4 günlük yasakla ilgili İçişleri Bakanlığından flaş açıklama

4 günlük yasakla ilgili İçişleri Bakanlığından flaş açıklama
banner206

Pandemi kuralları gereğince yılbaşı dahil uygulanacak olan 4 günlük sokağa çıkma yasağıyla ilgili alınan kararlar yayımladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan genelgeye göre;

"Vatandaşlarımızca son dönemde alınan tedbirlere uyumda gösterilen özveri sonucunda

Koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılımda yeniden düşüş eğilimine girildiği kamuoyunun malumudur. Alınan

tedbirlerin eksiksiz ve süreklilik taşıyacak şekilde uygulanması bu başarının devamı açısından büyük önem taşımaktadır. 

Bu amaçla hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının önümüzdeki hafta için yılbaşı akşamını da kapsayacak şekilde 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar uygulanması kararlaştırılmıştır. 

İlgi Genelgemizle de; yılbaşı öncesi, yılbaşı akşamı ve sonrasında Covid-19 tedbirleri, genel güvenlik ve asayiş uygulamaları, terör örgütlerinin faaliyetlerine yönelik tedbirler ile trafik  tedbirlerine ilişkin alınması gereken önlemler belirlenerek vali ve kaymakamların koordinasyonunda  Başta kolluk kuvvetleri olmak üzere ilgili diğer birimler tarafından gerekli hazırlıkların yapılması talimatı  verilmiştir. 

Öte yandan kamuoyuna yansıyan bazı haberlerde konaklama tesislerinin içerisinde yer alan apart/villa tarzı yerlerde veya kiralık müstakil villalarda yılbaşı partilerinin/kutlamalarının organize  edildiği ve bu yönde hazırlıkların yapıldığına dair bilgilere yer verilmektedir. Salgınla mücadelede başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere birçok kamu personeli tarafından  fedakarca ve cansiperane bir şekilde görev yürütülürken, salgının kontrol altında tutulmasına yönelik  alınan tedbirlerden toplumun tüm kesimleri etkilenmekte ve aziz milletimizce büyük fedakarlıklar  yapılmakta iken tüm bu gayret ve fedakarlıkları boşa düşürecek ve halk sağlığını tehlikeye  atabilecek şekilde yılbaşı partileri düzenlenmesi toplum nezdinde de kabul edilebilir bir durum  değildir. 

Bu doğrultuda;

1. Toplum sağlığının korunmasının her şeyden önce geldiği, milletimizin her ferdinin fedakarlık yaptığı ve bu fedakarlıklar sayesinde salgının seyrinde ciddi düşüşün sağlandığı bu süreçte; salgınla  mücadeleyi akamete uğratmamak adına kalabalıkların kontrolsüz şekilde bir araya gelmesine neden  olacak yılbaşı partilerinin yapılmaması tercih değil zorunluluktur. Bu amaçla yılbaşı akşamında başta kolluk kuvvetleri olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlarca  tam mesai yapılarak, Covid-19 salgınıyla mücadelede alınan diğer önlemlerle birlikte, konaklama  tesisleri ve kiralık villa benzeri yerler de dahil olmak üzere hiçbir mekanda yılbaşı partisi/kutlama  organizasyonu yapılmamasına yönelik gerekli planlama, koordinasyon ve denetim faaliyetleri eksiksiz  şekilde yerine getirilecektir. 

2. Alınan tedbirlerin tam anlamıyla uygulanması amacıyla ilgili tüm birimlerimizin kesintisiz mesai yapması sağlanacaktır.

Buna göre;

Bakanlığımızın ilgili merkez birimleri (başta Güvenlik ve Acil Durumlar Merkezi-GAMER) ve bağlı kuruluşlarında yeterince personel planlaması yapılacak ve sahadaki durumun 24 saat esasına göre takibi sağlanacaktır. 

- Sosyal medyaya yansıyabilecek olan her türlü olumsuz durumun (Covid-19, terör, asayiş ve trafik tedbirlerine aykırılıklar vb.) tespit edilerek gerekli müdahalenin yapılabilmesi için Emniyet Genel  Müdürlüğü siber suçlarla mücadele ve istihbarat birimleri anlık olarak gerekli takip faaliyetlerini  yürüteceklerdir. 

- İl ve ilçelerimizde ise alınan tedbirlerin eksiksiz uygulanmasının sağlanmasına yönelik Vali/Kaymakamlar, kolluk kuvvetleri, 112 Acil Çağrı Merkezleri, zabıta teşkilatı başta olmak üzere  tam mesai yapılarak herhangi bir aksamaya/boşluğa meydan verilmeyecektir. 

3. Vali ve Kaymakamların koordinasyonunda; 31 Aralık 2020 Perşembe saat 21.00’den başlayarak 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi ve 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve 4 Ocak  2021 Pazartesi saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması süresince; 

- Vefa Sosyal Destek Grupları vasıtasıyla, engelli vatandaşlarımız ile 65 yaş ve üzeri ya da kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarının temin edilmesi/giderilmesine yönelik çalışmalara ağırlık verilmesi sağlanacaktır. 

- Kolluk birimleri ve Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından, daha önce Valilerimize gönderilen talimatla tüm tedbirlerin alınmış olmasına rağmen yine de anlık olarak barınacak yeri olmaması  nedeniyle sokakta yaşamak durumunda kalan vatandaşlarımızın mevsimsel etkiler de göz önünde  bulundurularak barınma dahil her türlü temel ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik tedbirler alınacaktır. 

- Valilik/Kaymakamlıklar bünyesinde teşkil edilen Hayvan Besleme Gruplarınca, gerek kış mevsimi gerekse sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çeken/çekebilecek sokak  hayvanlarının beslenmesine yönelik ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içerisinde gerekli tedbirler  alınarak, barınaklar ile orman, park, bahçe gibi sokak hayvanlarının doğal yaşam ortamlarına mama, yem,  yiyecek bırakılmasına özen gösterilecektir. 

Bakanlığımızın ilgili birimleri, bağlı kuruluşları, valilikler/kaymakamlıklar, kolluk kuvvetleri ile diğer kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli planlamaların yapılması, koordinasyonun sağlanması ve  uygulamada herhangi bir aksamaya meydan verilmemesi, alınan önlemlere aykırılık teşkil ettiği tespit  edilen eylem ve davranışlar ile durumlara sebebiyet verenlere ilgili mevzuatı doğrultusunda gerekli idari işlemlerin tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin adli işlemlerin başlatılması  

hususunda;

Bilgi ve gereğini önemle arz ve rica ederim.

Süleyman Soylu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142