Peltek, yerli otomobil yatırımcılarını Urfa'ya davet etti

Peltek, yerli otomobil yatırımcılarını Urfa'ya davet etti
banner206

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek bir açıklama yaparak, “Otomotiv sektörü yan sanayi ve ara mamul ürün yatırımcılarını, 6. Teşvik Bölgesi’nin cazibe merkezi Şanlıurfa’da yatırım yapmaya davet ediyoruz.” dedi.

Yeniliğe Yolculuk Buluşması ile 27 Aralık 2019’da Türkiye’ye tanıtılan ve geçtiğimiz cumartesi günü,Bursa Gemlik’te İnşaat Başlangıç Töreni gerçekleştirilen, Türkiye’nin Yerli ve Milli Otomobil MarkasıTOGG’un ara mamul ürün ve yan sanayi ürünlerinin üretimi için, en önemli merkez olarak Şanlıurfa, öne çıkıyor. Gerek insan kaynağı potansiyeli, gerek jeopolitik konumu ve gerekse 6.Teşvik Bölgesinde yer alması ile otomotiv yan sanayi ve ara mamul ürünleri yatırımcıları için Şanlıurfa, önemli bir merkez konumunda.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, “Öncelikle yerli otomobilimiz hayırlı olsun. Evet, yıllardır büyük bir umutla, hayata geçirilmesini beklediğimiz yerli ve milli otomobilimiz, hükümetimizin büyük destekleri,Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) ve TOBB Başkanımız Sn.M.RifatHisarcıklıoğlu’nın büyük çabalarıyla ülkemize kazandırıldı. Şimdi, hükümetimizin,yerli otomobil yan sanayi ve ara mamul ürün yatırımcıları için,bölge belirlemesini, bu bölgenin 6. Teşvik Bölgesi’nin cazibe merkezi Şanlıurfa olmasını ve sektörel bir destek programıgeliştirmesini bekliyor, otomotiv sektörü yan sanayi ve ara mamul ürün yatırımcılarını, 6. Teşvik Bölgesi’nin cazibe merkezi Şanlıurfa’da yatırım yapmaya davet ediyoruz.” dedi.

Yerli ve Milli Otomotiv Sektörünün, kalkınma ve istihdamın yaygınlaştırılması adına, bir bölgeye sıkıştırılmaması gerektiğini de ifade eden Başkan Peltek,kalkınma düzeyi ile doğru orantılı olan sanayileşmenin, önemli bir örneği olan ve Avrupa’nın en büyük otomotiv markalarını bünyesinde bulunduran Almanya’da;BMW Münih’te, Opel Rüsselsheim’da, Audi Zwickau’da, Volkswagen Berlin’de, Mercedes ve Porsche iseStutgart’ta üretiliyor. Hükümetimizin de bu yönlü bir sektörel politika belirleyerek şimdiden alt yapı çalışmalarına başlamasını umut ediyoruz. Çünkü bu sektörel yayılma ile bölgesel kalkınma, ulusal kalkınmaya dönüşebiliyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142