Title of a News Article

Bakan Çelik’e cevap verdi

 Bakan Çelik’e cevap verdi
banner206
banner279

Meclis'te konuşma yapan Taner Yıldız, Faruk Çelik'in "Sorumluluk Enerji Bakanlığı'nda" sözlerine, "Faciadan herkes sorumlu." diye cevap verdi.

Soma'da 300'den fazla işçinin hayatını kaybettiği maden faciası, AK Parti hükümetinde de "sorumluluk polemiğine" yol açtı.

 

FARUK ÇEKİL'E YANIT

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "madenlerde sorumluluk enerji bakanlığında" açıklamasını yaparken, Enerji Bakanı Taner Yıldız TBMM kürsüsünden yanıtladı. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Doğal afet dışında yaşanan kazada sadece işletmelerin değil, Enerji Bakanlığı'nın da Çalışma Bakanlığı'nında konuyla ilgili görev yapan kurumların da sorumluluğu vardır. Her şey derinlemesine araştırılacak ve şeffaf şekilde paylaşılacak" dedi.

 

MECLİS'TE SOMA GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

"Soma" meclis araştırması önergelerinin görüşülmesine başlandı. TBMM Genel Kurulu saat 15.00'da TBMM Başkanvekili Sadık Yakut yönetiminde başladı. Genel Kurul'da ilk olarak geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu ile 1 dakika saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından gündem dışı konuşmalara geçildi. Söz alan milletvekilleri Soma'da yaşanan maden faciasıyla ilgili konuşmalar yaptı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'da yaşanan ve 301 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili TBMM Genel Kurulu'nda açıklamalarda bulundu.

 

"HERKESİN SORUMLULUĞU VAR"

Taner Yıldız, "Bu acının siyaset üstü olduğuna hep beraber inanmıştık. Eğer bir afet doğal afet değilse orada bir kusur vardır. Eğer oradaki afet bir doğal afetse oradaki kusur tartışılır. Ama buradaki kusur kesinlikle tartışılmaz. Burada insani siyasi idari adli hukuki teknik denetimler açısından bu konunun irdelenmesi lazım. Bu saydığım konuların her birinin enine boyuna irdeleneceğinden hiçbirinizin şüphesi olmasın. Burada yaşanan kazada sadece işletmelerin değil Enerji Bakanlığı'nın, Çalışma Bakanlığı'nın konuyla ilgili görev yapanlarında sorumluluğu var." ifadelerini kullandı.

 

ÖNERGELER GÖRÜŞÜLDÜ

Soma'da meydana gelen maden faciasıyla ilgili Meclis'te "Araştırma Komisyonu" kuruluyor.

TBMM Genel Kurulu'nda, Ak Parti, CHP, MHP ve HDP'nin, maden faciasının araştırılması amacıyla verdiği önergelerin görüşmelerine geçildi.

 

GÖRÜŞMELER YARINA ERTELENDİ

AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin Soma'daki faciayla ilgili Meclis Araştırması açılmasını içeren önergelerinin Genel Kurul'daki görüşmesi Danışma Kurulu önerisiyle yarına ertelendi.

İşte Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın Meclis'teki açıklamasından satırbaşları:

 

SEKTÖRÜN EN ÖNEMLİ KAZASIYDI

"Türkiye madencilik sektöründeki en önemli kazalardan bir tanesiydi. Ve o kazada başından sonuna kadar bütün kurumlarımızla beraber hep oradaydık. Oraya gelen bütün bakanlarımız yaklaşık orada 2600 kişiyle beraber bu kriz yönetilmeye gayret edildi. Söz konusu madenin uzunluğu yaklaşık 4,5 kilometre, kaza ocağa temiz hava taşıyan ana galeride olduğu için karbonmonoksit bütün ocağı kapladı.

 

"383 KARDEŞİMİZ KURTARILDI"

787 kardeşimiz bunlardan 383’ü behemahal kurtarıldı. Ak Parti ve bütün muhalefet partiler konuya nezaket gösterdiler ve krizin doğru yönetilmesine katkı koydular. Tek bir yürek orada hep beraber çalıştık ve DNA testleriyle beraber madende vefat eden işçi kardeşlerimizin eşleştirilmesi yapıldı.

 

"HER BİRİMİZİ DERİNDEN ÜZDÜ"

2743 personelle Soma’da bu çalışmalar devam etti. Çok ciddi bir kriz, derin bir üzüntü. Her birimizin derinden yaralandığı bir maden kazası oldu. Cumartesi günü çalışmalar nihayetlendi

Kazanın ardından ailelere manevi desteğin yanında maddi desteğin de sağlanması başladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın biner liralık cenaze masrafları için yaptığı yardım o an için geçerliydi.

 

"MADEN OCAĞI CANLI BİR İŞLETME"

Üretim faaliyeti o ocakta durdu. Maden ocağı son derece canlı bir işletme. Maden ocakları bıraktığınız gibi kalan yerler değil. Metan gazı karbonmonoksit üretebilen için için yanabilen yerlerdir. Bunların üretiminin durmasıyla ocağın kapatılmasının ayrı ayrı şeyler olduğunu söylemek isterim.

 

"BU KAZA CİDDİ BİR TEHDİT"

Zonguldak’ta metan gazı varken burada kızışma var. Oradaki havanın dolaşımı aynen insan vücudundaki kirli kanın dönüp temizlenip tekrar vücuda verilmesi gibidir. Bu madende de hücrelere sanki kirli kan verilmiş gibidir. Biz bu kazayı çok önemli bir tehdit olarak görüyoruz. Şimdiye kadar yapılan soruşturmaların ötesinde ayrı bir boyut getirmeliyiz.

 

"ÇOK CİDDİ DENETİMLER OLACAK"

Arkadaşlarım sayfalarca denetim raporu verdiler bana. Bu kaza olduğuna göre mutlaka daha farklı bir şey var. Bu kaza ile ilgili son derece temkinli konuştum. Kazanın nereden çıktığı adli ve idari soruşturmayla birlikte olacak. 70’e yakın kalem üzerinde çok farklı denetimlerle birlikte geliyoruz.

Bir maden kazasının çok ciddi bir haber niteliği vardır. Her birimizi etkileyen ve kalbimizin Soma’da attığı bir hafta geçirdik.

 

"ŞEHİT YAKINLARIYLA AİLE BAKANLIĞI İLGİLENECEK"

Ama bizim bunula alakalı yaptığımız çalışmaların üzerine başka şeyler de eklememiz gerekiyor.

Sözleşmelerin cezai sorumluluklarla alakalı bağlantısı adalet tarafından takip edilmektedir.

Burada sayın başbakanımızın da açıkladığı gibi şehit yakınlarıyla ilgili çalışmayı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı bir heyet götürecek.

 

"HER ŞEY ENİNE BOYUNA İNCELENECEK"

Sosyal medyada geçen ve her birimizin söylemekten mahcup olacağı şeyler ifade edilmiştir.

Dünyadaki örnekler de inceleniyor. Atladığımız bir şey var mı bütün bunların her birisi enine boyuna sergilenecek.

 

"BU KAZANIN VEBALİNİ KİMSE ÜSTLENMEZ"

301 canımızı kaybettik. Bununla alakalı ahiret ve dünya vebalini kimse üstlenmez. Onların çocuklarının eğitimiyle alakalı sonuna kadar takipçi olacağımızı hatırlatmak isterim. Bu,  canlarımızı geri getirmez ama bundan sonraki çalışmalarla alakalı bize ışık tutar. Bizim yerli kömür hiçbir işçimizin canına halel getirmeden çıkarmamız gerekiyor. Güney Afrika’dan bugün 80-82 dolar para verip istediğiniz limana kömür getiriyorlar. Yerin 4 metre altından kömür çıkarabiliyorlar.

Bizde 600-650 metrelerden çıkıyor. Ben bu esnada Meclis araştırma komisyonunda katkı koyacak arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2014, 20:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142