Start-Stop'lara ceza gelecek mi?

Start-Stop'lara ceza gelecek mi?
banner206
 Bazı basın yayın organlarında çıkan "start-stop" özelliğinden dolayı araçlara kavşaklarda ve kırmızı ışıkta ceza yazıldığı yönündeki haberler ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

29.09.2018 günü Muğla ili Bodrum ilçesinde kavşaktaaracının motorunu durdurarak bırakıp giden araç sahibine, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 57/1-E maddesindeki "Kavşaklarda gereksiz olarak duraklamak, yavaşlamak, taşıttan inmek veya aracın motorunu durdurmak" hükmünde belirtilen ihlalden dolayı Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı düzenlendiği, bu durumun yaklaşık 1 ay sonra Ankara ili Pursaklar ilçesinde olmuş gibi aracın start-stopözelliğinden kaynaklı duraklaması sebebiyle ceza yazıldığı şeklinde basına yansıtıldığı tespit edilmiştir.

Trafik denetimlerinde; "start-stop" özellikli araçlara bu özelliklerinden dolayı duraklamaları sebebiyle herhangi bir ceza tutanağı düzenlenmemektedir. Trafik denetimleri ve kuralları kapsamında böyle bir uygulama bulunmadığı gibi habere konu araç 2010 model olduğundan teknik bilgileri kapsamında "start-stop" özelliği de olmadığı anlaşılmıştır.

Trafik güvenliğini sağlamak, trafik kazalarını ve buna bağlı can kayıplarını azaltmak noktasında yapılan mücadeleye olumsuz etki edecek, vatandaşlarımızın devlete ve kurumlara güvenini sarsacak bu tür asılsız haberlere itibar edilmemesi gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

memurlar.net

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 21:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142