Title of a News Article

REŞAT UZUN: FETHİ ŞİMŞEK KONUŞTU

 Şanlıurfaspor Kulüp Başkanı Fethi Şimşek, eski yöneticiler hakkında çok ağır konuştu.

İki yıldır Şanlıurfaspor Kulüp Başkanlığını yürüten İş Adamı Fethi Şimşek ile röportaj yaptık. Tüm sorulara açık yüreklilikle cevap veren Şimşek, eski yöneticiler hakkında çok sert konuştu. Eski yöneticilerden bazılarının kulüpten alacaklarını faiziyle aldığını belirten Şimşek “Bunlar tefeci olmuşlar, bunları ilerleyen zamanda afişe edeceğiz” dedi.

RÖPORTAJ:REŞAT UZUN 

Şanlıurfaspor’da iki yıl önce yapılan olağanüstü kongreye tek liste halinde girerek Kulüp Başkanlığına seçilen İş Adamı Fethi Şimşek’in en büyük hayali Şanlıurfaspor’un Süper Lig hasretini dindirmek. Sarı-Yeşilli ekibi başarıya ulaştırmak için yönetim kurulu üyeleri ile birlikte büyük çaba gösteren Şimşek, bu sezon hayalina ulaşmayı arzuluyor.

İş hayatındaki başarılı çalışmalarını spor alanında da sürdürmek isteyen Şanlıurfaspor Kulüp Başkanı Fethi Şimşek ile gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj; 

Son oynadığımız Boluspor maçını değerlendirir misiniz?
Boluspor maçında takımda beşi cezalı, biri sakat olmak üzere altı futbolcumuz eksik bulunmasına rağmen takımımız gerçekten iyi mücadele etti, hoş mücadele yaptı, güzel bir oyun çıkardı. Ucu ucuna da olsak 2-1 kazandık, zaten hep böyle kazanıyoruz. Son maçımızı kazanmak bizim ikinci devreye daha moralli girmemizi sağlayacak. Allah hayırlı uğurlu etsin. Güzel bir sonuç. 

Urfaspor ilk yarıda hedeflediği puana ulaştı mı?
Bizim ilk yarıdaki beklentimiz 27-28 puan civarındaydı. Fakat bir dönem öyle bir iyi gittik ki, 32-35 puanlara ulaşacağımızı tahmin ediyorduk ama tekrar bir kırılma yaşadık, ilk başta düşündüğümüz rakamlarda kaldık. İlk yarıda bana göre 5 puanlık bir eksik var, inşallah bunu ikinci yarıda telafi ederiz. 

Urfaspor başkanlığını devralalı iki sezon oldu. İkinci yarıda da Cihat Hoca ile yola devam edecek misiniz?
İkinci dönemde de, ikinci yılda da, üçüncü yılda da Cihat Hoca ile devam edebiliriz. Biz istikrardan yanayız.  Biz ikinci ayrı Cihat Hocamızla ve futbolcularımızın ekseriyetiyle yola aynı devam edeceğiz, herhangi bir değişiklik olacağını düşünüyoruz. 

Bir önceki sezonda çok sayıda futbolcu gönderilip çok sayıda futbolcu alınmıştı, bu transfer döneminde de öyle olacak mı?
Bu sezon asla hata yapmayacağız. Bizim hangi mevkilerde sıkıntı yaşadığımız belli, bu ihtiyaç duyulan yerlere takviyeler yapılacak ve yolumuza devam edeceğiz. Önemli olan takım oyunu oynamak yani çok yıldız oyunculardan oluşan, çok sayıda uyumlu uyumsuz futbolculardan oluşan bir kadro olması değil, bizim hedefimiz; Urfa’yı benimsemiş, şehri benimsemiş, takımı benimsemiş, takım arkadaşlarını benimsemiş, ruhunu ortaya koyan, takım oyunu oynayan bir futbol takımına sahip olmak.  İnşallah böyle de olacak. 

Hangi mevkilerde sıkıntı olduğunu düşünüyorsunuz?
Forvet hattını ya eksik bıraktık veya hayal kırıklığı yaşadık. Zaten takımın da gidişatına bakarsanız forvet hattındaki sıkıntımız ilk yarının sonuna kadar devam etti, oraya takviyeler yapacağız. 

Devre arasında en az kaç futbolcu transfer etmeyi amaçlıyorsunuz?
Devre arasında enaz 3 futbolcu takviye yapmak istiyoruz. Bu 4 de, 5 de olabilir.Boluspor maçının ardından yönetim kurulumuz toplanarak bu planlamaları yaptı. Bizde kurumsallık var, herkes transfere karışmaz. Transfer komitemiz var, futbo şube sorumlularımız var, teknik heyetimiz var bunlar transferlerle ilgili toplantılar yapacaklar. Cuma günü de kampa gidilecek, herşey orada netleşecek. 

PTT 1. Lig’de ilk iki için kimleri şanslı görüyorsunuz?
Urfaspor dışında Kayseri, Antalya, Osmanlıspor’u güçlü görüyorum. Bu takımlar güçlüler. Adana Demirspor da ilk ikiye girebilmek için çaba gösteriyor. İlk ikiye giren takımlardan birisi biz olmak istiyoruz. Futbol gerçekten sürprizlerle dolu, takım bir anda çıkabiliyor bir yanda kırılabiliyor. Takım psikolojisi çok önemlidir aslında. Takımın dengeleri çok önemli yönetim çok önemli. Hassas dengeler var onların bozulmaması gerekiyor. Süper Lig’e çıkmak biz daha çok istiyoruz. İhtiyacımız var. Buna Urfa’nın, Güneydoğu’nun çok ciddi ihtiyacı var. 

İlk yarıda hayal kırıklığı yaşatan hangi maçlar oldu?
Son maçlarda hayal kırıklığı yaşadık. Denizlispor, Adana Demirspor, Giresunspor, Bucaspor maçlarında hayal kırıklığı yaşadık. Hakemler de hata yapabilir ama hakemlerin tarafsız olması gerekiyor. Urfaspor’un Adana Demirspor ve Giresunspor maçında haksızlığa uğradığını düşünüyorum. İki maçta alınan sonuçlar hak ettiğimiz sonuçlar değildi. Hayırlısı olsun, sonuçta hakemin verdiği karar esastır. 

Urfaspor’un bu sezonki bütçesi ne kadar olarak belirlenmişti?
Urfaspor’a kalıcı gelir konusunda çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalarımızda Bakanımız her zaman yanımızda, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Sayın Valimiz gerçekten yanımızdalar. Belki hiçbir il Urfa kadar şanslı değildir, belki hiçbir başkan da bu kadar şanslı değildir. Bütçe kısmında ben da dahil yönetime bir ceza kesiyoruz, bütçeye bir pay koymamız lazım. Ben yine 1 Milyon koyacağım, 3-4 yönetici arkadaşımızdan 500’er Bin TL alacağız. Onun dışında da Bakanımız var, Büyükşehir Belediye Başkanımız var, Valimiz bizlere ne katkılar sağlarız diye çalışıyorlar. Zaten onlar neredeyse ceplerindeki harçlıkları veriyorlar. 

Urfaspor’un borç batağına gittiği yönünde iddialar var, bu gerçeği yansıtıyor mu?
Hayır. Türkiye’nin en doğru yönetilen, ekonomik yapısı en sağlam olan kulübüyüz. Ama hiçbir zaman kaynakları yanlış kullanmayan herzaman yerli yerinde kullanan kulübüz ve Şanlıurfaspor ekonomik sıkıntıdan en uzak noktadadır. Biz kimseye sorun bırakarak çekip gitmeyiz. Zaten biz sorunları devr aldık, bu sorunları da tek tek çözüyoruz. Biz bir taraftan da eski futbolcular ve eski yöneticilerle uğraşıyoruz. 

Eski yöneticilerin ne kadar alacağı var?
Eski yöneticiler faiz alıyorlar. Tefeci olmuşlar. Hepsini tenzih ederim, gerçekten çok olgun davranan “Ya arkadaş ben de bu fedekarlığı yapayım” diyen çok sayıda eski yöneticimiz var. Ama bazı eski yöneticilerimiz, tefeci gibi davranıyor, fırsatçı gibi davranıyor. Diyor ki; Benim 50 Bin’im var ben bunu 150 Bin olarak nasıl alabilirim? Bunlarla da uğraşıyoruz. Biz faiziyle birlikte kulüpten tahsilat yapanları birara afişe edeceğiz, kusura bakmasınlar. Ben ve yönetimdeki arkadaşlarım Urfaspor için milyonları ortaya koyarken, eski yöneticilerin 50 Bin için faiz uygulaması bir insana asla yakışmaz. Belki de son haftalardaki kırılmaların nedeni bunların saldırılarıdır. Bunlar saldırı gibi geliyorlar. Başarıyı elde ettiğimiz gün saldırıya başlıyorlar, çok ahlaksızca, çok yanlış bir hareket. Hepsini tenzih ediyorum, bunları yapanlar bir elim parmakları kadar. Kim bu memlekete kötülük yapıyorsa bundan vatandaşın da ahberi olmalıdır. Eğer böyle bir güçlü yapı olmasaydı, eski yöneticiler bu kulüpten alacak para da bulamazlardı. Zaten onlarda alacakları parayı alabilecekleri için, kulübün yapısının sağlam olduğunu bildikleri için bu yola başvuruyorlar. Mali durumumuz iyi ama daha iyi olmasını istiyoruz. Kalıcı gelir sağlamak için kulüp çatısı altında üç şirket kuruldu. Bu şirketler kulübe gelir getirmek amacıyla faaliyet gösterecekler. Bu sorun sadece Şanlıurfaspor’un sorunu değildir, topyekün Urfa’nın sorunlarıdır. Urfa’nın gelişim süresi içerisinde, bir dönüşüm süresi içerisinde Türkiye’nin lider kentlerinden birisi olmayı arzu ediyoruz. Bunu Bakanım da arzu ediyor, Büyükşehir Belediye Başkanımız da arzu ediyor, Sayın Valim de arzu ediyor. Bunun bir parçası da Şanlıurfaspor’dur. Şanlıurfaspor’un Süper Lig’e çıkması ve kalıcı bir kulüp haline gelmesidir. 

“Hiçbir yönetici giderini kulübe yüklemiyor”
Hiçbir yönetici hiçbir giderini kulübe yüklemiyor. Yönetiler, ‘Ben buraya gittim, burdan şuraya geçtim, uçağa bindim’ asla kulübe giderlerini yüklemiyorlar ve hiçbir yöneticinin futbolcu transferlerinde 1 Lira avanta peşinde değil, itibar peşinde de değil. Mesela Kemal Tokak hiçbir maçta oynamadı, birileri sanki bu futbolcuya milyonlar vermişiz gibi bir imaj oluşturuyor. Şanlıurfaspor Kulübü, bu futbolcuya ne bir lira veriştir nede bir lira almıştır. Lisansı bizde durmuş, çocuk ‘kendimi toparlarsam gelirim, toparlayamasam gelemem’ demiş ve bize 1 lira bile maliyeti yok. 

banner195