banner227

      Açıklanan veriler doğrultusunda   veli ve öğrencilerimize  aydınlatıcı bilgileri aktararak bir nebze de olsa  Eğitim ve Öğretime katkı sunmayı düşündüm… Doğru tercih için doğru bilgiye ulaşmak gerekir. İnşallah geleceğimiz olan gençler bu bilgiler ışığında istedikleri doğru tercihlere yerleşirler.

MEB, YEP puanlarıyla birlikte, tercih ve kayıtlara yönelik, ayrıntıları da açıkladı.
İşte önemli satır başları:
Devlet okulları için tercihler ise 14-24 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Öğrencilerin 25 tercih hakkı bulunuyor. 
. Tercih işlemleri için http://e-okul.meb.gov.tr adresinden giriş yapıldığında, tercih işlemleri ekranında “Tercih Yapmak İstiyorum” ve “Özel Okula Kayıt Yaptıracağım Tercih Yapmayacağım” butonları görülecek. 

. Özel okullara yaptırmaya karar veren öğrenciler “Özel Okula Kayıt Yaptıracağım Tercih Yapmayacağım” butonunu işaretleyecekler. 
. Bu öğrenciler tercih hakkını kullanmış sayılacak, devlet okullarına tercih yapamayacaklar. 15 Eylül 2017 tarihine kadar herhangi bir okula kayıt yaptırmayanlar ise otomatik olarak açık liseye kayıt olacaklar.

. Devlet okulları için tercihlerin başladığı 14 Temmuz’dan önce özel okullardaki kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda öğrencilerin devlet okulları için tercih yapma hakkı olacak. 

. Güzel Sanatlar Lisesi, Spor Lisesi, Görsel Sanatlar ve Spor Programı/Projesi Uygulayan Anadolu İmam Hatip Liselerine yerleştirme işlemleri bu okulların giriş mevzuatı esas alınarak 21 Temmuz 2017 tarihinde tamamlanacak. Ancak, söz konusu okullara kayıt yaptıran öğrenciler, yerleştirme ve yerleştirmeye esas nakil tercihleri doğrultusunda bir okula yerleşmeleri hâlinde önceki okul hakkından vazgeçmiş sayılacaklar. 

.Nakiller 9 Ağustos’ta başlayacak
Tercihte bulunan öğrenciler liselere, tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre ve YEP puan üstünlüğü dikkate alınarak yerleştirilecekler. Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar 11 Ağustos’ta açıklanacak. 
. Yerleştiği okuldan memnun olmayan veya başka okula geçmek isteyenler için nakil başvuruları 14 Ağustos’ta başlayacak.
. Üç dönem halinde yapılacak nakillerin üçüncü dönem için başvuruları 6 Eylül’de sona erecek ve sonuçlar 8 Eylül’de açıklanacak. 11-14 Eylül tarihlerinde de il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il/ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvuruları alınacak.

Tercih Komisyonları ve Tercih Danışmanları
. Liselere girişte toplam 1.192.858 öğrencinin yerleştirmeye esas puanı (YEP) hesaplanmış ve sonuçlara göre 176 öğrenci 500 puan almıştır.

. Öğrenciler tercih ve yerleştirme işlemleri için illerde oluşturulan tercih ve yerleştirme rehberlik komisyonlarına müracaat ederek gerekli bilgiyi alabileceklerdir.
. Okullarda öğrenci ve velilere tercih ve yerleştirme işlemlerinde rehberlik yapmak maksadıyla 81 ilimizde toplam 26.846 öğretmen görevlendirilmiştir.

. Öğrenciler 14 - 24 Temmuz tarihlerinde 25 okula kadar tercih yaparak ortaokul müdürlüklerince tercih işlemlerini onaylatacaklardır.

. Tercih işlemi okul müdürlüklerine onaylatıldıktan sonra işlem tamamlanmış olacaktır. Öğrenciler, tercih değişikliklerini okul müdürlüklerinde onaylatma işleminden önce yapmaları gerekmektedir.
. Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla öğrenci alan okulların önceden belirlenmiş kontenjanlarına, ortaöğretime yerleştirmeye esas puan ve puan üstünlüğüne dayalı olarak öğrencilerin tercihleri doğrultusunda merkezi yerleştirmeyle gerçekleştirilmektedir.

 . Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanların eşit olması halinde, AOSP, eşitliğin devam etmesi hâlinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki YBP üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi hâlinde tercih önceliği, yine eşitliğin devam etmesi hâlinde okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, bunların da eşit olması hâlinde ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olanların önceliği dikkate alınmaktadır. 

. 11 Ağustos tarihinde de yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar açıklanacaktır.
. 14-18 Ağustos, 21-23 Ağustos ve 28 Ağustos-6 Eylül 2017 tarihlerinde ise yerleştirmeye esas nakil işlemleri gerçekleştirilecektir.

      Büyük bir heyecanla öğrenci ve velilerimizin beklediği gün geliyor. Zorlu bir sürecin doğru sonuçlarını alma zamanındayız.Lütfen yukarıda verilen bilgiler çerçevesinde hareket edip öğrencilerimizin yeteneklerini dikkate alıp doğru tercihler yapalım.

       Tüm öğrencilerin Haklarına Hayırlısını temenni ederim.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
gundi 63 1 yıl önce

ezzo adammı oldi oğlım

banner195

banner142