Askerlik yaşı değişti

 Askerlik yaşı değişti
banner206

Komutanların Yüce Divan'da yargılanmasını sağlayan ve askerlik yaşını 20'den 21'e çıkaran kanun Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 6519 sayılı "Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onayladı.

 

KANUN BAŞBAKANLIĞA GÖNDERİLDİ

Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Gül, 6519 sayılı "Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi. Gül'ün onayladığı kanunu göre, komutanlar Yüce Divan'da yargılanacak ve askerlik yaşı 20'den 21'de çıkacak. Ayrıca hükümetin istemisi durumunda Orgeneral Necdet Özel 2017'ye kadar Genelkurmay başkanlığına devam edecek.

 

ONAYLANAN YASAYLA NELER DEĞİŞECEK?

* Yasanın getirdiği en önemli yenilik, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının Yüce Divan'da yargılanabilecek olması.

* Kuvvet Komutanları ve Genelkurmay başkanları için soruşturma açma izni ise Başbakan tarafından verilecek. Başbakan'ın onayı olmazsa soruşturma ve inceleme yapılamayacak.

 

* Yeni yasayla ayrıca kuvvet komutanlarının görev süreleri yaş haddine yani 65 yaşına kadar birden fazla kere uzatılabilecek.Böylece Orgeneral Necdet Özel, yaş haddi 67 olan Genelkurmay Başkanlığı görevinde, hükümetin istemesi durumunda, 2017 yılına kadar görevde kalabilecek.

 

* Rütbe bekleme süresini tamamlamaya bir yıl kalanlar da yaş değerlendirmesine alınacak.

 

* İsimsiz, imzasız, adressiz veya takma isimle yapıldığı anlaşılan ihbar ve şikayetler işleme konulmayacak.

 

* Düzenlemeyle albaylar, general ve amirallerin bir üst rütbeye terfileri üçlü kararname ile yapılacak.

 

* Astsubaylıktan subaylığa uygunluk işleminde üçlü kararname esası kaldırılacak. Bu işlem, bakan onayıyla yapılacak.

 

* Yasayla askere alınma yaşı da 20'den 21'e çekildi.

 

* Hava değişimi ve istirahat sürelerinin askerlikten sayılacak kısmı, uzun dönemler için 90 günden 30 güne, kısa dönemler için 45 günden 15 güne düşürüldü.

 

KDV'DEN İSTİSNA

Başbakanlıkça tahsis edilecek kamu kurum ve kuruluşlarına ait konutları belirlemek, gerektiğinde bu amaçla taşınmaz kiralanması ve edinimine ilişkin işlemleri yürütmek, Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü'nün görevleri arasına eklenecek.

Orduevi ve bağlı şubeleri, askeri gazinolar, Kışla gazinoları, vardiya yatakhaneleri ve bunların müştemilatı, özel, yerel ve kış eğitim merkezleri, askeri kantinler ve askeri müzelerin yaptıkları teslim ve hizmetler ile bu kurum ve kuruluşların yapacağı mal ve hakların kiralanması işlemleri KDV'den istisna edilecek.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2014, 23:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142