Aydınlık, Gazetecilere seslendi

Aydınlık, Gazetecilere seslendi
banner206

Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak, gazetecileri tebrik etti. Aziz Aydınlık yapmış olduğu yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Gazetecilik mesleğinin Türkiye’de ne kadar zor olduğunu yapılan uluslararası çalışmalarda ne yazık ki görüyoruz. Basın Özgürlüğü Endeksi’ne bakıldığında 180 ülke arasında maalesef 154. sırada yer alıyoruz. Bu durum sadece gazetecilerin durumunu değil aynı zamanda hukukun, adaletin, özgürlüğün ve eşitliğinde ne derecede olduğunu gösteriyor.

Ne yazık ki halen sadece gazetecilik faaliyeti nedeniyle cezaevinde olanlar, yargılananlar var. Bu durum tam anlamıyla bir “utanç” tablosudur.

Gazeteci özgür olmalı, cesur olmalı ve korkusuzca haberini yapabilmeli ama ne yazık ki Türkiye’deki gazeteciler ‘otosansür’ uygulamak zorunda kalıyor. Çünkü bunu şöyle yazarsam başıma ne iş gelir, böyle yaparsam başıma ne iş gelir diye düşünüyor ve endişe ediyor.

Her şeye rağmen biz Cumhuriyet Halk Partililerin umudu var; gazetecilik yapmak suç olmaktan bir gün çıkacak ve gazeteci yeniden kendisini özgür hissedecek çünkü bu işin özünde özgürlük var.

Gazeteciler halkın yönünü yaptıkları haberlerle değiştirebiliyorlar, kamuoyunun gerçekleri görmesini, doğru bilgiye ulaşmasını sağlıyorlar. O nedenle ilkeli, tarafsız ve duyarlı gazetecilik yapan tüm basın mensuplarının ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü’ kutluyor, biz siyasilerin düşüncelerini, görüşlerini, haberlerini halkımıza ulaştırdıkları için de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142