TEK TİP BESLENME YÖNTEMİ ZAYIFLATIR MI?

    Tek tip beslenme, sadece tek bir besin çeşidi ile iki, üç hafta uygulanan zayıflamaya yönelik bir beslenme yöntemidir. Yani sadece karbonhidrat, sıvı ağırlıklı, veya sadece protein ya da sebze ve meyve tercih edilerek uygulanan beslenme metodudur.  Bireyler bu yöntemin zayıflamada etkili olduğunu düşünmektedir, fakat dengeli bir beslenme olmadığı sürece sağlıklı bir zayıflama düşünülmemelidir.  Böyle bir beslenme tipi oldukça yanlıştır. Günlük beslenme programında besin çeşitliliğinden faydalanarak düzenli ve dengeli bir beslenme programı uygulanmalıdır. Bu tür diyetler kilo kaybıyla beraber, vücutta birçok vitamin ve mineral kayıplarına da neden olarak, çeşitli hastalık risklerine de yol açmaktadır.

    Beslenme derken akla gelen besin çeşitliliği olmalıdır, dört besin grubundan da alınması gereklidir. Vücudu en fazla yoran diyetlerden bir tanesi de protein ağırlıklı beslenmektir; özellikle böbrek, karaciğer olmak üzere birçok organlarda hasar oluşturmaktadır. Fazla miktarda alınan (protein kaynaklı) hayvansal ürünler, özellikle et ve tavuk ürünleri kan kolesterol, trigliserit ve kötü huylu kolesterol düzeylerinde artışa sebep olmaktadır. Bu da kalp damar tıkanıklığı, kardiyovasküler hastalıklar ve kalp krizine kadar yol açmaktadır. Diyetin sadece sebze içermesi de lif içeriği bakımından zengin olmasına rağmen, kas kaybına da neden olabilmektedir. Bu tür diyetlerde uygulanan diğer bir yöntem ise, sıvı ağırlıklı beslenme bu da bağırsak florasının çalışmasını ve sindirim sisteminde bir takım bozukluklara sebebiyet vermektedir.

    Diyetin karbonhidrat içermemesi veya gereğinden az içermesi durumunda; beyin fonksiyonu, karaciğer, böbrek gibi başlıca organlar zarar görebilir. Yağdan kısıtlı bir beslenme tercih edildiği durumlarda da, yağda eriyen vitamin ve minerallerden fakir bir beslenme olacağından bunların eksikliği sonucunda da çeşitli hastalık riskleri hiç şüphesiz meydana gelecektir.

**Hiçbir besin mucizevi olmadığı gibi, hiçbir diyette mucizevi değildir. Diyette besin çeşitliliği önemlidir. Sağlıklı, düzenli ve dengeli bir beslenme programı ile sağlıklı zayıflama meydana gelir.

Diyetisyen Berçem ÇINAR

FizyoHayat Sağlıklı Yaşam Merkezi Beslenme Ve Diyet Pol. Şanlıurfa

YORUM EKLE

banner195

banner142