HANGİ ARALIKLARDA İÇİLMELİDİR?

     Su içmek için susamayı beklememek gerekir, özellikle kış aylarında su içmeyi ihmal etmemek gerekir.  Günlük 2-3 lt aralığında su içilmelidir. Yemek öncesi içilen su, mide kapasitesinin bir kısmını doldurduğundan dolayı kilo fazlalığı olan bireyler için bir avantaj sağlar. Bunun dışında yorgunluk, açlık, halsizlik, baş dönmesi gibi durumlar söz konusu olduğu zamanda içilen su bu durumları ortadan kaldıracaktır. Çoğu zaman açlık hissi ile susama hissi ayırt edilemiyor, bu durumda bir bardak su içildikten sonra ne durumda olunduğuna daha çabuk karar verilir. Su içmek için herhangi bir zaman yoktur. Susamayan, su içmeyi unutan bireylerin, su şişelerini göz önünde bulundurmaları, büyük bir hatırlatma sağlayacaktır. Vücudun büyük bir kısmını kapsayan su, minimum 30cc/kg/gün olacak şekilde tüketilmelidir.

     Ayrıca, Suyun dışında içilen çay, kahve, meyve suyu, bitki çayları vb. sıvı içeceklerin bazıları diüretik olduğu için sıvı ihtiyacını karşılamaktan ziyade, vücutta bulunan suyun atımına daha fazla destek sağlar. O yüzden suyu ‘’su’’ olarak içmek daha fazla etki sağlayacaktır.

**SUSUZ KALMAYALIM**

Diyetisyen Berçem ÇINAR

FizyoHayat Sağlıklı Yaşam Merkezi Beslenme ve Diyetetik Pol. Şanlıurfa 

YORUM EKLE

banner195

banner142