Milli Eğitim Bakanı dev projeyi açıkladı

Milli Eğitim Bakanı dev projeyi açıkladı
banner206

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), TRT Genel Müdürlüğü ve haber spikerleri işbirliğinde gerçekleştireceği 'Önce Türkçe Projesi' ile öğretmenler, Türkçe'nin kullanımı ve diksiyon eğitimine tabi tutulacak. 2 yılda 400 bin öğretmenin, bu eğitimi alması hedefleniyor.

MEB'in, TRT Genel Müdürlüğü ve televizyon kanallarının haber spikerleriyle işbirliğinde gerçekleştireceği, 'Önce Türkçe Projesi'nin tanıtım toplantısı, MEB Şura Salonu'nda yapıldı. Bakan Ziya Selçuk, Türkçeyi korumak, gereken saygıyı göstermek konusunda yapılması gereken ne varsa hepsine adanmışlık seviyesinde bir yaklaşımları olduğunu söyledi. Selçuk, "'Önce Türkçe' derken bütün çocuklarımızdan, doğmamış çocuklarımızdan, geçmişimizden, geleceğimizden söz ettiğimizin farkındayız" dedi.

'TÜRKÇE, UYGARLIĞIMIZIN KİLİT TAŞI'

Projenin bir işaret fişeği olduğunu dile getiren Selçuk, 1 yıl içerisinde 'Türkçe'nin Söz Varlığı Projesi'nin de hayata geçirileceği belirtti. Selçuk, "Cumhuriyet tarihimizde 3 kere teşebbüs edilmesine rağmen henüz gerçekleştirilemeyen söz konusu projenin ilk fazını bu yılın Ekim ayında paylaşacağız. 'Söz Varlığı Projesi' ile bütün çocuklarımızın hangi kelimeleri hangi yaşta ne şekilde kullanacağı, kitaplarda, yayınlarda kelimelerin nasıl yer almasının daha uygun olacağı, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve toplumun tüm fertleri için kelimelerin ne şekilde nasıl kullanılacağı konusunda çok kapsamlı bir projeden söz ediyoruz. Yaklaşık 100 kişinin üzerinde bir uzman grubunun çalıştığı bir proje. Türkçe bizim uygarlığımızın kilit taşı, bütün kültürümüzün taşıyıcısı, dil olmadan, düşünce olmaz, düşünce olmadan kültür olmaz, kültür olmadan medeniyet olmaz. Dolayısıyla insan olmaz, insanlık da olmaz" dedi.

'ÖĞRETMENLERİMİZ İÇİN NE YAPSAK AZ'

Projeye destek veren herkese teşekkür eden Bakan Selçuk, Türkçe´nin doğru ve güzel kullanımı konusunda öğretmenlerin önemine işaret ederek şöyle konuştu:

"Gömleğimizin ilk düğmesi Türkçe. Bu sebepten dolayı öğretmenlerimizi meselenin içine katmak, onlarla beraber bu projeyi yürütmek hayati bir önem taşıyor. Öğretmenlerimize ne yapsak, ne tür katkıda bulunsak, onların gelişmeleri ve kariyer gelişimleri için ne tür destekte bulunsak azdır. Eğer öğretmenimiz bulunduğu sınıfa hayat verirse, bulunduğu sınıfta eğer çocuklarımızın gözlerinin ışıltısını artırırlarsa ki bunun ana vasıtası dildir, o zaman biz huzur içinde memleketimize olan, toprağımıza, bayrağımıza olan borcumuzu ödediğimiz şuuruna da sahip oluruz."

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2019, 18:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142