Flaş! Tel-Abyad'ta yerel meclis kuruldu

Flaş! Tel-Abyad'ta yerel meclis kuruldu
banner206

Kuzey Suriye Harekatı kapsamında YPG/PKK'dan temizlenen Tel Abyad'da yerel meclis oluşturuldu.

Harekat kapsamında  YPG/PKK'dan temizlenen Tel Abyad'da yerel meclis kuruldu. ilçede kurulan yerel meclisin üyeleri de seçildi.

Seçimlerin ardından düzenlenen törende konuşan Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa," "süper güç" diye nitelendirilen bazı devletlerin desteğini alan terör örgütlerinin Tel Abyad'da hakimiyet kurmaya çalıştığını ancak TSK ve Türk hükümetinin fedakarlıklarıyla teröristlerin planlarının tarihin çöplüğüne gönderildiğini" söyledi.

Tel Abyad gibi Suriye'nin tüm topraklarında halkın kendi yönetimini demokratik bir şekilde belirlemesini arzuladıklarını ifade eden Mustafa, kent halkı içerisinden 23 üyeli Tel Abyad meclisinin seçildiğini vurguladı.

Tüm etnik din gruplarının gözetilerek temsiliyetin oluşturulduğunu anlatan Mustafa, "İnşallah bundan sonra Tel Abyad'ı örnek ve pilot şehir haline getireceğiz. Batılı ülkeler her zaman Fırat'ın doğusunda teröristlerin hakimiyetinde istikrar var diyorlardı ama biz o istikrarın silah gücüyle sağlandığını biliyorduk. Biz bu istikrarı kentin inşasını demokratik şekilde sağlayacağız. Bunu hem rejime hem de tüm dünyaya göstereceğiz." diye konuştu.

Mustafa, Suriye Milli Ordusu'nun gelinen süreçte çok ciddi çabasının olduğuna işaret ederek, son teröristi temizleyene kadar çalışıp şehitlerin kanını yerde bırakmayacaklarını kaydetti.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ise Tel Abyad ve tüm Suriye için önemli bir günün yaşandığını belirterek, TSK'nin SMO ile beraber verdiği mücadelenin bugün meyvelerinin alındığını dile getirdi.

Tel Abyad ve Rasulayn'daki imarın ve mahalli hizmetlerin yerine getirilmesi için çalışmaların hızla sürdürüleceğini anlatan Erin, Tel Abyad'ın daha yaşanabilir hale gelmesi için ellerinden gelen desteği sağlayacaklarını vurguladı.

Çok kısa sürede Tel Abyad'ın sıkıntılarını geride bırakmayı arzuladıklarını bildiren Erin, "Bu çalışmaları temsil kabiliyeti çok yüksek olan meclisimiz yürütecek. Bizler de Türkiye Cumhuriyeti olarak yıllardır terörün pençesinde olan, acılar yaşayan halkın huzura ve güvene kavuşması için teknik ve danışmanlık anlamında destek olacağız." ifadelerini kullandı.

Çarşı pazarda hareketlilik
YPG/Pkk'nin temizlenmesiyle beraber her geçen gün hayatın normale döndüğü Tel Abyad'daki çarşı pazardaki yoğunluğun da her geçen gün arttığı gözleniyor.

İnsan yoğunluğunun arttığı Tel Abyad merkezinde kasaptan manava, terziden berbere kadar birçok esnaf da kapılarını açtı.

Önümüzdeki süreçte bölgedeki nüfusun artması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2019, 22:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142