Harran Üniversitesinden İsrail ve ABD'ye Tepki

.

Harran Üniversitesinden İsrail ve ABD'ye Tepki
banner206
 Harran Üniversitesi, İsrail ve ABD'yi Ortadoğu'da Filistinlilere karşı şiddet kullandığını ve devlet terörü işlediklerini belirterek, Birleşmiş Milletler ve Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesini göreve çağırdı.

Harran Üniversitesi Senatosu yayımladığı mesajında, İsrail ve ABD'yi Ortadoğu'da Filistinlilere karşı şiddet kullandığını aktararak, duruma tepki gösterdi. Yazılı mesajda, İsrail'in ayrıca devlet terörü işlediğini de belirterek, Birleşmiş Milletler ve Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesini göreve davet etti.

Harran Üniversitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Amerika Birleşik Devletleri, uluslararası hukuku, Birleşmiş Milletler kararlarını, tarihi ve sosyal gerçekleri görmezden gelip, büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı almak suretiyle Ortadoğu'da istikrarsızlık ve kaosa davetiye çıkarmış. Terör devleti İsrail'i katliama sevk etmiştir. Bu alınan kararın Nekbe-Felaket gününün 70. yıldönümüne denk getirilmesi, olayın ne kadar büyük tahrik ve provokasyon boyutu içerdiğini gözler önüne sermektedir. Siyonist ve Haçlı zihniyeti işbirliği ile yürütülen katliamların faillerini ve ortaklarını lanetliyoruz. Masum Filistin halkının haklarının Siyonist devlet tarafından on yıllardır sürekli olarak ihlal edilmesi, en temel özgürlüklerinden mahrum bırakılması ve son olarak bu katliama cüret etmesi karşısında insanlığın, gür bir sesle ve topyekun biçimde, dur dememesi kabul edilebilir bir durum değildir. Tarih bu günleri kara bir leke olarak yazacaktır. Filistin halkı meşru müdafaa hakkına sahiptir. İşgalci konumundaki İsrail ve hamisi ABD Ortadoğu'da mazlum insanlara karşı şiddet kullanmak suretiyle devlet terörü işlemişlerdir. Birleşmiş Milletler ve Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesini göreve davet ediyor, eğer uluslararası hukuk varsa ve insanlık bir nebze vicdan sahibiyse, bu kurumların Trump ve Netanyahu aleyhine derhal soruşturma açarak, gereğini yapmalarını bekliyoruz. Bizler masum ve mazlum Filistin halkına başsağlığı dilerken, sadece vatanlarını ve namuslarını savunurken şehit düşen kardeşlerimizin değil hukukun da katledildiğini tüm dünyanın er geç anlayacağını düşünüyoruz. Vicdan sahibi herkesi ABD ve İsrail aleyhine tavır almaya, haksızlıklarını haykırmaya ve Filistin halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz." 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2018, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142