Erdoğan'dan 'erken emeklilik' açıklaması

.

Erdoğan'dan 'erken emeklilik' açıklaması
banner206
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman için açıktır." dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.

 

Emeklilikte yaşa taklılanlarla ilgili tartışmalara değinen Erdoğan, Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman için açıktır. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur." dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

Değerli milletvekili arkadaşlarım, kıymetli misafirler, hanımefendiler, beyefendiler, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Grup toplantımızın partimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını rabbimden niyaz ediyorum. Önceki hafta sonu Kızılcahamam’da milletvekillerimiz, kurucularımız, genel merkez yönetimimizle kapsamlı bir istişare toplantısı yaptık. Neredeyse 1500 kişiyle bu toplantımızı gerçekleştirdik.

 

"Kızılcahamam’daki halkımızla kucaklaştık, hasbihal ettik"

Genel Merkez yöneticilerimiz ve bakanlarımız kendi sorumluluk alanlarına ilişkin takdimleriyle bütün katılımcıları bilgilendirdiler. Soruları ve değerlendirmeleriyle tüm arkadaşlarımız bu istişareye katkı sağladılar. Toplantının ardından da Kızılcahamam İlçe Merkezi’ndeki bir toplu açılış töreni vesilesiyle Kızılcahamam’daki halkımızla kucaklaştık, hasbihal ettik.

 

"Macaristan'da verimli temaslarımız oldu"

Akabinde pazartesi günü Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye gittik. Tuna kıyısında kurulu, her karış toprağı buram buram tarih kokan bu güzel şehirde Macaristan Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Meclis Başkanı ve diğer yetkilileriyle çok verimli temaslarımız oldu.

 

"Ekonomik iş birliği imkanlarını değerlendirdik"

Salı günü beraberimizdeki iş adamı heyetiyle Macar muhataplarının düzenledikleri toplantıda ülkelerimiz arasındaki ekonomik iş birliği imkanlarını değerlendirdik. Gülbaba Türbesi ve Galiçya Türk şehitliğinde hep birlikte Fatihalarımızı okuduk. Ecdadımızı hayır dualarımızla yad ettik.

 

"Afrika'da açılım politikasının meyvelerini topluyoruz"

Çarşamba günü İstanbul’da ikincisi düzenlenen Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu vesilesiyle Afrika’dan gelen dostlarımızla buluştuk. Türkiye’nin Afrika’da başlattığı ve karşılıklı, saygı, sevgi, kazanç esasına dayanan açılım politikasının meyvelerini artık toplamaya başladığımızı görüyorum.

Dünyada üçüncü bin yıla Afrika’nın damgasını vuracağı düşünülüyor. Biz de başlattığımız çalışmalarla siyasi, sosyal ve ekonomik alanda Afrikalı kardeşlerimizle yakın iş birliği ve dayanışma imkanlarını arıyoruz. Geçmişte büyük acılar yaşayan bu kıtanın aydınlık geleceğini hep birlikte inşa edeceğiz.

 

"Savunma sanayii projelerini bizzat takip etmeyi sürdüreceğiz"

Perşembe günü çok önemli projeleri görüştüğümüz bir Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısı yaptık. Ülkemiz için hayati öneme sahip savunma sanayii projelerini bizzat takip etmeyi de sürdüreceğiz.

 

Isparta ve Kayseri'deki programları

Cuma günü Ispartalı kardeşlerimizle hasret giderdik. Önce komando uzman çavuşlarımız ki sayısal olarak 4080 civarında onların bröve törenine, ardından şehir merkezinde toplu açılış törenine iştirak ettik.

Cumartesi günü de Kayseri'de dolu dolu bir program gerçekleştirdik. Toplu açılış töreninde Kayserili vatandaşlarımızla, ardından akademik yıl açılışında hocalarımız ve öğrencilerimizle Erciyes Üniversitesi’nde buluştuk.

 

"Eserin bitme noktasına geldiğini görmekten mutluluk duydum"

Pazar günü ülkemizin abidevi eserlerinden biri olacağına inandığım Çamlıca Tepesi’ndeki inşa edilen camimizin geldiği son noktayı bir yerinde görmek istedim. Onun incelemesini yaptık. O eserin artık bitme noktasına geldiğini görmekten büyük mutluluk duyuyorum.

 

"Yarın 2 gün sürecek resmi bir ziyaret için Moldova’ya gidiyorum"

Dün ilk defa tüm ilçe başkanlarıyla iki partiyle partimizde toplantı düzenledik. Birincisini 2 Ekim’de, 2. Grubu da dün topladık. Böylece bunu gelenek haline getireceğiz ve ilçe başkanlarımızla her yıl bir araya gelmek suretiyle olayı il başkanları bazında değil aynı zamanda ilçe başkanları bazında da sürdüreceğiz. Toplantımızın arından da müftülerimiz ve İlahiyat Fakültesi Dekanlarıyla bir araya geldik.

Toplantımızın ardından yeni hakim ve savcılarımızın kura törenine inşallah katılacağız, akşamüzeri de Genel Merkezimizde Merkez Yürütme Kurulu Toplantımızı icra edeceğiz. Yarın 2 gün sürecek resmi bir ziyaret için Moldova’ya gidiyorum. Cuma günü İzmir’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı, kardeşim İlham Aliyev ile birlikte STAR Rafinerisinin hizmete girme törenine ve ardından bir üniversitemizin akademik açılış törenine katılacağız. Görüldüğü gibi ülkemize ve milletimize hizmet yolunda her türlü her saati değerlendirmeye çalışıyoruz. Durmak yok, yola devam.

 

"Böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmeye hakkımız var mı"

Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman için açıktır.

Emeklilikte yaşa takılanlar denilen gruba giren, 6,3 milyon kişi bulunuyor. Bunlardan, 1,3 milyonu hemen emekli olabilecek durumda, kalanları da peyderpey emekliliğini talep edebilecektir. Bu teklifin ülkemize yıllık ilave maliyeti 26 milyar lira. Erken emeklilikten yararlanacakların tamamı göz önüne alındığında bu rakam 750 milyar lirayı buluyor. Ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz böyle bir dönemde, böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmeye hakkımız var mı, diye milletime soruyorum.Yeni yönetim sistemimizin ilk bütçesinin hazırlıklarını tamamladık. 2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu teklifini inşallah yarın Meclise sunuyoruz.

Fırat'ın doğusunda gereken adımlar atılmaz, hala bu gecikme süreci devam ederse; PKK'ya karşı atılması gereken adımları en üst düzeyde atacağız ve gereğini yapacağız.

 

"Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız"

Bize koltuğu için endişe duyan değil, sorumluluklarını yerine getirmek için gayret eden, mücadele veren, iş üreten bürokratlar lazımdır. Her kim ki sırf unvanını kaybetmemek için pasif konuma geçmişse bizim gözümüzde o kişi zaten ekibimizin bir parçası olmaktan çıkmıştır. Bu tarz şikayetler duyduğumuzda hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız.

 

Cemal Kaşıkçı açıklaması

Toplantının ardından soruları yanıtlayan Erdoğan, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili açıklama yaptı. Erdoğan, Amacımız bizler için kanaat oluşturacak duruma ulaşmak.

Kaynak: TRT Haber

 

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2018, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142