Ekonominin dengeleme süreci başladı

.

Ekonominin dengeleme süreci başladı
banner206
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Büyüme rakamları ekonominin dengeleme sürecinin başladığını ortaya koydu." dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 2018 Yılı 2. çeyrek Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) büyümesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Türkiye ekonomisi 5,2 büyüdü

Türkiye büyümede OECD'nin zirvesinde

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye ekonomisi 2018 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre reel olarak yüzde 5,2 oranında büyüme kaydetti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış GSYH büyümesi ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,9 oranında gerçekleşti. İkinci çeyrekte büyüme, tüketim ve yatırımdaki ılımlı yavaşlamaya rağmen iç talep kaynaklı olmaya devam etti.

 

"EKONOMİNİN DENGELENME SÜRECİ BAŞLADI"

Bakan Albayrak açıklamasında, güçlü ihracat ve turizm gelirlerindeki yüksek performans net dış talebin büyümeye pozitif katkı verdiğini belirtti.

"Bu durum, ekonomi politikalarımızdaki temel hedeflerimizin başında gelen, ekonominin dengelenme sürecinin başladığını göstermektedir. Yine aynı şekilde büyümede temel hedef olan ihracata dayalı büyüme istikametinde ilerlendiğini de ortaya koymuştur. Öncü göstergeler, üçüncü çeyrekten itibaren iç talepteki yavaşlamanın belirginleştiğine işaret etmektedir."

"Enflasyonla mücadele ve cari açığın düşürülmesi öncelikli hedeflerimizdir"

Yılın geri kalanında ithalat talebinin düşeceğinin, ihracat ve turizm gelirlerindeki devam eden güçlü seyir ile net dış talebin büyümeye yüksek oranda pozitif katkı sağlayacağını beklediklerini ifade eden Bakan Albayrak şunlar söyledi.

"Son dönemde finansal koşullarda ortaya çıkan sıkılaşma ve piyasalarımızda yaşanan dalgalanma temelde enflasyon ve cari açık alanlarındaki kırılganlıklarımızla daha kararlı mücadele etmeyi ve makroekonomik dengelenme politika setini oluşturmayı gerektirmektedir. Enflasyonla topyekün mücadele ve cari açığın sürdürülebilir düzeylere düşürülmesi bu dönemdeki öncelikli hedeflerimizdir. Yapısal reformlarla desteklenen maliye politikasındaki sıkı duruş ve makroekonomik dengelenme politikası büyümeyi orta vadede daha sağlıklı bir patikaya getirecektir. Bu büyümenin getirdiği refahın adaletli paylaşımı, sahip olduğumuz nitelikli insan kaynağı ve güçlü toplumumuz ile gerçekleşecektir."

Kaynak: TRT Haber

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner277