300'lük fatura 800 gelince soruşturma, açıldı

300'lük fatura 800 gelince soruşturma, açıldı
banner206
ıkarılan faturalar, görenlerin büyük tepkisine neden oldu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, İstanbul'da abonelerden gelen şikayetler üzerine doğalgaz faturalarının incelendiğini söyledi.

Gelen şikayetlere bakıldığında mevzuata aykırı sürelerde fatura düzenlendiğini tespit ettiklerini belirten Yılmaz, "Bu durum haliyle vatandaşlarımızın faturasını oldukça yükseltmiş. Derhal soruşturma başlattık, gerekeni yapacağız." ifadelerini kullandı.

EPDK'den yapılan yazılı açıklamada, salgın döneminde özellikle karantina bölgeleri için kıyasen fatura uygulamasına geçildiği hatırlatıldı.

İGDAŞ, MEVZUATA AYKIRI SÜRELERDE FATURA DÜZENLEDİ
Türkiye'nin büyük bölümünde elektrik ve doğalgaz faturalarının düzenlenmesi için sayaçların okunduğu belirtilen açıklamada, İstanbul’da ikamet eden doğalgaz abonelerinden yoğun şekilde gelen yüksek fatura şikayetlerinin tek tek incelendiği ve İGDAŞ'ın mevzuata aykırı sürelerde abonelere fatura düzenlediğinin tespit edildiği vurgulandı.40-45 GÜNLÜK FATURA KESİLDİ
Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'ne göre, abonelere kesilecek faturaların kapsamının ortalama 25 günden az 35 günden fazla olmaması gerektiği hatırlatılarak, İGDAŞ'ın vatandaşlara 40-45 günlük fatura kestiği aktarıldı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Açıklamada görüşlerine yer verilen EPDK Başkanı Yılmaz, "Gelen şikayetlere baktığımızda mevzuata aykırı sürelerde fatura düzenlendiğini tespit ettik. Bu durum haliyle vatandaşlarımızın faturasını oldukça yükseltmiş. Derhal soruşturma başlattık, gerekeni yapacağız." ifadelerini kullandı.Yılmaz, şunları kaydetti:

"GÜVEN ZEDELENMEMELİ"
"Sayaçların okunma süreleri belli. Bütün şirketler de ona göre sorumluluklarını bilecek, titizlikle görev yapacak. Sayaçları okurken, faturaları düzenlerken tüketicinin kafasında soru işareti oluşturursanız, vatandaşı mağdur ederseniz el birliği ile bugünlere getirdiğimiz koskoca bir sektöre zarar verirsiniz. EPDK olarak bu konuda çok hassasız. Dağıtım şirketleri 25 yıldır, biz de kurum olarak 18 yıldır bu sürecin içindeyiz. Doğal gaz sektöründe faturalandırmalar ile ilgili daha önce böylesi şikayetlerle karşılaşmamıştık. Bundan sonra da tekrarlanmamasını, uzun yıllara dayalı bu güvenin zedelenmemesini umuyoruz.

"VATANDAŞIN MAĞDUR EDİLMESİNE İZİN VERMEYİZ"
Özel şirket olsun, belediye iştiraki olsun bizim için farklı değil. İçinden geçtiğimiz bu süreçte vatandaşlarımızın mağdur edilmesine, sektörümüze halel gelmesine asla müsaade etmeyiz. Vatandaşımız rahat olsun, bize güvensin. Onlara bir cep telefonu, bir mail kadar yakınız. Faturalarla şüphesi olan kurumumuzun internet sitesi üzerinden bize başvursun. Şikayetleri tek tek inceliyor ve gerekli adımları atıyoruz. İGDAŞ soruşturması sonucunda da Kurulumuz mevzuata aykırılığı sabit görürse gerekli yaptırımları uygulayacağız." Ensonhaber.com

YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa demir
mustafa demir - 2 yıl Önce

İgdaş istanbul belediyesinin iştiraki olunca hemen saldır ama Dicle elektriğe binlerce şikayet varken nedense tık yok. Bu mu adalet , bu mu şeffaflık .EPDK Her kuruma eşit mesafede davranmalı , hükümet yanlısı kurumları kayırmamalı.

SIRADAKİ HABER

banner195

banner142