Eyüpoğlu tarım arazilerine el attı

Eyüpoğlu tarım arazilerine el attı
 Başkan Eyyüpoğlu:  taşlı arazilerimizi daha verimli yapmak istiyoruz
Şanlıurfa Ziraat Odası bölgedeki taşlı ve kıraç arazilerin tarıma kazandırılmasına öncülük ediyor. 
Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, bölgede taşlık ve kıraç arazilerin daha verimli bir şekilde tarıma kazandırılması için kolları sıvadı. Bu kapsamda Şanlıurfa Ziraat Odası’nın davetlisi olarak taş kırma makinesi firma temsilcileri bölgeye davet edilerek çiftçilerin katılımı ile deneme çalışması yapıldı. 

Şanlıurfa sınırlarında taşlık ve kıraç tarım arazilerinin daha verilmli olması için Şanlıurfa Ziraat Odası kolları sıvadı. Başkan Ahmet Eyyüpoğlu bölgede binlerce dönüm arazinin içerisinde barındırdığı taşlar nedeniyle tarımda tam anlamıyla kullanılamadığını bu sorunun çözümü için çiftçilerimize öncülük ederek, taş kırma makinelerinin bu anlamda iyi bir çözüm olduğunu söyledi.  Kösecik ve Güvenli ile çevre mahallelerinde yapılan deneme sürümüne katılan Başkan Eyyüpoğlu, Türkiye’de faaliyet gösteren tarım aletleri firmaları ile irtibata geçilip bölge çiftçisi için yapacakları tanıtım - deneme sürümleri ile taş kırma makinelerinin tarlalarda kullanılması tavsiyesinde bulundu. 
Toprağın 15 cm derinliğine kadar bulunan taşları kırıp öğüterek sürüme ve ekime hazır hale getirebilen taş kırma makinesinin bölgede atıl durumdaki tarım arazilerini tekrar tarıma kazandırması amaçlanıyor. 
Eyyüpoğlu: binlerce dönüm arazi kurtarılabilir
Deneme çalışmasına katılan Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, ‘bölgemizde içerisinde taş ve kayaların bulunduğu kullanılamayan binlerce dönüm tarım arazisi var. Gittiğimiz ve katıldığımız tarım fuarlarında karşılaştığımız taş kırma makinesi firma yetkililerini bölgemize davet ederek, çiftçimize öncülük ettik. Bugün Kösecik, Güvenli ve çevre mahalleleri çiftçileri ile katıldığımız deneme sürümünde gördüklerimiz bizleri gerçekten etkiledi. Makine toprağın 10-15 cm derinlikteki  büyük taşları bile rahatlıkla öğütüp tarlayı sürüme ve ekime hazır hale getirebiliyor. Bu anlamda tarımda takip edilen teknolojinin nimetlerini görmek faydalanmak gerçekten çok önemli. Daha önce sadece meyve ağacı ekilebilen araziye artık farklı ürünlerde ekilebilecek. ‘dedi.
Ancak destek şart
Ayrıca başkan Eyyüpoğlu, makineden faydalanma alanının genişlemesi için devlet desteği ve uygun fiyat taleplerine olumlu cevap verilmesini istedi. Eyyüpoğlu, ‘Ancak söz konusu taş kırma makinesinin devletin tarım makineleri destek programına alınması ve firmaların fiyatlarında daha makul ve çiftçiden yana açıklamasını istiyoruz. Çünkü belirtilen fiyatlar gerçekten yüksek. Bu makineler ile bölge tarımında kullanılamayan arazilerin kurtarılabileceğini düşünüyoruz. Yetkilerimizin bu ricamıza da kulak vermesini rica ederiz’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2017, 15:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu
Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu - 4 yıl Önce

Biz insanlar suyu, havayı kirlettik ve temiz toprakları da kullanarak kirletiyoruz. Bırakalım da taşlı kayalı arazilerde hayvanlar otlasın, temiz süt, peynir yiyelim. Bırakın da o alanlarda kuşlar, böcekler yaşasın. Binlerce hektar arazideki taşların temizlenmesini gelecek için uygun görmüyorum. Siverek, Hilvan ve Viranşehir ilçelerimizde bulunan araziler geleceğimizin güvenli gıdası için rezerv arazi olarak korunmalıdır. Bu arazilerin tarıma kazandırılması kısa zamanlı kar olarak düşünülebilir, ama biz insanımızın sağlığını ve geleceğini de düşünmek zorundayız.

Prof. Dr. Mehmet ali Çullu
Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi

SIRADAKİ HABER

banner195

banner142