iHTİŞAMI İLE ÖN PLANA ÇIKACAK...

.

iHTİŞAMI İLE ÖN PLANA ÇIKACAK...
banner206

 

Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından başlatılan Fırfırlı Cami Restorasyon Projesinde caminin ön cephe siluetini bozan ve sonradan yapılan evlerin yıkımına başlandı. Projenin amacı tarihi caminin önüne daha sonra yapılan evlerin yıkılıp caminin tüm ihtişamıyla ortaya çıkması amaçlanıyor.

FIRFIRLI CAMİ

Ali Fuat Bey Caddesi'nde (Yeniyol) bulunan yapı Oniki Havari Kilisesi olarak da adlandırılmıştır. Osmanlı Döneminde yapı üzerinde rüzgârgülü benzeri materyaller olduğundan halk arasında "Fırfırlı Kilise" olarak isimlendirilmiştir. Yapı kilise olarak inşa edilmiştir. Kaynaklara göre Hıristiyanlık açısından büyük önem taşıyan ve Van bölgesindeki Varak Manastırında bulunan "Varak Haçı" 1092 yılında Urfa'ya getirilerek bu kiliseye (Aziz Havariyun Kilisesi) konulmuştur. Caminin mihrabı üzerindeki kitabeden anlaşıldığına göre 1956 yılında kiliseden camiye çevrilmiştir.

Yapı kesme taştan, üç nefli bazilika plan düzeninde yapılmıştır. Yapının batı cephesi ile köşe kulelerinde son derece güzel bir taş işçiliği görülmektedir. Naosun (ana ibadet mekânın) orta nefi (bölümü) kubbe ile yan nefleri ise tonozla örtülmüştür. Yapının dikkat çeken yönlerinden birisi de yarım sütunlar ile dış cephelerdeki taş duvarda bulunan bezemelerdir. 
(Kaynak: Gazeteipekyol)

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2016, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142