Çelik'ten flaş yeni açıklamalar...

Çelik'ten flaş yeni açıklamalar...
banner206

Ak Parti kurucularından eski Çalışma ve Tarım Bakanlarından Faruk Çelik'in  yaptığı açıklama ülke gündeminde yer almaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde "İlk turda yüzde 40 ve üzeri oy alan seçilsin. Yüzde 50+1 formülü Türkiye'yi yorar" açıklaması yapan eski bakan Faruk Çelik'ten yeni açıklamalar geldi. Faruk Çelik, daha önce yaptığı '50+1 sistemi Türkiye'yi yorar' şeklindeki açıklamalarına bir yenisini ekledi. Çelik, "Bazıları, 'Cumhur İttifakı’nın oy oranı %50’nin altına düştü o nedenle bu öneri geldi' diyor. Ben de 'Madem öyle, bu durumda demek ki başkaları da %50’nin üzerine çıkacak. Neden rahatsız olunuyor, birilerine gündoğdu, iyi ya' diyorum" ifadelerini kullandı.

Çelik Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Unutmayalım ki çıtayı yüksek tutmanın elbette avantajları vardır ve önemlidir. Ancak çıtanın herkes için esnek ve erişilebilir olması, ülke sosyolojisi ve siyaset pratiğimiz açısından çok önemli, hayati ve sürdürülebilirdir" dedi. 

Çelik, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak %40 Baraj ile ilgili açıklamalarının şahsi fikirleri olduğunu ifade ederek şunları ifadeleri paylaştı.

GÜNDEME DAİR AÇIKLAMAM

1-30 yıldır çekirdekten gelerek aktif siyasetin içinde Bir siyasetçinin bulunması gereken tüm kademelerde bulundum. Milletvekilliğinden bakanlığa, devlet yönetiminde sorumluluk aldım, bu süre zarfında meselelere her zaman tavan yerine tabandan baktım.

2-Kuzeyden güneye,doğudan batıya ayak basmadığım yer tanıklık etmediğin sorun alanı kalmadı gibi.Ülke sosyolojisinin meselelerini potansiyelini ve işleyiş düzenini adeta içselleştirdim.

3-Tüm bunların ışığında son iki seçimi, yaşanan tartışmalarıyla birlikte dikkatle irdeledim. Vardığım sonuç şudur; Türkiye sosyolojisi ve ekonomisi %50 artı 1 oy yükünü çekemez.bu benim görüşüm.Tespitimin, önünde veya arkasında bir şey aranmasını doğru bulmuyorum.

4-Bazıları, “Cumhur İttifakı’nın oy oranı %50’nin altına düştü o nedenle bu öneri geldi” diyor.Ben de “madem öyle, bu durumda demek ki başkaları da %50’nin üzerine çıkacak. Neden rahatsız olunuyor, birilerine gündoğdu, iyi ya” diyorum.Buyurun.

5- Bu önerimi ortaya koyarken, kimseyle konuşmuş, görüşmüş de değilim. Tamamen kişisel görüşlerimdir. Benim derdim, %50’nin altına düşülmesi çıkması değil.Derdim memleketim, milletimdir.

6- Nitekim,öneri içerikli röportajımda, ”Yeni sistem, AK Parti öncülüğünde kuruldu; eksikleri varsa, yine AK Parti öncülüğünde düzeltilmelidir”Getirdiğim önerinin özü, seçimlerin ilk turda sonuçlanmasına yöneliktir. Yani %40 tabanlı en çok oy alan.ilgililer tartışsın dedim.

7- Unutmayalım ki çıtayı yüksek tutmanın elbette avantajları vardır ve önemlidir. Ancak çıtanın herkes için esnek ve erişilebilir olması, ülke sosyolojisi ve siyaset pratiğimiz açısından çok önemli, hayati ve sürdürülebilirdir.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2019, 01:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142