Urfalı Başkan müjdeyi verdi

Urfalı Başkan müjdeyi verdi
banner206

 Sera üreticileri Rusya umudunu sürdürüyorSERA-BİR Başkanı Yanmaz, "Yaklaşık 500 bin ton, yani 300 milyon dolar domates ihracatı yaptığımız Rusya'nın bu kararı alma aşamasına gelmesi biz üreticiler için çok önemli bir karardır. Rusya ambargosundan sonra, pazarı çeşitlendirme kararı aldık ve bu doğrultuda Birleşik Arap Emirlikleri'ne ilk ihracatımızı gerçekleştirdik. Avrupa'da yeni ve sürekli pazarlarımız olacak şekilde kararlılıkla ilerliyoruz" dedi.

Sera Yatırımcıları ve Üreticileri  Birliği (SERA-BİR) Başkanı Müslüm Yanmaz, Rusya Tarım Bakanı Aleksey Tkaçev'in  Türkiye'den kış döneminde domates alma ihtimalleri olduğunu söylediğini  belirterek, "Yaklaşık 500 bin ton, yani 300 milyon dolar domates ihracatı  yaptığımız Rusya'nın bu kararı alma aşamasına gelmesi biz üreticiler için çok  önemli bir karardır." dedi.

Yanmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda Rusya'nın  olumsuz tutumu nedeniyle, özellikle domates üreticilerinin sıkıntı yaşadığına  dikkati çekerek, Rus halkının bu nedenle daha pahalıya domates tükettiğini  belirtti.

Buna karşın yakın zamanda Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerde  olumlu gelişmeler yaşandığını hatırlatan Yanmaz, domates ihracatı anlamında  Rusya'dan gelen ılımlı mesajların kendilerini sevindirdiğini dile getirdi.

İki ülke arasındaki ilişkilerden dolayı Rusya'dan umutlu olduklarını,  buna karşın pazarı çeşitlendirme kararı aldıklarını vurgulayan Yanmaz, şöyle  konuştu: "Uçak krizinden bu yana uygulanan ambargo için sürdürülen görüşmelerde  dile getirdiğimiz ana ürün domateste her iki ülke de büyük kayıplar yaşamasına  neden oldu. Türkiye'de ambargo nedeniyle fiyatlar düşerken, Rusya'da  karaborsacılar, bu ürünü dolaylı yoldan alarak 2-3 kat fazlasına Rus tüketicilere  sunuyor. Çünkü dünyada aralık-nisan döneminde domates yok denecek kadar az.  Hollanda nisan ayında hasada başlıyor. İspanya ve Türkiye'de sadece ısıtmalı  modern seralarda bu aylarda domates yetiştirilebiliyor. Yani Rusya'nın söz konusu  aylarda bu domatesi alabileceği ülkeler çok sınırlı.

Bu nedenle modern sera üreticileri olarak Rusya'nın olumlu kararının  her iki taraf için de çok faydalı olacağını düşünüyoruz. Türk domatesi Belarus,  Polonya, Azerbaycan, Litvanya, Nahçıvan gibi Rusya'ya komşu ülkelere satılıyordu.  Ancak Türkiye tarafı olarak biz üreticiler, geniş Rusya pazarı yerine, 3-5  karaborsacının insafına kalmıştık. Rusya halkı da bizim domatesi 2-3 kat fazla  fiyata almak zorunda bırakılıyordu. Yaklaşık 500 bin ton, yani 300 milyon dolar  domates ihracatı yaptığımız Rusya'nın bu kararı alma aşamasına gelmesi biz  üreticiler için çok önemli bir karardır."

"CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN EMEĞİ BÜYÜK"

Müslüm Yanmaz, bu süreçte sorunun çözülmesi noktasında emeği geçen  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ilgililere teşekkür ederek, 14 Eylül'de  Antalya'da iki ülkenin üst düzey yetkilileri arasındaki zirvede konun ele  alınacağını ve sorunun çözülmesini beklediklerini belirtti.

Zirveden çıkacak olumlu kararın seracılıkta üretim ve istihdamı  etkileyeceğini aktaran Yanmaz, şöyle devam etti: "Başta sayın Cumhurbaşkanı'mızın biz üreticileri yalnız bırakmayıp  sorunumuzu direkt Putin'e ileteceğini bizlere ifade etmesi ve her görüşmede bunu  dile getirmesi Rusya'nın kararını gözden geçirmesine neden olmuştur. Bu  süreçlerle birlikte şüphesiz yeni sera yatırımları, üretim ve istihdam  gelecektir. Üreticinin morali yükselecek, daha hevesli ve şevkle üreteceğiz. Bunu  yanı sıra önümüzdeki aylarda bazı Avrupa ülkelerine domates ihracatına  başlıyoruz. Rusya ambargosundan sonra, pazarı çeşitlendirme kararı aldık ve bu  doğrultuda Birleşik Arap Emirlikleri'ne ilk ihracatımızı gerçekleştirdik.  Avrupa'da yeni ve sürekli pazarlarımız olacak şekilde kararlılıkla ilerliyoruz."

Şanlıurfa'nın Karaali bölgesinde büyük bölümü topraksız olan jeotermal  seralarda üreticilik yapan ve yeni sezona hazırlanan çok sayıda çiftçi de  Rusya'nın açıklayacağı olumlu haberi bekliyor.


Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2017, 16:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Son
Son - 4 yıl Önce

Belediye seracılara seraları peşkeş çekerek bunları zengin etti

SIRADAKİ HABER

banner195

banner142