1 devlet 3 özel okul! 500 tam puan...

1 devlet 3 özel okul! 500 tam puan...
banner206

Türkiye genelinde açıklanan LGS sonuçları sonrası belirlenen 'il başarı sıralaması'nda Şanlıurfa, bir önceki yıla göre gerileyerek son 4'de yer aldı. Kentten 4 LGS birincisinin çıktığını aktaran İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan ise, "Bizler göreve geldiğimiz günden beri birçok başarılı çalışmalara ve projelere imza attık. Yüzde onluk dilimde yer alan öğrenci sayımız bir önceki yıla göre artarak 1021 öğrenciye ulaşmıştır" dedi.

Milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği LGS sınav sonuçları sonrasında illerin de başarı sıralaması açıklandı.

Belirlenen iller bazındaki sıralamada gözler Şanlıurfa'yı ararken, Urfa geçtiğimiz yıla göre bir sıra daha gerileyerek 81 il arasından 78'inci oldu. Kentin eğitiminin her geçen yıl gerilemesi tepkilere neden olurken İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, 565 birinci arasından 4 LGS birincisinin de Şanlıurfa'dan olduğunu kaydetti. 

Şanlıurfa'da 27 bin 428 öğrencinin katıldığı LGS'de Siverek Ortaokulu'ndan Helin Sude Ağaçhanlı, TED Koleji'nden Mina Tanburacı, Bahçeşehir Koleji'nden Beyza Kürüm ve Suna Havin İzol tüm soruları doğru cevaplayıp 500 tam puan alarak 561 kişi ile Türkiye birinciliğini paylaştı.

Turan, LGS'de tüm soruları doğru cevaplayarak 500 tam puan alan Şanlıurfalı 4 öğrenciyi, ailelerini ve öğretmenlerini Milli Eğitim Müdürlüğünde ağırlayarak ödüllendirdi. Bu sırada açıklama yapan Turan'ın konuşmaları ise dikkat çekti.

Turan, başarılı çalışmalar yaptıklarıın kaydederek, "Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan LGS sonuçlarına göre Şanlıurfa %10'luk dilime en fazla öğrenci yerleştiren 26. İl olmuştur. Yüzde onluk dilimde yer alan öğrenci sayımız bir önceki yıla göre artarak 1021 öğrenciye ulaşmıştır. Tüm soruları doğru cevaplayarak 500 tam puan alan 4 öğrencimiz Türkiye Birincisi olarak bizleri gururlandırmıştır. Ben bu başarılarından dolayı öğrencilerimizi, ailelerini ve öğretmenlerini tebrik ediyorum.

Bizler göreve geldiğimiz günden beri birçok başarılı çalışmalara ve projelere imza attık. Öğrenci sayısı 52 ilin nüfusundan daha fazla olan bu şehirde 28 bin öğretmenimizle birlikte bugüne kadar özveriyle çalıştık bugünden sonra da aynı özveriyle çalışmaya devam edeceğiz. Mevsimlik Tarım İşçiliği, Suriyeli öğrencilerin eğitime entegrasyonu, fiziki altyapının yetersizliği gibi pek çok dezavantajı bulunan Şanlıurfa'nın eğitim kalitesini değerlendirirken LGS sıralaması elbette ki bir ölçüt olacaktır ancak sadece bu veriyi baz alarak eğitimin diğer alanlarında yapılan başarılı çalışmaları görmezden gelmek eğitim ateşinin meşalesini taşıyan fedakar öğretmenlerimizin emeklerine haksızlık etmek demektir.

Bugün Şanlıurfa'da eğitim gören 851.303 öğrencimizi ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda bir kısmını akademik alanlara bir kısmını ise mesleki eğitime yönlendirerek onları hayata en iyi şekilde hazırlamaya gayret ediyoruz. Çünkü Şanlıurfa'nın sahip olduğu bu genç nüfus potansiyelini en iyi şekilde değerlendirerek bu insan kaynağını hem ülkemiz hem de kentimiz için kalifiyeli iş kaynağına dönüştürmek de bizim en önemli vazifelerimizden biridir.

Bu alanda yapılan başarılı çalışmalar sayesinde Şanlıurfa Ankara ve İstanbul'dan sonra Türkiye'nin tefrişat alanında en fazla üretim yapan 3. İli olmuştur. Ocak 2017'den bugüne kadar meslek liselerimizin ekonomiye olan katkısı 5 Milyon liradan 11 Milyon 624 bin liraya yükselerek %114'lük bir artış göstermiştir.

Öğretmen açığımızın kapatılması noktasında yapmış olduğumuz girişimler ve çalışmalar neticesinde Bakanlığımızın desteğini alarak 2018 yılında 4 bin 395 öğretmenimizi, son 20 bin öğretmen atamasında ise yüzde 14'lük payı alarak 2823 meslektaşımızı daha ailemize kattık. Son öğretmen alımları ile birlikte öğretmen sayımızı 28 bin 486'ya çıkararak branşlardaki öğretmen açığımızı da büyük ölçüde azalttık.

Yine Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak örnek bir çalışmaya imza atıp öğrenme mekânlarının fiziki şartları hakkında sahada çok kapsamlı bir inceleme ve araştırma çalışması yapıp eğitim mimarisini sadece mimariye indirgemeden yaşanabilir ve sürdürülebilir okul binaları projeleri hazırladık.

Eğitim yatırım programları kapsamında ilimize 393 yeni okul ve 4000'e yakın derslik kazandırdık. Bu kalıcı eğitim yatırımları sayesinde derslik başına düşen öğrenci sayımızı da 31'den 27'ye düşürdük.

Yeni okul projelerimiz taşımadan, okullaşma oranına, kız çocuklarının eğitime erişiminden okul öncesi eğitimin yaygınlaşmasına kadar birçok sorunun çözümüne de katkı sağladı.

Şanlıurfa'da zorunlu eğitim çağındaki yaklaşık 100 bin öğrenci, sürekli ya da geçici olarak ikamet ettikleri yerleşim yerlerinde ihtiyaçlarını karşılayacak eğitim kurumu olmaması sebebiyle merkez okullara günübirlik olarak taşınıyordu. Bu durumun devlete maliyeti yıllık ortalama 200 Milyon liraydı. Bu sorunun çözümü için 100 ve üzeri öğrencinin taşındığı köylerde okul yapılması kararı aldık. Kırsal bölgelerde açılışı yapılan okullarımız sayesinde 6 bin öğrencimizi taşıma kapsamından çıkardık. Günlük taşıma mesafesini %15 azaltarak 81 bin 868 kilometreden 67 bin 623 kilometreye düşürdük. Ayrıca inşaatı devam eden okullarımız da tamamlanıp eğitim öğretime başladığı zaman yaklaşık 50 bin öğrencimizi daha taşıma kapsamından çıkarmış olacağız.

Açılan her okulda bir ana sınıfı bölümü bulunması ile okul öncesi eğitimi kırsalda da yaygınlaştırmaya başladık. Son güncel verilere göre Şanlıurfa, okul öncesi okullaşma oranında Türkiye ortalamasını yakalamış durumda. Yeni yapılan okullarımız sayesinde okul öncesi okullaşma oranında da ciddi artış gerçekleştirerek alan taraması ve veli bilgilendirme çalışmalarımızın da katkısı ile okul öncesi okullaşma oranımızı 21 bin öğrenci artışıyla % 38'den %92'ye çıkardık. Tübitak 4006 Bilim Fuarı başvurularında 735 fuar başvurusu ile bu alanda da Türkiye ikincisi olduk.

Yeni Eğitim öğretim yılında Şanlı şehrimizi eğitimde hak ettiği yere ulaştırmak adına eğitimin tüm aktörleri ile bir araya gelerek modern dünyada yerini alacak tam donanımlı ve ahlaklı nesiller yetiştirmek için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Öğretmenlik bir meslek sahibi olmaktan öte çok ciddi ve büyük bir sorumluluk gerektirmektedir. Ülkemizi güçlü yarınlara taşıyacak olan yeni nesillerimizin yetişmesinde en büyük güç sahibi şüphesiz öğretmenlerimizdir. Öğretmenlerimizin gelecek nesillerimizi yetiştirmek için özveri ile yürüttüğü tüm çalışmaları ve azimlerini takdir ediyor gayretlerini yürekten destekliyorum.

Yoğun geçen bir yılın ardından ayrı ayrı başarı hikâyeleri yazan tüm öğrencilerimi, ailelerini ve öğretmenlerimi bu vesile ile bir kez daha tebrik ediyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2019, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142