Karatay Üniversitesi Urfa'ya açıldı

.

Karatay Üniversitesi Urfa'ya açıldı
banner206
Konya’da bulunan Karatay Üniversitesi öğretim görevlileri, Şanlıurfa’da lise ve dershane öğretmenleri ile bir araya gelerek, üniversite hakkında tanıtımda bulundular.

Karatay Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr Çağatay Ünsal, Öğretim  Üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı ve Üniversitenin Rehberlik Uzmanı Ali Bozgedik, Urfa’da bir otelde lise ve dershane öğretmenleri ile bir araya geldi.  Buluşmada, Prof. Dr. Bağlı ile Bozgedik, öğretmenlere üniversitenin tanıtımını yaptılar.

 

Karatay Üniversitesi hakkında

2005 yılında kuruluş çalışmalarına başlanan Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi, Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından Konya’nın ilk vakıf üniversitesi olarak eğitim hayatına başlamıştır. KTO Karatay Üniversitesi ilk öğrencilerini 2010-2011 Eğitim Öğretim yılında kabul etmiş ve ilk mezunlarını Haziran 2013’te vermiştir.

Böylelikle 134 yıllık tarihiyle Osmanlı son döneminin ve Cumhuriyet yıllarının canlı tanığı olan Konya Ticaret Odası, KTO Karatay Üniversitesi ile sahip olduğu hafızayı 8 yüzyıl öncesine taşımıştır.

Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından 07 /07/2009 tarih ve 27281 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2547 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilat Kanunu’na 5913 Sayılı Kanun’un 1. Maddesi ile eklenen (aşağıda verilen) Ek 113. Madde ile kamu tüzel kişiliğine kavuşarak Konya’nın ilk vakıf üniversitesi olmuştur.

Resmi Gazete Ek Madde 113 – (Ek:23/06/2009-5913/1 madde)

Konya’da Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip KTO Karatay Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmuştur.

Bu üniversite, rektörlüğe bağlı olarak;

a) Hukuk Fakültesi’nden,

b)Mühendislik Fakültesi’nden,

c)İşletme ve Yönetim Fakültesi’nden,

d)Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi’nden,

e)Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nden,

f) Tıp Fakültesi’nden,

g)Sağlık Bilimleri Yüksek Okulu’ndan,

h)Adalet Meslek Yüksek Okulu’ndan,

ı)Fen Bilimleri Enstitüsü’nden,

j)Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden,

k)Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nden,

oluşur.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2016, 14:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142