Rektör Taşaltın:'Ersoy'u unuturmayacağız'

.

Rektör Taşaltın:'Ersoy'u unuturmayacağız'
banner206

İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü etkinlikleri kapsamında Harran Üniversitesi’nde bir tören düzenlendi.

Osmanbey Yerleşkesi Fen-Edebiyat Fakültesi büyük anfide düzenlenen törene, Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Rektör Yardımcıları, fakülte dekanları, idari kısım amirleri, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bürhan Akpunar ve Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşaltın günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Anma programında Mehmet Akif Ersoy’un kişiliğinden bahseden Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Akif’in hiçbir zaman ırkçı olmadığını Arnavut kökenli olmasına rağmen ırkını övmediğinden bahsetti.

Mehmet Akif’in İstiklal Marşı’ndaki “ırk” sözcüğü ile ümmetten bahsettiğini söyleyen Rektör Taşaltın; “İstiklal Marşı’na ‘Korkma’ sözcüğü ile başlamasının nedeni,  peygamberimiz Sevr mağarasına Hz. Ebubekir ile beraber sığındıklarında, Hz Ebubekir’e ‘Korkma, Allah bizimle beraberdir’ sözünden almış. ‘Sana yok, ırkıma yoktur izmihlal’ kelimesinde geçen ‘ırk’ kelimesi ise ümmet manasında kullanılan bir kelimedir” diye konuştu. 

 

ABDÜLKADİR KARAHAN, MEHMET AKİF’İN CENAZESİNDE ÖN SAFTAYDI

Merhum Mehmet Akif Ersoy’un vefatı ilgili Prof. Dr. Abdülkadir Karahan’dan dinlediği bir anıyı da paylaşan Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşaltın; “Merhum Abdülkadir Karahan’ın İstanbul’da öğrenci olduğu yıllarda İstanbul’a getirilen Akif’in cenazesine katılmak istemişler, hocaları karşı çıkınca arkadaşlarıyla beraber okuldan kaçmışlar. Ayrıca Emniyet cenazeye katılımın yasak olduğunu söyleyince Merhum Karahan onlara; ‘O zaman sizde milli marşımız olan İstiklal Marşı’nı yasalardan çıkarın bizler de cenazeye katılmayız’ diye manidar cevap vermiş. Sonrasında arkadaşlarıyla beraber kalabalık bir kitle cenazeye katılmışlar” dedi.

 

Program daha sonra Eğitim Fakültesi öğrencilerinden Mücahit Haydarlı’ın okuduğu ‘Uyan’ ve Tuğba Demir’in ‘Çanakkale Şehitlerine’ isimli şiirleri ile devam etti.

Şiirlerin ardından program, Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Görevlisi Mustafa Sami Çetin’in “Bir Dava Adamı olarak Mehmet Akif” adlı konferans sunumu ile sona erdi.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2016, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142