Aydınlık'tan Bakan'a Urfa sorusu...

Aydınlık'tan Bakan'a Urfa sorusu...
banner206

Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa Milletvekili Aziz AYDINLIK, Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ'nin yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı'na sundu!

AYDINLIK'tan Tarım Bakanı'na: Çiftçinin borçlarını erteleyin!

 Vekil Haberleri 11 Temmuz 2019 - 10:00

Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa Milletvekili Aziz AYDINLIK, Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ'nin yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı'na sundu!

AYDINLIK, yapmış olduğu açıklamada şunları ifade etti:

"Çiftçimizin hangi sorunundan bahsetsem bilemiyorum. Sorunlar o kadar çok fazla ki sanırım sorunları madde madde sıralasak daha iyi anlaşılacak. Bakınız, çiftçimizin Şanlıurfa merkez ve ilçelerde yaşadığı bazı sıkıntılar şöyle: 

) Pamuk desteklemelerinde %30 kesinti yapılması,

2) Bununla birlikte %30 üzerine %4 bankaların kesinti yapması,

3) Desteklemelerin dönüm başına 650 kg'dan 480 kg'a düşürülmesi,

4) 2018 yılı için ertelendiği söylenen DSİ borçlarının tahsilinin gerçekleştirilmesi,

5) DSİ ve elektrik borçları nedeniyle desteklemelere bloke konulması,

6) Sulama birliği fiyatlarının dönüm başına ilçe ilçe hatta mahalle mahalle aşırı farklılık göstermesi 

     (Akçakale 250 TL, Hilvan bir kısmı 235 TL, Suruç 98 TL, vb.),

7) Elektrik aracılığıyla sulama yapan çiftçilerimizin elektrik kesintileri ve benzeri konular nedeniyle yaşadığı sıkıntılar,

8) DSİ ve benzeri kurum borcu olmasa dahi bazı çiftçilerimizin borcu varmış gibi desteklemelerine bloke konulması (belgeleri mevcut),

9) 2017 yılında bırakılan deneme suyunun borç olarak gösterilip tahsil edilmesi,

10) Suruç ilçemizde DSİ borularının patlaması ve tespit edilemeyen kaçak sular nedeniyle 20.000 dönüm arazinin sular altında kalması,

11) Yaşanan doğal afetler nedeniyle çiftçimizin ürününü kaybetmesi, zarara uğraması, girdi fiyatları ve benzeri konularla ağır yükün altında kalması.

Şimdi bakınız altını çizerek söylüyorum 'çiftçilerimizin bazı sıkıntılarını' madde madde anlatmaya çalıştık. Bu konuların ele alınması, çözüm üretilmesi, borçların ertelenmesi, hükümet tarafından çiftçimize el uzatılması nedeniyle ama özellikle bu desteklemelerin düşürülmesi ve bloke edilmesi ile alakalı Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ'ye soru önergemizi sunduk. Benim tek derdim var hükümet 'ithalata vereceği parayı, yabancı ülkelerin çiftçisine kazandırdığı paraları kendi çiftçimizin büyümesi için harcasın', bu kadar basit.

Kazanacaksa bizim çiftçimiz, bizim köylümüz kazansın! 

Gelecek sonuçları ve elde edeceğim her bilgiyi siz değerli kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğim."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142