Saatler yine karıştı..

.

Saatler yine karıştı..
banner206

Avrupa ülkelerinde saatler gece yarısından itibaren 1 saat ileri alındı ve Avrupa yaz saati uygulamasına geçti. Türkiye ise son yaptığı düzenleme ile yaz saatini kalıcı haline getirmişti. Avrupa'nın saatleri ileri alıp yaz saatine geçmesi ile Türkiye ile arasındaki saat farkı da 2'den 1'e indi.

Avrupa'nın yaz saati kararı Türkiye'de kafa karışıklığına neden oldu. Bazı cihazları saatleri otomatik olarak 1 saat ileri alırken, vatandaşların da kafası karıştı. Yaz saati uygulamasının kalıcı hale geldiği günlerde olduğu gibi bugün de sık sık 'saat kaç' soruları sorulmaya başlandı. Bu nedenle 27 Mart pazar günü (bugün) otomatik güncellemelere dikkat edilmesi gerekiyor.

 

TWITTER'DA GÜNDEM OLDU

Öte yandan twitter kullanıcıları da #saatkac etiketi ile yaşadıkları kafa karışıklığını gece yarısından bu yana Twitter'dan duyurmaya devam ediyor.

Bakanlar Kurulu'nun aldığı, 7 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan kararıyla, 30 Ekim'den itibaren, saatlerin 1 saat geri alınmasına son verilerek, yaz saati kalıcı hale getirilmişti. Böylece 1973'ten bu yana her yıl, Mart'ta 1 saat ileri alınan saatlerin, Ekim'de bir saat geri alınması uygulamasına son verilmiş, zaman GMT+3 diliminde sabitlenmişti.

 

SAAT FARKI AZALIYOR

Uygulama ile Türkiye'nin Ortadoğu ve bazı Afrika ülkeleriyle saat farkı ortadan kalkmış, Avrupa ülkeleriyle saat farkı 1 saatten 2 saate, İngiltere ile de 2 saatten, 3 saate çıkmıştı. Türkiye'de karanlıkta işe gitmekten, çocuklarını sabah ezanı okunmadan gece okula göndermekten yakınan kişilerin internette başlattıkları 140 bini aşan imza kampanyaları sonuç vermemişti.

Yaz saati saat uygulamasıyla, özellikle Türkiye'de büyük ilgi gören UEFA ve Şampiyonlar Ligi futbol maçlarının gece yarısına doğru başlaması, bitişinin ertesi günün ilk saatlerine sarkması futbol severleri uykusuz bırakmıştı.

Avrupa ülkelerinde saatlerin 03.00'te 1 saat ileri alınması ile Türkiye arasındaki zaman farkı yine 1 saate, İngiltere ile 2 saate düşmüş oldu.

 

F5haber

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2017, 08:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142