Erdoğan'ın açıkladığı paket yeterli değil...

Erdoğan'ın açıkladığı paket yeterli değil...
banner206

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yetim, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz gün açıkladığı esnaflar için yeni ekonomik paketin yeterli olmadığını, Koronavirüs nedeniyle ekonomik anlamda oldukça zor günler geçiren esnaflara yönelik yeni bir ekonomik destek paketinin beklendiğini söyledi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yetim şunları kaydetti: “Yaklaşık 10 aydır süre gelen ve KOBİ’lerden esnaflara birçok kesimin ekonomik anlamda zor günler geçirdiği pandemi süresince, hükümetimiz oluşan problemlerin ber tarafı konusunda birçok destek paketi açıkladı. Nefes kredisi, yapılandırma olanakları, kısa çalışma desteği, maddi yardımlar son olarak da esnafa kira ve stopaj desteği. Ancak maalesef ki bu destekler yeterli olmadı. Esnafa yönelik desteklerin düşünülmesi güzel ama ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayan esnafların, aynı ölçüde desteklenmesini beklerdik.” dedi.

Mehmet Yetim şöyle devam etti. “Açıklanan pakette basit usulde olanlara 750 TL kira yardımı var. Ancak gerçek usulde vergi mükellefi olanlar yararlanamayacak. Esnafın çoğu basit usul değil gerçek usul mükellefi.

HES Kodu ile müşteri kabulü sağlanmalı

Ayrıca; özellikle lokanta ve restoran işletmeleri için getirilen paket servis ve gel al hizmeti restoranları kurtarmıyor. Yaklaşık 2 milyon esnaf, çalışanlar ve tedarikçilerle birlikte 5 milyon kişi sıkıntıda. İşletmeleri ayakta tutmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Özellikle restoran işletmeleri için en az yüzde 50 kapasite ile oturan müşterilerin alınabilmesi sağlanmalı, AVM, kamu kurum ve kuruluşlarına sağlanan HES Kodu ile müşteri kabulü sağlanmalı, sosyal mesafe kurallarına uyarak çalışmaya izin verilmelidir. Pandeminin ilk başladığı dönemde verilen ve ödeme zamanı gelen 6 ay ödemesiz kredilerin en az bir yıl ertelenmesi, çalışanların aldığı kredilerin ötelenmesi, bir önceki yıl ciro oranlarına göre hibe desteği, esnafa uygun koşullarda en az bir yıl ödemesiz ve sıfır faizle KGF desteklerinin sağlanması, kiraların en az 3 ay yüzde 50'sinin karşılanması, Ziraat Bankası ve Halk Bankası’nın turizm desteklerinin yıllık ciro baremine göre yeniden düzenlenerek kullanıma sunulması gibi iyileştirici bir düzenleme bekliyoruz.”

Yapılandırmada süre uzamalı

Yaklaşık 10 aydır para kazanamadıkları halde kira ödemek zorunda kalan esnaf için özellikle hibe desteğinin çok önemli olduğunu dile getiren Yetim, üyelerimizin kullandığı kredilerde ödeme dönemlerinin geldiğini belirterek bu noktada da çözüm beklediklerini söyledi. Birçok üyemiz kredi kullandı, bunların vadesi geldi ama satış olmadığı için ödemede çok zorlanıyor. Bunların ödemesinde erteleme talep ediyoruz. Ayrıca 31 Aralık’ta süresi dolacak olan vergi borcu yapılandırmasında da yine süre uzatımı üyelerimizi rahatlatacaktır” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142