Bölgede daha büyük depremler bekleniyor

Bölgede daha büyük depremler bekleniyor
banner206

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Pampal CNN Türk'te yaptığı açıklamada bu bölgede daha büyük depremler beklendiğini söyledi. Pampa, "Baha büyük depremlerin olması bizi şaşırtmaz şaşırtmamalı. Bölge daha yıkıcı daha büyük depremlere gebe" dedi. 

 "Yıkıcı bir deprem yaşamadık ama buralar tekin değil. Bir daha deprem olmayacağı anlamına gelmiyor. Kuzey kısım kırıldı. Sivrice Pütürge arasında birkaç ay önce depremi yaşadık. Şimdi güneye doğru yani Adıyaman, Kahramanmaraş yönüne doğru kırılmanın süreceği anlaşılıyor" diyen  Pampal, bölgedeki deprem aktivitesi ile ilgili olarak "7 ve üzerinde depremler sürprüz olmaz. Bu depremler bu bölgede yıkcı olur. Malatya, Adıyaman, Maraş Osmaniye ve Hatay gibi illerde yıkıcı etki yapabilir" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy'un açıklaması şu şekilde; 

Bölge halkına geçmiş olsun diyorum. Sivrice Elazığ’daki depremden sonra hem saha gözlemleri hem de artçı şoklardan gördüğümüz kadarıyla Sivrice ile Pötürge arasındaki yer kabuğunda bir rahatlama olduğu yani yer kabuğunun kırıldığı burayı etkilediğin artçı depremlerden anlıyoruz. Bu depremin şöyle bir özelliği var. Pütürge ile Sivrice arasında bir kırılma yaşandığı için burada uzun süreli bir deprem beklenmez. Arada kalan depremler artçı olarak kabul edilebilir. Bu deprem sanıyorum bölge halkı tarafından şiddetle hissedilmiştir. Türkiye’de yorgun binalarda bazı hasarlar meydana gelebiliyor. İzlenmesi gereken bir yer olarak ifade etmek istiyorum.

5 büyüklüğündeki deprem, batıya doğru bir deprem olduğu için biraz izlenmesi gereken bir deprem gözüyle bakıyorum.  Bu konuda açıklama yapacak resmi uzmanlardır. AFAD yetkililerinin açıklaması yapması gerekiyor. Benim evlerinize girin demek ifade karışıklığına yol açar. Ben her zaman şunu tavsiye ederim 4’ü geçen depremlerin sonrasında insanların biraz dışarıda kalmasını fayda görürüm.

Teknik olarak rahatlayan bölge Pötürge ile Sivrice arasında burada uzun bir süre deprem olmaz. Aynı fay üzerinde ya da Pötürge’den Malatya tarafına doğru depremlerin devam etmesi teorik olarak beklenir. Ama bunu periyodik olarak yeniden deprem olup oluşturmayacağı ile ilgili bir şey demek mümkün değil.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142