Yeni Vali Erin'in ilk durağı

Yeni Vali Erin'in ilk durağı
banner206
 Bakanlar Kurulu'nca hazırlanan valiler kararnamesi kapsamında Şanlıurfa'ya atanan Vali ABdullah Erin dün göreve başlar başlamaz ilk ziyaretini gerçekleştirdi.

Göreve başladığı ilk gün Valilik birimlerini gezerek personellerle tanışan Vali Erin, aynı gün Harran ve Akçakale’ye giderek incelemelerde bulundu. 

Harran’da Kaymakam Temel Ayça ve Harran Jandarma Komutanı Yüzbaşı Murat Uyanık ile bir araya gelen Vali Erin, daha sonra tarihi Harran harabelerini ve kümbet evleri gezerek Kaymakam Ayça ve diğer yetkililerden bilgi aldı.

 

HARRAN'I KÜMBET ŞEHRE DÖNÜŞTÜRME HAYALİ

 

Bulduğu ilk fırsatta medeniyetin doğuş noktası olan Harran’a geldiğini ifade eden Vali Erin, Harran’da yapılanlarla ilgili Kaymakam ve kümbet ev işletmecileri ile görüştüğünü, buraya daha fazla kaynak aktarılması gerektiği belirterek, “İnşallah sayın bakanımız, milletvekillerimiz, kaymakamımız ve diğer aktörlerle birlikte Harran’da devam eden kazı ve restorasyon çalışmalarının desteklenmesini sağlayacağız. Harran’da tespit edilmiş olan kümbet evlerin benzeri bir kümbet şehir oluşturmak gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda Valilik olarak burada yürütülen çalışmalara sonuna kadar destek olacağımızı ve bir ayağımızın her zaman Harran’da olacağını Harranlı kardeşlerimizin bilmesini arzu ediyor, bu vesile ile tüm Şanlıurfalı ve Harranlı kardeşlerime teşekkürlerimi iletiyor, dualarını beklediğimizi ifade ediyorum. Allah onlara karşı, devlet büyüklerimize karşı bizleri mahcup etmesin” dedi.

 

AKÇAKALE'YE ZİYARET

Harran’daki incelemelerinin ardından Akçakale Kaymakam Vekili Temel Ayça ile birlikte Akçakale’ye geçen Vali Erin, burada da Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan ve Akçakale 2. Hudut Tabur Komutanı Binbaşı Ufuk Küçük ve İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Onur Çarık ile bir araya gelerek sınır güvenliği konusunda bilgiler aldı.

 

Yaklaşık 14 bin Suriyeli mültecinin barındığı AFAD Harran Konteynerkent Konaklama Tesislerinde de incelemelerde bulunan Vali Erin, tesis hakkında AFAD yetkililerden bilgi aldıktan sonra konaklama tesisinde yer alan mahalleleri gezerek Suriyeli misafirlerle sohbet etti.

Suriyeli misafirlerin çay ikramını geri çevirmeyen Vali Erin, onlarla birlikte uzun süre oturarak Arapça sohbet etti. Daha sonra tesiste yer alan okullarda incelemelerde bulunan Vali Erin, okulun kapasitesi ve verilen eğitimler hakkında konaklama tesisi yetkililerinden bilgi aldı.

 

Sınıra ve bölgeye hakim

 

Vali Erin'in bölgeye, yöre insanına, bölgenin sosyo-ekonomik, siyasi  ve kültürel yapısına,  sınır kapılarına hakim olduğu bu konuda tecrübeye sahip olduğu biliniyor. 

Vali Erin'in Şırnak'ta 2 yıl boyunca Habur Gümrük Kapısı'ndan Sorumlu Vali Yardımcısı görevinde bulunduğu ve özellikle bu görev süresi içerisinde ekonomik anlamda bölgenin ve aynı zamanda Mardin’in can damarı olan sınır kapısının iyileştirilmesi, geçişlerin kolaylaştırılması ve ihracatın arttırılmasına yönelik başarılı çalışmalara imza attığı öğrenildi.

Şanlıurfa'nın da Ceylanpınar, Akçakale ve Mürşitpınar olmak üzere Suriye'ye açılan 3 sınır kapısı bulunuyor.  Sınırda güvenlik amacıyla kapılar kapalı tutulurken, duvar örme çalışmaları da sürüyor.

En çok Suriyelinin barındığı 2. il olan Şanlıurfa'da yeni Vali'nin tecrübeleriyle sınırda ekonomik hareketliliğe nasıl katkı sağlayacağı merak konusu olurken, ilk ziyaretini sınır ilçesine gerçekleştirmesi dikkat çekti.

KAYNAK: AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2017, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142