Erdoğan Trump görüşmesi bitti. Işte detaylar

Erdoğan Trump görüşmesi bitti. Işte detaylar
banner206

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump'ın Beyaz Saray'daki görüşmesi TSİ 19.45'te başladı.

İki lider, görüşmenin ardından ortak açıklama yaptı.

Erdoğan'ın açıklamasından satırbaşları:

Sayın Trump'ı seçimlerde elde ettiği tarihi zafer için bir kez daha kutluyorum. Stratejik ortaklık seviyesindeki ilişkileri ele aldık.

Aramızdaki ilişkileri güçlü tutmamız küresel barış ve istikrar için önemlidir. Çalkantılı bu dönemde yakın işbirliği çok önemlidir. Bu ziyaretimiz tarihi bir dönüm noktası teşkil edecek. Ekonomi, enerji ve savunmada işbirliği artacak.

DEAŞ başta olmak üzere bölgemizdeki tüm terör örgütlerine karşı müşterek bir dayanışma ortaya koymamız büyük önem ifade etmektedir. Ortak geleceğimizi tehdit eden terör örgütlerine karşı ayrım yapmadan mücadele etmekte kararlıyız.


'Tarihi bir dönüm noktası olacak'
02:53 dk16 Mayıs 2017Tvnet

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD Başkanı Trump'la ortak basın toplantısı yaptı. İki ülke arasındaki ilişkilerin güçlü olmasının küresel barış ve istikrar için önemine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bu ziyaretimiz tarihi bir dönüm noktası teşkil edeceğine inanıyorum" dedi.

"Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yok"

Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yoktur. Özellikle YPG/PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması bu konuda küresel düzeyde verilen mutabakata kesinlikle uygun değildir.

Terör örgütlerinin faaliyetlerini bahane ederek bölgenin inanç ve etnik yapısını değiştirmek isteyenlere de izin vermemeliyiz.

Sayın Başkan'a 15 Temmuz darbe girişiminin faili FETO terör örgütü konusundaki beklentilerimizi de açıkça ifade edeceğim.


Erdoğan uyardı: Hangi ülke olursa olsun...
00:58 dk16 Mayıs 2017Tvnet

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beyaz Saray'da ABD Başkanı Trump'la görüştü. Görüşme sonrası kameraların karşısına geçen ikili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ortak geleceğimizi tehdit eden terör örgütlerine karşı ayrım yapmadan mücadele etmekteki kararlılığı dile getirerek "Özellikle YPG/PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması, bu konuda küresel düzeyde varılan mutabakata kesinlikle uygun değildir" ifadelerini kullandı.

Trump'ın açıklamasından satırbaşları:

Türkiye ile ekonomik ve ticari bağlarımızı güçlendirmek istiyoruz. Bunlar ilişkilerimizi iki ülkenin çıkarına olacak şekilde yeniden inşa edebileceğimiz alanlar.

Türk halkı son yıllarda ve dönemde korkunç terör saldırılarına maruz kaldı. Biz bu saldırıların mağdurlarına taziyelerimizi ve Türk milletine desteklerimizi sunuyoruz. Türkiye'ye PKK, DEAŞ gibi terör gruplarıyla mücadelede destek veriyor ve terör gruplarına güvenli alan bırakmama konusunda güvence veriyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ortadoğu'da barışı ve güvenliği sağlamak, paylaştığımız tehlikelerle mücadele etmek ve tüm insanlarımız için haysiyetli bir gelecek yaratmak için birlikte çalışmaya sabırsızlanıyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump'ın görüşmesinden kareler

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump'ın görüşmesinden kareler
+20Tümünü Göster
16 Mayıs 2017AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump ile baş başa görüşmesi sona erdi. Erdoğan ve Trump'ın Beyaz Saray Oval Ofis'te yaptıkları görüşme 20 dakika sürdü.

Türkiye'nin Suriye'deki dehşet verici katliamların durdurulması için verilen çabalara liderlik etmesini takdir ediyoruz. Suriye iç savaşı tüm dünyayı şoke ediyor. Bunu görmek için yapmanız gereken tek şey bugünkü gazetelerin ilk sayfalarına bakmak. Suriye'de şiddeti azaltabilecek ve barışçı çözüme imkan sağlayacak her türlü adımı destekliyoruz.

Zorlu ve uzun görüşme olacak

Trump, ilk açıklamasında "Erdoğan ile zorlu ve uzun görüşme olacak. Türkiye ile başarılı ilişkilerimiz var. Güçlü ve somut bir görüşme yapacağız." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2017, 20:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142