Bursagaz’dan Lodos Uyarısı

Bursagaz, bacalı cihaz kullanan doğalgaz abonelerini lodosa karşı uyardı.Meteoroloji, cuma günü akşam saatlerinden itibaren Marmara’nın batısından başlayarak etkisini arttıracak olan rüzgarın, cumartesi ve pazar günleri Marmara ve Kuzey...

Bursagaz’dan Lodos Uyarısı
banner206
Bursagaz, bacalı cihaz kullanan doğalgaz abonelerini lodosa karşı uyardı.
Meteoroloji, cuma günü akşam saatlerinden itibaren Marmara’nın batısından başlayarak etkisini arttıracak olan rüzgarın, cumartesi ve pazar günleri Marmara ve Kuzey Ege’de fırtına şeklinde esmesi beklendiğini açıkladı. Meteorolojinin açıklaması üzerine Bursagaz da abonelerini uyardı. Bursagaz yetkilileri, lodoslu havalarda bacalı cihazların kapatılması ve katı yakıtlı sobaların kullanılmaması gerektiğine dikkat çekti.
Güvenli doğalgaz kullanımına yönelik, tesisatlarda can ve mal güvenliğini tehdit eden unsurların önüne geçmek için Bursalıları dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyaran Bursagaz Kurumsal İletişim Yöneticisi Dilek Kiper, “Çevre dostu, ekonomik ve konforlu bir yakıt olan doğalgaz, kurallara uygun kullanıldığında en güvenli yakıttır. Diğer tüm yakıtlarda olduğu gibi kurallara uyulmadığında ve bazı temel önlemler alınmadığında can ve mal güvenliğini tehdit edebilecek oluşumlar meydana gelebilmektedir” dedi.
Yanlış seçilmiş ve çabuk deforme olan baca imalatları ve montajları sebebiyle her yıl birçok insanın hayatını kaybettiğini söyleyen Kiper, cihazların bulunduğu yerlerde güvenlik için bırakılmış havalandırma menfezlerinin sürekli açık ve temiz tutulmasının, aynı zamanda bacalı cihaz kullanılan odalarda karbanmonoksit alarm cihazının bulundurulmasının büyük önem taşıdığını ifade etti. Kiper, “Lodosun etkili olduğu günlerde ani hava ısınmasından dolayı bacalar daha az çeker. Böyle havalarda daha önce temizliği yapılmamış, tıkalı cihaz bacaları ile periyodik bakımdan geçirilmeyen cihazlar karbonmonoksit zehirlenmelerine yol açabilir. Şiddetli rüzgarın etkili olduğu dönemlerde bacalı cihazların mümkünse kullanılmaması ve yanan sobaların da söndürülmesi gerekir” dedi.
Lodoslu havalarda meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmelerinin, çoğunlukla kaçak bağlantı yapılan yerlerde yaşandığına vurgu yapan Kiper, doğalgaz projelerinin sadece yetkili iç tesisat firmalarına yaptırılmasını gerektiğini hatırlattı. Doğalgaz tesisatlarına hiçbir şekilde müdahale edilmemesi konusunda halkı uyaran Kiper, “Bu tür dönemlerde hiçbir şekilde bir olumsuzlukla karşılaşmak istemeyiz. Ancak müşterilerimiz daire içlerinde doğalgaz ile ilgili her hangi bir olumsuz durumla karşılaştıklarında 7 gün 24 saat hizmet veren 187 nolu doğalgaz acil telefon hattını arayabilirler" dedi.
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner142