İlci “öğretmen, geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusudur.”

İlci “öğretmen, geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusudur.”
banner206
 Eylül ayında İlimize atanan öğretmen ve personele yönelik hazırlanan Temel Eğitim Kursunu bitiren aday öğretmen ve personel için Milli Eğitim Müdürlüğü konferans salonunda tören düzenlendi.

Düzenlenen törene İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Sarmış, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Vural, Eğitim Denetmenleri, Okul Müdürleri, aday öğretmenler ve personeller katıldılar.

Aday öğretmen ve personele hitaben bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci “Yeni göreviniz sizlere, ilimize, ülkemize, çocuklarımıza hayırlı olsun. Tüm dünyada tarih boyunca öğretmenler, sevginin, fedakârlığın simgesi ve saygının timsali olmuşlardır. Çağlar boyunca karanlığı yırtıp ilmin ışığı ile ufukları aydınlatmış, insanlığı bugünkü uygarlık düzeyine getiren erdemli insanlar olmuşlardır. İçinde bulunduğumuz yüzyıl bilgiyi üretme ve kullanmada zaman kavramının zorladığı bir yüzyıl olacaktır. İnsanların ve milletlerin ayakta kalmaları ancak çağın en güzel bilgisine sahip olabilmek, onu üretebilmekle mümkün olacaktır. Bu gelişme öğretmenlik mesleğine yeni boyutlar ve sorumluluklar yüklemektedir." Sevgi, sabır ve hoşgörü timsali olan öğretmenlerin, birikimleri, duruşu, olumlu ve örnek davranışları ile çocukları ve gençleri yarınlara hazırlanmasında öğretmeninin önemi hiç bir zaman göz ardı edilmemelidir” dedi.

İlci Öğretmenliğin kutsal ve ulvi bir meslek olduğu belirterek, bütün imkânlarımızı ve bütün gücümüzü öğretmenlerimizin mesleklerini daha iyi, daha güzel bir ortamda yapabilmeleri için kullanıyoruz. Bunun içinde 2013 yılında 270 okulumuzun ihalesini yaptık, birçoğunun temelleri atıldı ve her gün bu inşaatlarımız daha da yükseliyor. Okul inşaatlarının yanı sıra 495 lojman, 6 bin öğrencinin kalabileceği 30 pansiyon, 17 spor salonu ve Meslek Liseleri için 27 atölyenin de inşaatlarını sürdürüyoruz. Bütün bu yatırımlarımızın karşılığı ise 700 milyon liradır. Bunun için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Şanlıurfa insanı ve gençleri her şeyin en iyisine, en güzeline layıktır. Geleceğimiz olan çocuklarımızı yarınlara hazırlarken dikkat edeceğiniz en önemli husus, sizin örnek olacak davranışlarınız olacaktır. Sizlerden bilgi ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği bu çağda sürekli okumanızı, araştırmacı olmanızı ve kendinizi yenileyip geliştirmenizi istiyorum. Yeryüzünde barışı sağlayacak sihirli el, analarla öğretmenlerin elindedir. Eğitim demek, vücutta ve ruhtaki güzelliği ve mükemmelliği son mertebesine kadar geliştirmek demektir. Dünyada her şeye kıymet biçilebilir. Ama öğretmenin eserine kıymet biçilemez. “ şeklinde konuştu.

Daha sonra kendi meslek yaşamından örnekler vererek tecrübelerini genç öğretmen adayları paylaşan İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci “Etkili Öğretmenlik yapabilmek için bildiğiniz bazı kuralları yeniden sizlere aktarmak istiyorum. Derse hazırlıklı giriniz. Dersi ilgi çekici duruma getiriniz. Zamanını iyi kullanınız. Öğrencilerini tanı, onların yeteneklerini keşfet. Dersi öğrencilerinin düzeyine göre anlatınız. Dersi bazen öğrencilerinize anlattırınız. Ödevleri iş olsun diye vermeyiniz. Öğrencilerine başarı yollarını gösteriniz. Öğrencilerine ezber sorusu sormayınız. Kopyacılığa ortam hazırlamayınız.” dedi.

 İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci konuşmasının ardından Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılan çalışmaları içeren bir sunum yapıldıktan sonra tören sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2014, 17:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142