İçme suyu sorunu tarihe karışıyor

İçme suyu sorunu tarihe karışıyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü, Siverek ilçesinin 16 kırsal mahallesinde yaşanan içme suyu sorununu gidermek için başlatılan 'Gedik İçme Suyu Gurubu' projesi kapsamındaki çalışmaların büyük bir bölümü tamamlandı.

Siverek’te yıllardır yaşanan içme suyu sorununa kalıcı çözümler üretmek için başlatılan Gedik içme Suyu Gurubu çalışmaları kapsamında, 90 km lik hat döşemesinin yanı sıra içeriğinde terfi istasyonları, depolar, ana isale hatları ile %70’lik bölümü tamamlandı.

Projenin tamamlanan çalışmaları kapsamında alanda incelemelerde bulunan Başkan Nihat Çiftçi, “Gedik içme suyu gurubu projesi” için ilk suyun verileceği Ekinci kırsal mahallesi ziyaret etti. Burada Mahalle sakinleri ile proje hakkında sohbet eden Başkan Nihat Çiftçi’ye Siverek İlçe Belediye Başkanı Resul Yılmaz, ŞUSKİ Genel Müdürü Hamdi Us, AK Parti Siverek ilçe meclis üyeleri, ŞUSKİ Genel Müdürlüğü üst yönetimi ve mahalle sakinleri eşlik etti.

BAŞKAN ÇİFTÇİ: "1411 MAHALLESİNDE İÇME SUYUNU YÖNETMEK, ULAŞTIRMAK KOLAY DEĞİL"

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, burada yaptığı konuşmasında şunları söyledi, “Karacadağ’ın bu güzel mahallesine geldiğimiz için kendimi mutlu kabul ediyorum. Allaha şükürler olsun, 2014 yılında seçim çalışmalarında adaylarımız bu mahalleye geldiklerinde toz, toprak ve susuz bir alana gelmişlerdi. Şimdi yeni bir seçim dönemi ve ilçe belediye başkanımız, meclis üyesi arkadaşlarımızla bugün bu bölgeye geldiğimizde kilometrelerce beton yollar ve aynı şekilde ŞUSKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından 15 Milyon TL’ye ihale edilen “Gedik içme suyu gurubu projesi” faaliyete giriyor. ŞUSKİ olarak terfi istasyonları, depolar, ana isaleler hepsi hazır olarak tamamlandı. Şuan projenin gerçekleşmesi % 70’lerde %30’u inşaat aşaması kaldı. Artık mahallelere içme suları veriliyor. Zaten bereketli bir yıldayız. Allaha şükürler olsun çalıştığınızda, samimiyetle kendi işinize baktığınızda rabbimin yardımıyla bu işler çözülüyor. Daha geçtiğimiz tarihlerde, Sayın Cumhurbaşkanımızın huzurunda, nezdinde Kuveyt Emiri ile yapmış olduğumuz sözleşme aklıma geldi. Bu projeyi biz kilometrelerce uzaklıktaki Kuveyt ülkesinin bize vermiş olduğu Kuveyt fonundan, hibe kapsamında (Kuveyt Kalkınma Ajansı) yaptık. Demek ki çalışan bir kadro, proje üreten bir kadro, kaynak araştıran bir kadroya mazeret lazım değil diyorum. İnşallah bizden sonraki dönemde de kalan yolların betonlanması ve içme suyu anlamında da çok az bir yerler kaldı. Onlarında inşallah suya kavuşmaları için arkadaşlarımıza kolaylıklar diliyoruz. ŞUSKİ Genel Müdürlüğümüz stratejik bir görev yürütüyor, Şanlıurfa’nın dört bir yanında (bin dört yüz on bir ) 1411 mahallesinde içme suyunu yönetmek, ulaştırmak, şebekelerin bakım-onarımını yapmak, depolarda sağlıklı içme suyu sağlamak hiçte kolay bir hadise değildir. Ama Allaha şükürler olsun, Genel Müdürümüz, Genel Müdür yardımcılarımız, Daire başkanlarımız, başta olmak üzere tüm birimlerimiz 19 bin 242 km2’ye(kilometrekare) sağlıklı su verdiği için ben arkadaşlarımla gurur duyuyorum onlara teşekkür ediyorum.

16 kırsal mahalleyi kapsayan 'Gedik İçme Suyu Gurubu' Projesindeki tüm bölgedeki yerleşim birimlerine hayırlı uğurlu olsun diliyorum. Siverek ilçemizde alt ve üst yapı çalışmaları konusunda her zaman Büyükşehir ile irtibat sağlayarak her türlü çalışmalarda yardımcı olan halkımızın sorununu dert edinen, burada bulunan Siverek İlçe Belediye Başkanına ve Meclis üyelerine ayrıca teşekkür etmek istiyorum” dedi.

MAHALLE SAKİNLERİNDEN TEŞEKKÜR

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi,ye teşekkür eden mahalle sakinleri “Bizler yıllardır içme suyuna hasrettik, zor şartlarda taşıma yöntemi ile su ihtiyacımızı gideriyorduk, suya kavuştuk, Allah razı olsun” dediler.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2019, 12:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142