80 Suriyeli Çadır Kente Gitmeyi Kabul Etmedi

Ülkelerindeki iç karışıklıklardan kaçarak Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'ne gelen ve burada 5 yıldır kullanılmayan Akçakale Cezaevi'nde yaşam mücadelesi veren 80 Suriyeli, görevlilerin Süleyman Şah Konaklama Tesisi'ne davetini kabul etmedi.

80 Suriyeli Çadır Kente Gitmeyi Kabul Etmedi
banner206
 Ülkelerindeki iç karışıklıklardan kaçarak Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'ne gelen ve burada 5 yıldır kullanılmayan Akçakale Cezaevi'nde yaşam mücadelesi veren 80 Suriyeli, görevlilerin Süleyman Şah Konaklama Tesisi'ne davetini kabul etmedi. Ülkelerindeki savaş ve yaşadıkları kentin kontrolünü ele geçiren IŞİD militanlarının uyguladığını iddia ettikleri baskıdan kaçan 80 Suriyeli, yaklaşık 8 ay önce sınırı geçerek Şanlıurfa'nınAkçakale ilçesine geldi. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriyeliler, kamplarda yer bulamayınca 5 yıldır atıl durumda olan eski cezaevine yerleşti.Suriyeliler'in eski cezaevinde yaşadığına dair haberler basında yer alınca ilçede bulunan sığınmacıların barındığı Süleyman ŞahKonaklama Tesisi yetkilileri harekete geçti. Yetkililer, atıl durumdaki cezaevine giderek Suriyeliler'e kendilerini kampa davet ettiklerini söyledi. Suriyeliler ise yetkililerin davetini geri çevirerek, yaşamlarını sürdürdükleri yerden memnun olduklarını ifade etti. Bunun üzerine görevliler, geri döndü.

Konuyla ilgili gazetecilere açıklama yapan Süleyman Şah Konaklama Tesisi Müdür Yardımcısı Salih Tökü, "Burada kalan Suriyeliler, 'biz kampa gelmek istemiyoruz' dedi. Biz Suriyeli kardeşlerimizi kampa davet etti. Israrlarımıza rağmen bizimle gelmeyi kabul etmedi. Biz zorla bir şey yapamayız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2014, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner277